Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Grădinițe | Grădinița din Hidișelu de Jos

Un parteneriat de succes

Să ne cunoaștem comuna, să ne facem prieteni!


O zi atât de specială, ca 1 Iunie, nu putea să treacă neobservată nici pentru copiii din comuna Hidișel. ...citeste


 

În vizită la Sântelec

„Legături de suflet”


În cadrul proiectului „În lumea copiilor”, preșcolarii de la Grădinița din Hidișelu de Jos, împreună cu educatoarea lor Ioana Serac, au fost în vizită la colegii și partenerii lor de la Grădinița din Sântelec, răspunzând astfel invitației pe care ei și educatoarea Nicoleta Popovici le-au făcut-o. ...citeste


 

În excursie la Oradea

,,Cum să ne petrecem timpul liber în mod util”


În cadrul proiectului „Săptămâna fără televizor”, preșcolarii de la Grădinița din Hidișelu de Jos, în colaborare cu preșcolarii de la grădinița și elevii claselor I-III din Sântelec, au organizat o excursie la Oradea...citeste


 

Vineri, la Hidișelu de Jos

La picnic, de 1 Mai


Preșcolarii Grădiniței din Hidișelu de Jos, împreună cu educatoarea lor Ioana Serac, au avut parte vineri, 30 aprilie 2010, de o zi specială… de 1 Mai....citeste


 

La biserică

“Lăsați copiii să vină la Mine!”


Înainte de Sfintele Sărbători de Paști, copiii de la Grădinița din Hidișelu de Jos, împreună cu educatoarea lor, Ioana Serac, au mers la biserica din sat pentru a lua împărtășania, de la părintele preot Roman Bereteu....citeste


 

sâmbătă, 8 august 2026 la 15:21:31 Ora de vară a Europei de Est