Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Îndemn elevii și studenții să continue studiul individual

Sunt sigură că autoritățile vor găsi soluția optimă privind anul școlar

Îndemn elevii și studenții să continue studiul individual

Guvernul României, prin Ministerul Educației Naționale, face toate eforturile ca elevii și studenții să-și poată continua studiile în condiții de criză și susține examenele în timp util. În aceste momente dificile, este nevoie de o comunicare bună între Ministerul Educației, reprezentanții sindicatelor din învățământ și cei ai părinților, elevilor și profesorilor.

De asemenea, îndemn elevii și studenții să continue acasă studiul individual și pe profesori să uzeze de toate mijloacele online pentru a-și coordona clasele de elevi în această perioadă. Pe ceilalți elevi aflați în prag de susținere a Evaluării Naționale și Bacalaureatului, și care nu au acces, din diferite motive, la platformele online de comunicare, îi îndemn să-și continue studiile prin intermediul Televiziunii Române, care a inclus în grila TVR 2 o emisiune specială. Astfel, de luni până vineri, „Teleşcoala" poate fi vizionată pe următoarele tronsoane orare: 9.00-10.00, ore de română şi matematică, clasa a VIII-a. Pentru clasa a XII-a este alocat intervalul orar 15.00-16.00, după următorul program: două lecţii săptămânale de română şi matematică şi câte o lecţie pe săptămână de geografie, biologie, chimie, fizică și istorie.
Le recomand elevilor și studenților să fie responsabili față de propria persoană și față de cei din jur și să respecte măsurile impuse de Comitetul Național pentru Situații Speciale de Urgență. În această perioadă, elevii și studenții învață o lecție de viață, și anume că trebuie să fii flexibil și să te adaptezi cât mai bine circumstanțelor, astfel încât să înveți ceva din orice împrejurare și încercare.
Suntem nevoiți să înfruntăm împreună această mare provocare și sunt convinsă că vom trece cu bine peste ea. După ce vom fi trecut de această epidemie, vom putea trage concluzii, formula strategii și vom putea veni cu propuneri concrete de modernizare a modului de predare și învățare, pentru un învățământ adecvat secolului XXI.
Florica Cherecheș,
deputat P.N.L.
vicepreședinte al Comisiei pentru Învățământ din Camera Deputaților

Trimite email
sâmbătă, 15 august 2026 la 11:38:18 Ora de vară a Europei de Est