Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Concursul de educaţie rutieră „Memorialul Matei Virgil”, la cea de-a IV-a ediţie

Copii din zece județe s-au întrecut într-o amplă competiție de educație rutieră

Concursul de educaţie rutieră „Memorialul Matei Virgil”, la cea de-a IV-a ediţie

În perioada 11 - 13 mai 2018, polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității, cei ai Serviciului Rutier și Serviciului de Ordine Publică din cadrul Inspectoratului de Poliție Județean Bihor au fost implicați într-un amplu concurs de educație rutieră, organizat în localitatea Șuncuiuș.

În competiție au fost angrenate zece echipaje de elevi din clasele I - VIII, reprezentând zece județe, respectiv câte un echipaj din Bihor, Timiș, Alba, Mureș, Caraș - Severin, Dâmbovița, Arad, Cluj, Sibiu și Maramureș.
Scopul concursului a fost formarea unui comportament rutier responsabil, pe baza cunoaşterii şi respectării regulilor de circulaţie, pentru a preveni producerea accidentelor de circulaţie cu victime din rândul elevilor.
În cadrul concursului, elevii de gimnaziu participanţi au avut de parcurs următoarele probe:
- Parcurgerea unui traseu de îndemânare cu bicicleta în poligon;
- Respectarea regulilor de circulaţie de către biciclişti, în parcul şcoală;
- Proba teoretică, în vederea verificării cunoştinţelor privind normele rutiere.
Cele trei probe au fost jurizate de polițiștii bihoreni. Fiecare echipaj participant a avut în componenţă trei elevi, care au avut ocazia de a-şi dovedi, în timpul concursului, cunoştinţele acumulate în materie de educaţie rutieră.
Clasamentul final pe echipe
- Locul I: Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin - Mureș: MOLDOVAN RAREȘ, MOLDOVAN DIANA, MOLDOVAN ADRIAN - prof. Dănuț Moldovan;
- Locul al II-lea: Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin: DRAGOȘ SAMUEL, DRAGOȘ DANIEL, REPEDE VICTOR - prof. Alina și Lorena Șelariu;
- Locul al III-lea: Școala Gimnazială ,,Coresi" Târgoviște - Dâmbovița: BĂDIȚĂ UNGUREANU CRISTIAN, BĂRĂSCU MAYA, DOVÎNCESCU ALEXANDRU - prof. dr. Susana Marinescu.
Individual fete:
 - Locul I: MOLDOVAN DIANA- Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin - Mureș;
- Locul al II-lea: BĂRĂSCU MAYA - Școala Gimnazială ,,Coresi" Târgoviște - Dâmbovița;
- Locul al III-lea: CSERNUȘ MĂDĂLINA - Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu" Chișineu-Criș- Arad.
Individual băieți:
 - Locul I: HARAGOȘ ALEXANDRU - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș - Bihor;
- Locul al II-lea: OLTEAN SERGIU- Școala Gimnazială Nr.1 Gherla - Cluj;
- Locul al III-lea: MOLDOVAN RAREȘ - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin- Mureș.
Parc școală băieți:
 - Locul I: DRAGOȘ SAMUEL - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin;
- Locul al II-lea: DRAGOȘ DANIEL - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin;
- Locul al III-lea: MOLDOVAN RAREȘ - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin- Mureș, BĂDIȚĂ-UNGUREANU CRISTIAN - Școala Gimnazială ,,Coresi" Târgoviște - Dâmbovița.
Parc școală fete:
 - Locul I: MOLDOVAN DIANA - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin- Mureș;
- Locul al II-lea: CSERNUȘ MĂDĂLINA - Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu" Chișineu-Criș- Arad;
- Locul al III-lea: BĂRĂSCU MAYA - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin- Mureș; BĂDIȚĂ-UNGUREANU CRISTIAN - Școala Gimnazială ,,Coresi" Târgoviște - Dâmbovița.
Poligon băieți:
 - Locul I: NEGRUȚ ANTONIO - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor;
- Locul al II-lea: GRASIN TITUS - Școala Gimnazială Nr.1 Gherla - Cluj;
- Locul al III-lea: DRAGOȘ SAMUEL - Școala Gimnazială Nr.1 Bocșa - Caraș Severin, STĂNULEȚ MARIUS - Școala Gimnazială ,,Mihai Viteazul" Șelimbăr - Sibiu.
Poligon fete:
 - Locul I: MOLDOVAN DIANA - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin - Mureș;
- Locul al II-lea: CSERNUȘ MĂDĂLINA - Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu" Chișineu-Criș- Arad;
- Locul al III-lea: SZATMARI ANCUȚA - Școala Gimnazială ,,Mihai Viteazul" Șelimbăr - Sibiu.
 Teorie băieți:
- Locul I: HARAGOȘ ALEXANDRU - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș - Bihor;
- Locul al II-lea: OLTEAN SERGIU - Școala Gimnazială Nr.1 Gherla - Cluj;
- Locul al III-lea: MOLDOVAN RAREȘ - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin- Mureș; NEGRUȚ ANTONIO - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor.
Teorie fete:
- Locul I: BĂRĂSCU MAYA - Școala Gimnazială ,,Coresi" Târgoviște - Dâmbovița;
- Locul al II-lea: MOLDOVAN DIANA - Școala Gimnazială ,,Florea Bogdan" Reghin- Mureș,
- Locul al III-lea: SZODRAI CLAUDIA - Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș- Bihor; CSERNUȘ MĂDĂLINA - Liceul Teoretic ,,Mihai Veliciu" Chișineu - Criș - Arad.
La finalul competiției, participanții au fost recompensați de organizatori cu premii și diplome.
Concursul de Educaţie Rutieră „Memorialul Matei Virgil", organizat de Liceul Tehnologic Nr.1 Șuncuiuș, în colaborare cu Inspectoratul de Poliţie Judeţean Bihor și cu Inspectoratul Școlar Județean Bihor și Consiliul Județean Bihor - Centrul de Informare și Promovare Turistică, ajuns la cea de-a patra ediție, face parte din acțiunile cuprinse în Calendarul Activităţilor Educative Regionale şi Interjudeţene al Ministerului Educației Naționale.
Comisar-şef de poliţie Ioana Indrieş,
Compartimentul de Analiză şi Prevenire a Criminalităţii - I.P.J. Bihor
Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: Concursul de educaţie rutieră „Memorialul Matei Virgil”, la cea de-a IV-a ediţie.

Trimite email

Pentru mai multe poze click aici

miercuri, 15 august 2018