Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Astăzi, va avea loc Adunarea Generală Extraordinară a Consiliului Național al Elevilor

În programul Școlii de vară

Astăzi, va avea loc Adunarea Generală Extraordinară a Consiliului Național al Elevilor

În perioada 5-12 august 2014, liderii elevilor din România se întâlnesc în cadrul Adunării Generale Extraordinare a Consiliului Național al Elevilor, cuprinsă în programul Școlii de vară, modulul Consiliul Național al Elevilor, de la Sinaia, program finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului (având în vedere prevederile Regulamentului de Organizare și Funcționare al Consiliului Național al Elevilor, art. 9, alin. 4).

Deschiderea Oficială a Adunării Generale a Consiliului Național al Elevilor va avea loc astăzi, 6 august 2014, începând cu ora 10.00, la Hotel Mara din Sinaia, invitați fiind reprezentanți ai Ministerului Educației Naționale și Ministerului Tineretului și Sportului, reprezentanți ai organizațiilor studențești (ANOSR - Alianța Națională a Studenților din România, UNSR - Uniunea Națională a Studenților din România și USR - Uniunea Studenților din România), precum și liderii Asociației Elevilor Mehedințeni, Asociației Tinerilor pentru România și invitați din partea Wedu.ro, platforma suport a Consiliului Național al Elevilor.
Scopul acestui eveniment este dezbaterea și votarea unui nou Regulament de Organizare și Funcționare a structurii reprezentative a elevilor din România și a Regulamentului de Organizare Internă, prezentarea rapoartelor de activitate a membrilor Biroului Executiv. De asemenea, se va elabora și metodologia pentru alegerile din anul școlar viitor și pașii necesari pe care elevii trebuie să îi urmeze, în vederea îndeplinirii unui proces electoral corect și transparent la nivel școlar, județean, regional și național.
Pe parcursul săptămânii petrecute la Sinaia vor avea loc sesiuni de dezvoltare personală și profesională prin traininguri și workshopuri facilitate de profesori din rețeaua de formatori CNE.
Evenimentul reunește, pe lângă președinții consiliilor județene ale elevilor, și membrii Biroului de presă al CNE, partenerii și profesorii coordonatori ai reprezentaților elevilor, fiind finanțat de Ministerul Tineretului și Sportului.
Adunarea Generală Extraordinară a CNE de la Sinaia este a doua întâlnire de acest gen în anul școlar 2013-2014, după cea din februarie 2014, de la Brașov, care a avut ca scop alegerea noii conduceri a Consiliului Național al Elevilor.
Tudor Găitan

Trimite email
duminică, 16 august 2026 la 18:25:02 Ora de vară a Europei de Est