Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Șaptezeci și șapte de elevi s-au înscris pentru pregătirea în cadrul școlii pentru Evaluarea națională

La Școala Gimnazială ,,Dacia” din Oradea

Șaptezeci și șapte de elevi s-au înscris pentru pregătirea în cadrul școlii pentru Evaluarea națională

Marți, 2 iunie 2020, în prima zi a campaniei de pregătire pentru susținerea examenelor naționale (Evaluarea națională la clasa a VIII-a și examenul național de Bacalaureat la clasele a XII-a și a XIII-a), am luat pulsul pregătirilor la trei școli orădene: la colegiile tehnice ,,Traian Vuia" și ,,Mihai Viteazul", respectiv la Școala Gimnazială ,,Dacia".

,,77 de elevi s-au înscris pentru pregătire în cadrul școlii  la Evaluarea națională în perioada 2-12 iunie a.c., din patru clase, dintr-un total de 111, ne-a spus domnul director, prof. dr. Florian Hava. Noi, cu acești copii, facem pregătire și dimineața, online, iar de la ora 12.00, grupați câte 10 într-o sală de clasă, vor face pregătire la română și matematică, cu profesorii lor, față în față. La intrarea în școală sunt termometrizați de către personalul medical (medicul școlii și asistenta), li se împart măști de protecție și kit-ul cu materiale dezinfectante, chiar dacă, în prealabil, ei și-au dezinfectat mâinile la aparatul montat la intrare. Apoi intră în sălile de clasă însoțiți de profesorul de specialitate.
La aceeași clasă, o grupă va face română într-o oră, iar cealaltă, matematică; după pauză, se schimbă profesorii"...
Din discuția avută cu domnul director, am mai aflat cum se desfășoară învățământul online, ce părere au părinții elevii și cadrele didactice despre această formă inedită de desfășurare a procesului didactic. Potrivit sondajelor efectuate, tot online, gradul de mulțumire a părinților în legătură cu învățarea online este mare, ținând cont că 81,8 la sută dintre părinți sunt cu studii superioare, au condiții și pot îndruma copiii. 26 de elevi au beneficiat de câte o tabletă din partea Primăriei, cu precizarea că în respectivele cazuri familii dețin doi-trei copii la școală...
Ovidiu Dan
Vedeți mai multe poze în Galeria foto: Șaptezeci și șapte de elevi s-au înscris pentru pregătirea în cadrul școlii pentru Evaluarea națională.

Trimite email
joi, 18 decembrie 2025 la 14:36:40 Ora standard a Europei de Est