Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Cea de-a XV-a ediție a galei ,,Expediția - chemare în necunoscut”

În perioada 20-22 ianuarie, se desfășoară

Cea de-a XV-a ediție a galei ,,Expediția - chemare în necunoscut”

Clubul de Speologie Cristal Oradea și Facultatea de Geografie Turism și Sport (Universitatea din Oradea) lansează din nou o provocare tuturor iubitorilor de aventură în natură.

Timp de trei zile, publicul este invitat să participe la a XV-a ediție a galei ,,Expediția - chemare în necunoscut". Evenimentul va avea loc în Aula Magna, la Universitatea din Oradea, timp de trei zile în perioada 20-22 ianuarie 2020 (de luni până miercuri) începând cu ora 17.30, iar intrarea este liberă.
Evenimentul este dedicat, de către cei ce au avut posibilitatea să-și depășească propriile limite, tuturor celor care iubesc cu adevărat muntele şi aventura. Se dorește ca în urma acestor proiecții de promovare a sporturilor montane "oamenii să respecte și să prețuiască mai mult natura și să desfășoare cât mai multe activități în aer liber". Evenimentul ,,Expediția - chemare în necunoscut" este una dintre puținele gale din România unde sunt prezentate cele mai diverse forme de petrecere activă a timpului liber în natură: speologie, alpinism, drumeție, cayaking, alergare montană. 
,,Schimbarea ești tu!"
Prima zi este dedicată prezentărilor făcute de Avram Iancu. După 5 ani de înot în apele învolburate ale lumii și 2 ani de scris intens, cartea „Schimbarea ești TU" a fost lansată anul trecut în câteva locuri din țară! Ne face plăcere să găzduim acest eveniment în cadrul prezentei gale, la Oradea. 
,,Este o carte pe care am scris-o cu sufletul deoarece mulți o așteaptă. E cartea care descrie o călătorie fizică, extremă, de la un punct A la un punct B dar și o călătorie spirituală, transformațională, dovedind că orice este posibil. Acest lucru transformă cartea într-un profund volum motivațional pe care orice român ar trebui să-l citească", spune autorul pe care îl veți întâlni în prima zi.
Tot el va face două prezentări ale activităților care l-au consacrat în ultimii ani, înotul și maratonul în condiții extreme.
Călătorii și aventură
A doua zi este una dedicată călătoriilor. Vom avea ocazia să povestim despre alergarea montană cu Istvan Szokolszky, să vizităm Muntenegru cu Renata Măduța, să aruncăm o privire prin America de Sud însoțind-o pe Gabriela Ipia și să ne lăsăm duși de valuri în caiac acompaniați de Dorin Chiș.
Totodată. vom avea ocazia să aflăm informații despre lilieci de la Szillard Bucs dar și câteva lucruri despre stagiile de inițiere în medicina montană, cu Andrei Costea...
În deschiderea zilei, veți avea ocazia să ,,vizualizați" aventurile clubului de Speologie Cristal Oradea desfășurate în anul care s-a încheiat de curând, prezentate de Răzvan Dumbravă, cu speranța că în acest an, să faceți ,,pasul" și să ne însoțiți în descoperirile viitoare.
Explorări în cele mai adânci peșteri din România
Ultima zi a galei este dedicată explorărilor speologice. Vom trece printr-un târâș în una dintre peșterile emblematice ale Bihorului, Peștera Osoi, cu Răzvan Dumbravă și Dan Pitic. După explorările din anii 70, una dintre galeriile inundate atunci, se deschide în acești ani, lansând din nou acum, posibilități reale de explorare de noi galerii.
Secretele Peșterii Tăușoare, o peșteră spectaculoasă, vor fi parțial dezvăluite prin imagini de către fostul custode al peșterii de-a lungul a mai multor ani, Crin Trandafil Theodorescu.
În continuare două povești care prezintă poate cele mai importante realizări speologice ale anului 2019, ne vor ține cu sufletul la gură.
Bihorul nu mai deține recordul pentru cea mai adâncă peșteră din România, dar totuși explorările în V5 continuă. Ultimele descoperiri le vom afla de la Matei Cristian, unul dintre exploratori.
După aceasta, Geza Zakarias ne va aduce în atenție noul record de adâncime al României, Avenul din Colții Grindului (-769 m) din Masivul Piatra Craiului. Unul dintre membrii echipelor de exploratori spunea: ,,Coborând până în fundul avenului, am încercat încă de la început un coctail de intimidare și mândrie, realizând că ce facem noi acum este posibil numai datorită speologilor care timp de zeci de ani au dus în spate, până la 1900 m altitudine zeci de kilograme de echipament personal și colectiv, care au echipat impecabil sute de metri de trasee verticale, care au săpat în argilă și pietriș sub ploaia continuă din Walter Gutt, care au mutat bolovani din loc, la propriu..."  Vom vedea în detaliu, ce a însemnat explorarea și topografierea noilor puțuri, totalizând peste 189 de metri de verticale noi.
Și cum nu se putea să nu existe și partea alpină în scenă, Nicoleta Caciora ne prezintă o poveste a clubului de escaladă Crux, alături de Asociația Pușcații vom trece prin Peru,  iar Marius Florea va prezenta ,,Full Time Challenge", un film realizat de Mihnea Prundeanu.
Partenerii evenimentului sunt Universitatea din Oradea - Facultatea de Geografie Turism și Sport. Evenimentul este susținut de Alpin Expe, EcoSafe, CRUX Escaladă Oradea, TravelGuideRomânia, Godman - Echipamente de protecție și Speologie.org.
Răzvan Dumbravă
C.S. Cristal Oradea
Găsiți mai multe poze în Galeria foto: Cea de-a XV-a ediție a galei ,,Expediția - chemare în necunoscut”.

Trimite email
joi, 18 decembrie 2025 la 01:18:01 Ora standard a Europei de Est