Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Excelent la Cangurașii matematici, 100 de puncte și medalie de aur la Smart

Mici, dar grozavi!

Excelent la Cangurașii matematici, 100 de puncte și medalie de aur la Smart

Clasa pregătitoare B de la Școala Gimnazială „Dacia” din Oradea sau clasa Îngerașilor, cum se mai numește, are un efectiv de 35 de elevi.

La sfârșitul anului școlar 2013-2014, toți privesc în urmă cu mândrie că încheie un an școlar, primul din viața de elev, și nu oricum, ci cu rezultate foarte bune. Cititul merge bine, chiar foarte bine pentru unii, iar matematica e un prieten drag. Pentru toți elevii clasei, timpul petrecut la școală este scurt, extrem de intens și de rodnic. La sfârșitul cursurilor, nimeni nu vrea să plece acasă... Nu degeaba spun unii copii despre școală că e o a doua casă. Împreună cu doamna învățătoare Zlibuț Diana, au marcat sfârșitul de an școlar printr-o frumoasă expoziție de desen și colaje. Nu au lipsit cântecele, poeziile, poveștile și voia bună de final. Deși încă mici, totuși unii și-au făcut curaj și au participat la concursul „Cangurașii matematicii”. Au obținut calificativul „Excelent” următorii elevi: Leț Sofia, Morozan David, Paruș Ștefan și Toma Aida. La concursul „Smart” pentru clasa I, elevul Morozan David a obținut 100 de puncte și medalia de aur la proba de baraj. Cu mențiune a fost răsplătit și Paruș Ștefan, care are doar 5 ani și 7 luni. Tot el a obținut locul I la Concursul de muzica populară „Floare de lotus”. Eleva Nagy Alexandra a obținut locul I la concursul de limba engleză. S-au mai obținut și alte premii la concursuri sportive, artistice și de teatru pentru copii. Îi felicităm pentru străduința din acest an și le urăm vacanță plăcută!
Cătălin Baciu
P.S. Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto:Excelent la Cangurașii matematici, 100 de puncte și medalie de aur la Smart.

Trimite email
joi, 18 decembrie 2025 la 14:36:43 Ora standard a Europei de Est