Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Conflictul... la C.S.E.I. Nr. 1 Tileagd

Atelier de lucru C.J.R.A.E.

Conflictul... la C.S.E.I. Nr. 1 Tileagd

Marți, 17.05.2016, C.J.R.A.E. Bihor, prin intermediul profesorilor consilieri școlari Aurica Maior și Anca Iuhoș, a organizat un atelierul de lucru, în cadrul întâlnirilor de grup cu cadrele didactice și auxiliare din cadrul C.S.E.I. Nr.1 Tileagd.

Tema abordată de această dată, a fost Conflictul. Au fost folosite pentru exemplificări și studii de caz fișe, apoi discutate, într-un cadru foarte deschis: definițiile conflictului; cauzele generării conflictelor; modul în care conflictul poate fi gestionat; tendințele de a folosi de către cei care se înfurie, ideile iraționale; modalitățile de a proceda absolutist de către oameni, de multe ori, în relațiile dintre ei; ferestrele conflictului, prin intermediul cărora se pot pune întrebări (Cu ce am generat eu conflictul? Cu ce a generat celălalt conflictul? Cu ce am aplanat eu conflictul? Cu ce a aplanat celălalt conflictul?); cum sunt percepute persoanele care generează conflicte; ce se poate face pentru a diminua sau preveni conflictele;     
Psihologul Alin C., apoi profesor Mihaela Albiș au fost rugați să se așeze succesiv pe câte unul dintre cele trei scaune puse în față pentru a se transpune în rolurile de: elev, profesor și observator, din perspectiva cărora să își spună punctele de vedere, vizavi de scenariul primit anterior.
Profesorii au fost mulțumiți de schimbul de experiență la care au participat, de acumulările informaționale și de aportul major specific subiectului, pe care și l-au adus.
Psiholog Alin Crețu
Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Conflictul... la C.S.E.I. Nr. 1 Tileagd.

Trimite email
sâmbătă, 6 decembrie 2025, 08:15:08 Ora standard a Europei de Est