Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 februarie 2025

Pregătire gratuită pentru Bacalaureat 2025 la toate disciplinele și platformă cu materiale și resurse didactice pentru elevii din toată țara, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara, UVT. Prima sesiune are loc sâmbătă, 1 martie
Universitatea de Vest din Timișoara, UVT, începe sâmbătă, 1 martie, ediția din acest an a programului de pregătire pentru examenul de Bacalaureat 2025, la toate cele 14 discipline, pentru elevii din întreaga țară. Sesiunile se vor desfășura săptămânal, sâmbăta, în format online, până în data de 7 iunie 2025 și participarea este gratuită.
Exemple de materiale oferite pe platforma bac.uvt.ro:
Pregătire pentru Bacalaureat 2025. Scrierea cu unu, cu doi sau cu trei de „i” / Explicații pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Textul argumentativ pentru Bacalaureat 2025. Structură, conectori – explicații și model de rezolvare pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Sesiunile de pregătire se organizează pentru toate cele 14 discipline pentru care elevii urmează să susțină probe scrise:
Disciplina aferentă probei 1: limba și literatura română;
Disciplinele aferente probei 2: matematică nivel M1 și M2, istorie;
Disciplinele aferente probei 3: biologie, chimie, economie, filosofie, fizică, geografie, informatică, logică, argumentare și comunicare, psihologie și sociologie.
Înscrierea pentru participarea la programul de pregătire se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR și este gratuită, iar detaliile complete sunt disponibile aici: https://bac.uvt.ro/
Informații și orar
Orarul modulelor de pregătire, pentru fiecare zi de sâmbătă din perioada 01.03 – 07.06.2025, este următorul, fiind stabilit în așa fel încât să permită elevilor participarea la programul de pregătire pentru toate disciplinele la care urmează să susțină proba scrisă în cadrul examenului de bacalaureat:
9.00 – 10.30 – Limba și literatura română;
10.45 – 12.15 – Matematică (nivel M1 și M2) și Istorie;
12.30 – 14.00 – Biologie, Chimie, Economie, Filosofie, Fizică, Geografie, Informatică, Logică, argumentare și comunicare, Psihologie, Sociologie.
De asemenea, pe platforma bac.uvt.ro elevii din întreaga țară și pot găsi, pe lângă informații despre programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de UVT la toate disciplinele și celelalte oportunități din cadrul programului UVT pentru elevi, și materiale didactice suport realizate de cadre didactice din cadrul UVT cu conținuturile teoretice pentru fiecare disciplină de la examenul de bacalaureat și instrumente de testare, precum și lecții video (deocamdată doar pentru disciplina Limba și literatura română).
Programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de Universitatea de Vest din Timișoara face parte din amplul program de sprijin intitulat UVT pentru elevi, care cuprinde, totodată, concursuri dedicate elevilor, webinare de dezvoltare personală, consiliere individuală în carieră și școala de vară West Summer University (WSU).
Infomații suplimentare:
Seria de webinare de dezvoltare personală dedicate elevilor, susținute de echipa Serviciului de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) din UVT va începe pe data de 12 martie 2025 cu webinarul Secretul unei vieți împlinite, urmând ca timp de 9 săptămâni, în fiecare miercuri, de la ora 15.00, să fie abordată o nouă tematică, până la momentul ulterior susținerii examenul de bacalaureat când programul se încheie cu al 2-lea webinar despre alegerea programului de studii potrivit.

Înscrierea pentru participarea la webinarele de dezvoltare personală se realizează prin completarea formularului, iar detaliile complete sunt disponibile pe site-ul universității.

UVT, prin facultățile componente, a pregătit și un număr de 26 de concursuri pentru elevi, din 16 domenii de studii, o parte dintre acestea oferind condiții speciale în procesul de admitere la UVT elevilor care obțin distincții. Regulamentele de organizare și desfășurare a concursurilor, dar și alte detalii, sunt disponibile pe site-ul universității.

Consilierea în carieră
Serviciul de de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) al UVT pune la dispoziția elevilor care au nevoie de suport pentru alegerea traseului educațional și profesional și sesiuni individuale de consiliere în carieră, pentru care aceștia se pot programa prin completarea formularului. O altă resursă de care elevii pot beneficia, în scopul unei mai bune orientări spre un anumit traseu educațional și profesional, este platforma YTM, un instrument de testare psiho-vocațională dezvoltat de Universitatea de Vest din Timișoara. Mai multe detalii despre serviciile de consiliere în carieră și despre platforma YTM sunt disponibile pe site-ul universității.

Psihologia e printre noi - Ziua Psihologului, ediţia a II-a

Problemele actuale ale profesiei de psiholog... pe Masa Rotundă

Psihologia e printre noi - Ziua Psihologului, ediţia a II-a

Filiala Bihor a Colegiului Psihologilor din România s-a reunit la o Masă Rotundă pentru a dezbate „Problemele actuale ale profesiei de psiholog cu drept de liberă practică", prilej cu care a sărbătorit şi Ziua Psihologului.

Este pentru a doua oară când  s-a celebrat în Filiala Bihor  Ziua Psihologului, o sărbătoare importantă pentru toţi psihologii.
Evenimentul a fost iniţiat şi coordonat de preşedintele Filialei Bihor, psiholog Pugna Teodor, şi  secretarul filialei, lect. univ. dr. Daniela Roman. Au fost abordate mai multe probleme actuale ale profesiei, dintre care amintim problema formării profesionale complementare şi formarea continuă a competenţelor specifice în profesia de psiholog, problema standardelor de calitate în serviciile psihologice din România, problema psihologiei transporturilor, dar şi alte probleme pe care le întâmpină psihologii bihoreni. De asemenea, s-a prezentat oportunitatea realizării interviului privind accesul în profesia de psiholog cu drept liberă practică, în treapta de specializare psiholog practicant sub supervizare, în cadrul filialei teritoriale.
Mesajul preşedintelui Colegiului Psihologilor din România, prof. univ. dr. Mihai Aniţei, a fost prezentat de preşedintele filialei: „Prin organizarea acestor evenimente, dorim să marcăm momentul în care profesia de psiholog a fost reglementată oficial. La începutul anilor 2000, am început demersurile pentru reglementarea acestei profesii, iar în 27 mai 2004 au fost finalizate odată cu adoptarea Legii privind exercitarea profesiei de psiholog. Chiar dacă suntem o profesie reglementată recent, avem personalităţi marcante pe care le respectăm şi preţuim şi pe care dorim să le premiem. De asemenea, dorim să încurajăm activitatea tinerilor psihologi în cadrul unor astfel de reuniuni".
Colegiul Psihologilor din România va organiza a II-a ediţie a „Zilei Psihologului" în perioada 29-30 mai 2015, în Aula Magna a Universităţii „Titu Maiorescu" din Bucureşti.
„Credem că psihologia trebuie să cerceteze problemele psihologice actuale ale societăţii  şi să găsească soluţii, deoarece interesul social pentru psihologie este în creştere", a fost mesajul d-nei prof. univ. dr. Elena Bonchiş, directorul Departamentului de Psihologie din cadrul Universităţii din Oradea.
Psihologii bihoreni s-au bucurat de revederea colegilor şi şi-au manifestat dorinţa de a marca acest important eveniment an de an, transformându-l într-o adevărată sărbătoare a psihologiei româneşti.
Sponsorul  evenimentului a fost patiseria FLORA, manager Ioana Tomciani. (C.M.)

Trimite email
joi, 1 mai 2025, 14:43:43 Ora de vară a Europei de Est