Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Noul ministru al Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a depus jurământul la Palatul Cotroceni / Ministrul nu a adresat niciun discurs după învestire

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian, rectorul Universității Ștefan cel Mare din Suceava, a depus jurământul la Palatul Cotroceni. Dimian a fost propus și validat, în unanimitate, pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în urmă cu o zi, în cadrul Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal. Amintim, funcția de ministru al Educației a fost vacantă mai mult de 2 luni după demisia lui Daniel David din 22 decembrie 2025.

Mihai Dimian, noul ministru al Educației și Cercetării, are ca cercetător scoruri medii la impactul activității științifice, obținute mai ales prin articole de grup apărute în publicații controversate, potrivit unei analize Edupedu.ro

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian a depus jurământul la Palatul Cotroceni, la ora 16, după ce astăzi, președintele României, Nicușor Dan, a semnat decretul de numire.

Mihai Dimian este al 32-lea ministru în ultimii 36 de ani.

Ceremonia a fost una scurtă: după intonarea imnului, Mihai Dimian a depus jurământul, fără să țină vreun discurs.


Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Aproape 700 de sportivi participă la ,,Memorialul Herman Schier”

În acest weekend

Aproape 700 de sportivi participă la ,,Memorialul Herman Schier”

Bazinul Olimpic ,,Ioan Alexandrescu" va găzdui în acest weekend, respectiv sâmbătă și duminică (12-13 martie 2016), cea de-a VII-a ediție a concursului de natație Memorialul ,,Herman Schier".

,,Astfel, sâmbătă de la ora 14.00 și duminică de la ora 10.00, se va da startul pentru cei 656 de concurenți înscriși la concursul de natație  ,,Memorialul Herman Schier". Printre cluburile participante vor fi și anul acesta clubul din Pitești al multiplei campioane Larisa Lacustă, dar și clubul campioanei Kopas Boglarka din Ungaria. Participanții vin din Moldova, Ungaria și România. Din țară, avem 14 orașe participante, respectiv Suceava, Timișoara, Arad etc. Intrarea este liberă, prin urmare îi așteptăm pe toți orădenii iubitori de sport, să îi susțină cu aplauze pe toți sportivii participanți", a spus viceprimarul Huszar Istvan.
Memorialul ,,Herman Schier" este cel mai important concurs de înot organizat în ultimii douăzeci de ani în Oradea, devenind deja o tradiţie în nataţia orădeană şi românească. Memorialul este organizat de C.S.M Oradea, Clubul Sportiv Crișul și L.P.S. Bihorul.
Memorialul Herman Schier a ajuns la a VII-a ediție
Memorialul ,,Herman Schier"  va reuni și anul acesta la start un număr mare de tineri sportivi, născuţi în anii 2008 și mai mici, 2007, 2006, 2005, 2004, 2003 -  2002, 2001 - 2000 și categoria OPEN. Sportivii participanți trebuie să aibă obligatoriu viza medicală la zi (verificarea acesteia se va face la ședința tehnică).
Concursul se va desfășura la Bazinul Olimpic ,,Ioan Alexandrescu", pe 10 culoare competitive.
Pentru orice detalii suplimentare legate de organizarea concursului, pot fi contactați telefonic antrenorii: Georgeta Schier tel: 0721.422.335 și Illes Zsolt tel : 0740.295.223 sau pe e-mail zsoltswim@yahoo.com
Concursul va avea loc sâmbătă, 12 martie, ora 14.00 (încălzirea și ședința tehnică va avea loc la ora 13.00) și duminică, 13 martie, ora 10.00 (încălzirea de la ora 9), la Bazinul Olimpic „Ioan Alexandrescu".
 Antrenoarea Georgeta Schier, soția regretatului antrenor Herman Schier, ne-a declarat: ,,Anul trecut am avut cca. 600 de copii  înscriși, dar anul acesta interesul pentru participare a fost mult mai mare. Asta ne arată, că tinerii conștientizează din ce în ce mai mult faptul că înotul este unul dintre cele mai complexe sporturi și unul dintre cele mai eficiente pentru sănătatea noastră. Ne dorim ca și această edițe a campionatului să atragă la fel de mulți iubitori ai înotului ca și în anii precedenți".
Herman Schier - primul înotător român care a înotat suta de metri sub 56 secunde
Competiţia poartă numele regretatului antrenor orădean Herman Schier (1945 - 2007), primul înotător român care a înotat suta de metri sub 56".
Herman Schier s-a născut în anul 1945 în URSS. Copilăria și-a petrecut-o la Reșița, unde a început să practice înotul la Clubul Olimpia Reșița. Primele rezultate de valoare le-a obținut la vârsta junioratului, când în 1963 devenea campion la juniori la proba de 100 m liber. Apoi a fost campion național la seniori, maestru al sportului, el fiind primul înotător român care a coborât sub 0'56" la 100 m liber. Totodată, Herman Schier a reprezentat România la numeroase concursuri internaționale, unde a obținut rezultate de valoare. A făcut parte din lotul olimpic pentru Mexic în anul 1968, dar din păcate lotul masculin nu a mai efectuat deplasarea.
Anul 1969 a însemnat debutul ca antrenor la Clubul Sportiv Crișul. În această perioadă a contribuit la creșterea multor generații de înotători de valoare, care au devenit în timp campioni naționali, balcanici, maeștri ai sportului.
În perioada cât a activat la Clubul Crișul, sportivii antrenați de Herman Schier au stabilit peste 350 de recorduri naționale la copii, juniori și seniori. Anul 1977 a fost unul de glorie, deoarece a fost anul în care s-au stabilit 100 de recorduri: 5 recorduri la seniori, 23 la juniori, 71 la copii și 1 record balcanic. Datorită rezultatelor deosebite, sportivii orădeni: Horvath Ildiko, Szakadati Ladislau, Mady Levente, Neagrău Horațiu, Kuglis Edith și Bay Laszlo au obținut titlul de maeștri ai sportului.
Dacă ar fi să enumerăm sportivii care au adus faima Clubului Crișul, lista ar fi una foarte lungă: Zaborski Ildiko, Goina Cosmin, Neagrău Cornel, Birini Bella, Bentzik Gyuri, Drăgan Cristian, Petruț Noemi, Vamoși Angela, Groza Dan, Groza Monica, Biriș Giorgiana, Foran Angela, Tinca Dan, Dunca Gheorghe, Bokor Tibor, Vardai Noemi și mulți alții. (B.P.)

Trimite email
vineri, 13 martie 2026 la 18:59:21 Ora standard a Europei de Est

Poza zilei

Invitație

La încondeiat ouă
Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor și Primăria Municipiului Oradea, organizează, cu ocazia sărbătorilor pascale, Atelierul de încondeiat ouă, dedicat școlarilor (7-19 ani), adulților și familiilor care doresc să se familiarizeze cu tehnica tradițională a acestui meșteșug...