Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Cea de-a treia ediţie a Festivalului Naţional de Folk Pro Lirica Oradea

În perioada 21 - 22 septembrie 2019, la Oradea,

Cea de-a treia ediţie a Festivalului Naţional de Folk Pro Lirica Oradea

Cea de-a treia ediţie a Festivalului Naţional de Folk Pro Lirica Oradeava avea loc în perioada 21 - 22 septembrie 2019, în Amfiteatrul din Cetatea Oradea.

Sâmbătă, 21 septembrie, ora 17.00
- Grupul „Tineri chitarişti"
- Bercea Alexa, Dascălu Alexia şi Zaha Cosmina (Palatul Copiilor şi Elevilor Oradea, clasa de canto a prof. Dana Oprescu)
- Raul Bochiş & Prietenii
- Monica Cojocaru
- Traian Cosma
- Liliana Ioniţă Budău & Fala Band
- Adrian Ivaniţchi
Duminică, 22 septembrie, ora 17.00
- Andrei Arad
- Adina Hodişan
- Raul Silaghi
- Florin Ştefan
- Mircea Vintilă
 Tot sâmbătă, 21 septembrie, ora 16.00
Lansări de carte şi album muzical în cadrul Festivalului de Folk: Album de textier Eugenia Ponta Pete: „Acorduri de mai"; Mihaela Maria Dindelegan „Antologie de sonete", volumele I şi II (publicate în 2018), volumul III (publicat în 2019); Carmen Ifrim-Săsărman „Nespus de tânără" (poezii).
Evenimentul este organizat de Asociaţia Culturală Pro Lirica Oradea, cu sprijinul Direcţiei de Dezvoltare şi Implementare Proiecte Bihor şi cu concursul Centrului Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor.
Asociaţia Culturală Pro Lirica va încheia un parteneriat cu Municipalitatea, prin Cetatea Oradea şi Muzeul Cetăţii şi Oraşului Oradea, parteneriat în baza căruia vom beneficia de atribuirea gratuită a Amfiteatrului pe durata celor două zile de eveniment.
Menţionăm că acest program poate fi îmbogăţit.
Mihaela Dindelegan,
preşedinte Asociaţia Pro Lirica

Trimite email
miercuri, 11 februarie 2026 la 16:09:05 Ora standard a Europei de Est

Poza zilei

La firul ierbii

O întoarcere la rădăcini - la ,,Casa cu ierboaie"
Doamne, Doamne!
Și ce bine ne-am mai simțit, la bunici, departe de lumea dezlănțuită...!