Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

,,Pe urmele lui Avram Iancu’’

În august, un grup de bihoreni a fost

,,Pe urmele lui Avram Iancu’’

Asociația Avram Iancu Beiuș derulează în acest an proiectul ,,Cinstindu-ne înaintaşii, ne pregătim viitorul", finanțat de Primăria Beiuș și Asociație.

Prima activitate, Concursul interjudețean Avram Iancu, Craiul Munților, s-a bucurat de succes atât în rândul elevilor de gimnaziu, cât și al liceenilor, premianții fiind elevi din Oradea, Beiuș, Mihai Bravu, Nojorid, Căbești și Tărcaia.  
A doua activitate, expediția Pe urmele lui Avram Iancu are ca scop de a recompensa elevii premianți, dar și de cultivare în rândul tinerilor a sentimentelor patriotice și de a promova cultura.
Expediția s-a realizat pe parcursul a două zile. În dimineața zilei de sâmbătă, 20 august, elevi și profesorii lor coordonatori, dar și câțiva membri ai Asociației Avram Iancu au pornit la drum, din Oradea. Reunirea grupului s-a făcut la Beiuș, unde, la Bustul Crăișorului din Parcul central al Municipiului, președintele Asociației, Viorel Ianc, a depus o coroană de flori și a prezentat punctele de reper ale expediției. Expediția a continuat cu o oprire la Țebea, o vizită la Alba-Iulia și un mas la mănăstirea Afteia, străveche vatră monahală. Duminică, expediția a continuat cu o vizită în municipiul Turda și la Huedin.
,,Pornind de la Beiuș, acolo unde-i așezat în inima și mintea tuturor, dovadă privirea-i pătrunzătoare emanată de bustul așezat acolo unde s-a simțit cel mai bine, adică jos, între oameni, evitând cu eleganță, dar hotărât, ofertele mai marilor vremii de-a accede spre piscuri efemere, cinstind cu deosebit respect personalitatea Crăișorului. Am fost întâmpinați pe parcurs de oameni deosebiți, unii dintre ei membri ai Societății Cultural Patriotice Avram Iancu, alții consilieri locali sau pur și simplu oameni pentru care Avram Iancu și spiritul său înseamnă ceva. Mulțumim gazdelor, dar și elevilor și profesorilor participanți pentru că au ridicat această expediție la un nivel înalt prin comportamentul lor și interesul pentru valorile naționale", a precizat Viorel Ianc, președintele Asociației Avram Iancu Beiuș.
Claudia Buran
Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: ,,Pe urmele lui Avram Iancu’’.

Trimite email
joi, 6 august 2026 la 11:28:03 Ora de vară a Europei de Est