Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Antreprenoriat și etică în afaceri: Viitorul și beneficiile informaticii românești

În zilele de 10-11 mai, la Oradea Trade Center,

Antreprenoriat și etică în afaceri: Viitorul și beneficiile informaticii românești

Facultatea de Management Griffiths din cadrul Universității Emanuel, în colaborare cu Universitatea Concordia din Texas și Asociația Națională a Industriei de Software, organizează în zilele de 10-11 mai 2018 la Oradea Trade Center, Conferința Academică Internațională „Antreprenoriat și etică în afaceri: Viitorul și beneficiile informaticii românești"

Vor conferenția peste 30 de experți din mediul academic și profesional din România, Europa și Statele Unite, răspunzând la următoarele frământări:
1.Înțelegând oportunitățile globale, care ar trebui să fie factorii de succes ai firmelor românești?
2.Putem crea bunăstare sustenabilă fără corupție și daune ecologice sau sociale?
3.Care este contribuția tehnologiei în dezvoltarea și globalizarea tehnologiei românești?
4.Poate digitalizarea să îmbunătățească mediul economic românesc?
Intrarea este liberă dar locurile sunt limitate, înscrierile se pot face până luni, 7 mai, accesând pagina conferinței: www.gsmac.ro sau folosind link-ul: http://goo.gl/forms/UA46e07drBOEBaGb2
Programul conferinței
Joi, 10 mai
9.00 - 12.00 Antreprenoriat și etica în afaceri
14.00 - 16.00 Antreprenoriat Masterclass
14.00 - 16.00 Prezentări academice
Vineri, 11 mai
9.00 - 13.00 Viitorul și beneficiile informaticii românești - perspectiva corporatistă
16.00 - 20.00 Viitorul și beneficiile informaticii românești - perspectiva start-up
Mai multe date, puteți găsi pe site-ul conferinței: www.gsmac.ro
Sebastian Văduva

Trimite email
duminică, 23 august 2026 la 20:19:43 Ora de vară a Europei de Est