Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
21 august 2026

Portofoliul profesional al cadrelor didactice, disponibil acum ca modul în platforma Edus (P)

De peste 10 ani, Edus urmărește îndeaproape cerințele care apar în sistemul de învățământ și le integrează, pe măsură ce apar, în aceeași platformă. Edus nu mai este demult doar un catalog electronic. Modulul de burse, raportările MATE și chestionarele SASAT, butonul roșu, modulele SCIM și CEAC pentru control intern și asigurarea calității au fost adăugate în timp, pe măsură ce școlile au avut nevoie de ele. Numai de la începutul acestui an, platforma a primit 23 de actualizări, cu funcții noi și îmbunătățiri.

Cel mai recent pas este un modul dedicat portofoliului profesional al cadrelor didactice, răspuns la obligația introdusă prin Ordinul nr. 3.858/2026. Modulul este disponibil acum în Edus.

Ce rezolvă modulul pentru conducerea școlii

Metodologia aprobată prin Ordinul nr. 3.858/2026 stabilește obligații atât pentru cadrele didactice, cât și pentru unitatea de învățământ. Fiecare școală are obligația să își elaboreze o procedură internă proprie pentru gestionarea portofoliilor, iar responsabilitatea implementării revine conducerii.

În practică, directorul are nevoie să vadă care cadre didactice și-au depus portofoliul, să poată aproba sau returna un portofoliu depus și să poată prezenta situația organizat la un control. Modulul din Edus acoperă acest flux.

Portofoliile depuse sunt vizibile conducerii într-o secțiune dedicată, accesibilă din meniul principal, iar directorul poate aproba un portofoliu sau îl poate respinge cu un motiv, caz în care cadrul didactic redobândește accesul pentru a-l corecta.

Cum funcționează pentru cadrul didactic

Cadrul didactic își construiește portofoliul pe cele cinci secțiuni prevăzute de metodologie: date de identificare, activitatea de predare, învățare și evaluare, activități complementare, managementul clasei și evoluția în cariera didactică.

Documentele se încarcă în librăria proprie și se asociază secțiunilor corespunzătoare. Fiecare adăugare sau eliminare se reflectă automat în opisul portofoliului, care rămâne mereu actualizat. Declarația de autenticitate, obligatorie pentru fiecare portofoliu, se semnează electronic direct în platformă. La final, portofoliul se poate descărca structurat, cu opis, declarație și documente organizate pe secțiuni, sau se poate depune către școală.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Concertul-conferință „Oedipe pe înțelesul tuturor”

Luni, în holul Bibliotecii Județeane „Gheorghe Șincai”

Concertul-conferință „Oedipe pe înțelesul tuturor”

Muzeul Național ,,George Enescu" din București în parteneriat cu Direcția Județeană pentru Cultură Bihor și Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai" din Oradea organizează luni, 23 ianuarie 2017, de la ora 17.00, în holul Bibliotecii, concertul-conferință „Oedipe pe înțelesul tuturor". Interpretează baritonul Ştefan Ignat împreună cu soprana Renata Vari, acompaniați de pianista Liana Mareș.

După ce anul trecut a cucerit publicul american cu rolul Iago din opera ,,Othello", de Giuseppe Verdi, pe una dintre cele mai importante scene lirice din lume și anume Metropolitan Opera din New York, baritonul Ştefan Ignat îl aduce pe George Enescu, prin ,,Oedipe", într-un concert-conferință, mai aproape de inimile noastre.
Un moment special va fi prezentarea conceptului interpretativ personal al personajului principal de către baritonul Ştefan Ignat împreună cu soprana Renata Vari, acompaniați fiind la pian de Liana Mareș. Vor fi relatate momente din experienţa celor şapte producţii la care Ștefan Ignat a luat parte ca protagonist al rolului Oedipe.
,,Mi-a venit această idee de a prezenta „Oedipe" în limba română, observând că interacțiunea personajului principal cu auditoriul din țara noastră este mai bună atunci când se înțelege acțiunea dramatică a lucrării. Prezentarea prin prisma melosului popular face să ne putem apropia mai mult de singura lucrare - TRAGEDIE LIRICĂ - a marelui nostru compozitor. Îmi doresc ca ,,Oedipe" să fie înțeles prin elementele din interior folosite de compozitor - doine, balade, dansuri populare - și nu prin complexitatea partiturii muzicale - armonii complexe și linii melodice de  mare anvergură.
Îl voi cita pe marele compozitor care spunea că: ,,Muzica unei opere este întocmai ca un giuvaer. Piatra prețioasă o constituie acțiunea, conflictul dramatic. Muzica este accesoriul esențial, iar drama este principalul element. Călăuzit de acest principiu am scris ,,Oedipe".
Ideea de bază este aceea ca opera să fie înțeleasă și prin elementele populare întâlnite în întreg discursul muzical și dramatic: doine, balade, bocete, dansuri populare, cântece de vitejie, de veselie, cântece de tristețe și cântece instrumentale", afirmă baritonul Ștefan Ignat.
Vă așteptăm cu drag!
Director executiv,
Lucian Silaghi

Trimite email
vineri, 28 august 2026 la 14:40:30 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Ce norocoasă ești, Lavinia!

Lavinia, am aflat un secret de la niște copii,
care se întorceau de la Muzeu:
cică marți, 25 august,
ți-au urat La mulți ani, de ziua ta!
Iar o prințesă, care îți seamănă, zicea:
,,Noi o iubim în fiecare zi"!
Ce norocoasă ești, Lavinia!