Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Zilele Școlii la Colegiul Național ,,Samuil Vulcan" din Beiuș

În 3-9 octombrie

Zilele Școlii la Colegiul Național ,,Samuil Vulcan" din Beiuș

Desfășurate în săptămâna 3-9 octombrie 2016, Zilele Școlii au marcat împlinirea a 188 de ani de când Episcopul Greco-Catolic Samuil Vulcan înființa liceul din Beiuș.

Actul de constituire a școlii - Literele Fundaționale - se găsește și azi la Muzeul de Istorie al Colegiului.
Momentele de sărbătoare au început luni cu deschiderea oficială, oficiată de domnul director, prof. Gavra Viorel și cu scurta evocare a istoriei vulcaniene a doamnei prof. Șora Silvia.
Aflat la a XV-a ediție, Concursul Ctitoria lui Samuil Vulcan, desfășurat la nivelul claselor a IX-a, a reamintit participanților și publicului despre modul în care a evoluat școala, trecând de la Gimnaziu Mic la Gimnaziu Mare, despre predarea în limba latină, maghiară, germană și română, despre personalitățile care au predat sau au fost elevi ai liceului. Pe podium s-au clasat:  cei din a IX-a F (prof. Țoța Cristian,  diriginte Buran Claudia), a IX-a A (prof. Gavra Viorel, dirig. Gabor Mihai), a IX-a D (prof. și dirig. Peti Otilia).
A doua zi, cunoștințele de biologie și pasiunea pentru folclor s-au împletit în Concursul ,,Ioan Bușiția'', unde au excelat clasele a X-a B (prof. și dirig. Popa-Bota Violeta), a X-a C (prof. Popa-Bota Violeta, dirig. Spiridon Sorin), a X-a A (prof. Gabor Gelu, dirig, Ioana Schilinka).
Ziua de 5 octombrie, Ziua Educației, a fost marcată de toate clasele prin manifestări specifice, iar de la ora 11.00, cei mai talentați artiști ai școlii s-au întrecut într-un Concurs-Karaoke. Sportivii au avut parte de un campionat de șah și unul de tenis de masă.
Cadrele didactice (și membri ai unor ONG-uri partenere) și-au împărtășit ideile și exemplele de bună practică la Simpozionul Național ,,Gustă Știința", aflat la a IX-a ediție.
Ultimele două zile au fost marcate de evenimente sportive: Memorialul de atletism Francisc Matei și Memorialul de Fotbal Adrian David. Vineri, s-a desfășurat un meci de fotbal între profesorii Universității din Oradea, Filiala Beiuș și profesorii Colegiului Național ,,Samuil Vulcan".
Claudia Buran
Foto: Alin Cîndea & Ioana Schilinka
Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Zilele Școlii la Colegiul Național ,,Samuil Vulcan" din Beiuș.

Trimite email
miercuri, 17 decembrie 2025 la 16:12:35 Ora standard a Europei de Est