Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

A fost marcată Ziua părinților adoptivi

Sâmbătă, 6 octombrie, la Grădina Zoologică Oradea

A fost marcată Ziua părinților adoptivi

Sâmbătă, 6 octombrie 2018, la Grădina Zoologică Oradea, a avut loc cea de-a opta ediție a Zilei părinților adoptivi.

Programul a început la ora 9.00 și s-a încheiat la ora 15.00, cuprinzând diverse activități, de la curățarea și adăpatul până la hrănitul animalelor, activități la care părinții adoptivi au participat împreună cu personalul de la Zoo.
La Grădina Zoologică din Oradea, iubitorii de animale au posibilitatea ca, în schimbul sumei de 100 de lei pe an, să devină părinții adoptivi ai unui animal preferat. Odată deveniți părinți adoptivi, vor beneficia de un certificat de adopție, un magnet cadou, un magnet expus pe panoul de la intrare, precum și intrare gratuită la Zoo de două ori pe an, cu ocazia Zilei părinților adoptivi.  
Pentru persoanele juridice, preţul unei adopţii este de 500 de lei, acestea putând beneficia, suplimentar, dacă doresc, de inscripționarea numelui pe un panou lângă țarcul animalului. Potrivit regulamentului de adopţii, un animal poate fi adoptat de mai multe persoane, părintele adoptiv putând da chiar și un nume exemplarului ales, dacă nu are unul deja.
De două ori pe an (ultima sâmbătă din aprilie și prima sâmbătă din octombrie), Zoo Oradea organizează Ziua părinţilor adoptivi, ocazie cu care persoanele care au adoptat animale au drepturi suplimentare faţă de ceilalţi vizitatori.
,,Este modul nostru de a le mulțumi celor care ne susțin în misiunea noastră de a le crea cele mai bune condiții animalelor, dar și celor care ne trec pragul. Invităm cât mai mulți iubitori de animale să devină părinți adoptivi, iar noi ne vom strădui să le oferim, de două ori pe an, o zi memorabilă la Grădina Zoologică", transmite Liviu Andrica, directorul Administrației Domeniului Public Oradea, societate care administrează Zoo Oradea.
În prezent, la Zoo Oradea, sunt înregistrați aproximativ 230 de părinți adoptivi, aceștia provenind din Oradea, Baia Mare, Timișoara, Arad, Cluj-Napoca, Satu Mare, București, Vatra Dornei, Constanța, dar și din străinătate, din țări precum Italia, Slovenia, Spania sau Finlanda. Cele mai adoptate animale sunt suricatele (aproximativ 40 de părinți adoptivi), urmate de lemuri, antilope, cai, căprioare, cerbi sau zebu.
În timpul zilei de sâmbătă, angajații Grădinii Zoologice au oferit detalii despre animalele pe care le au în grijă, părinții adoptivi având posibilitatea să participe la activitățile zilnice. Programul a început cu observarea animalelor, activități de curățenie și adăpatul animalelor, după care, de la ora 10.00, vizitatorii au asistat la pregătirea hranei animalelor, prilej cu care părinții adoptivi au aflat detalii despre dieta fiecărui animal. Ulterior, vor putea să intre și să hrănească poneii, caii, suricatele, lemurienii, papagalii, totul sub atenta supraveghere a angajaților Grădinii Zoologice.
De menționat că nu numai părinții adoptivi au fost așteptați sâmbătă la Zoo Oradea, programul fiind unul normal, însă doar cei care au adoptat un animal au putut beneficia de intrare gratuită.
Loredana Buz,
consilier Relații Publice ADP Oradea
Pentru mai multe poze, accesați Galeria foto: A fost Ziua părinților adoptivi.

 

Trimite email
joi, 6 august 2026 la 07:44:13 Ora de vară a Europei de Est