Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Responsabilitate socială prin amenajarea de spaţii verzi pentru comunitate

Lucrări finanțate de firme

Responsabilitate socială prin amenajarea de spaţii verzi pentru comunitate

În perioada următoare începe amenajarea scuarului din giraţia Str. Ogorului - Nufărului, amenajare care va fi realizată de către firma S.C. Adenandra S.R.L.

Lucrările de amenajare se ridică la aproximativ 15.000 de euro şi sunt realizate ca şi sponsorizare de către firma Adenandra. Aici se va realiza sistemul de irigaţii şi gazonarea giraţiei şi se vor planta arbuşti şi plante perene.
De asemenea, urmează ca la sfârşitul lunii august, firma Aido (Bacio Dolce) să sponsorizeze amenajarea scuarului din giraţia Str. Ogorului - Calea Aradului.
În aceste zile se finalizează şi lucrările finanţate de compania Emerson, care şi-a asumat amenajarea spaţiului întins pe aproximativ 2.500 de metri pătraţi din scuarul situat în intersecţia bulevardelor Dacia şi Decebal, ca urmare a unui acord de colaborare cu Primăria Oradea. Astfel, în scuar a fost montat un sistem de irigare automatizat, s-a însămânţat gazonul şi s-au plantat flori perene, arbuşti ornamentali şi arbori care vor avea coroana în formă de cub, amenajarea fiind realizată de S.C. Kaluna SRL.
Reamenajarea scuarului de la intersecţia bulevardelor Dacia şi Decebal a avut  la bază ideea de a aduce elemente diferite şi moderne din arta amenajării peisajelor în amenajarea spaţiilor verzi de pe domeniul public al Municipiului Oradea, iar speciile alese sunt rezistente la regimul climatic al zonei noastre.
Noutatea constă în cei 10 arbori din specia Carpinus, care au coroana în formă de cub. Un alt element de noutate sunt cele 10 jardiniere, care sunt de fapt suprafeţe înclinate, plantate cu specii de arbuşti şi plante erbacee perene, create cu ajutorul unor piese metalice, poziţionate astfel încât să ofere perspective din unghiuri de pe circuitul arterelor de circulaţie. În total, în momentul de faţă pe întreaga suprafaţă a scuarului central au fost plantate un număr de 1.221 de plante.
Costurile amenajării se ridică la valoarea de 18.000 euro fără TVA, iar Compania Emerson s-a angajat să întreţină zona pe cheltuiala proprie cel puţin un an. (B.P.)

Trimite email
vineri, 21 august 2026 la 11:02:47 Ora de vară a Europei de Est