Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
22 decembrie 2025

SURSE: Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării / Marilen Pirtea – în pole position pentru a prelua portofoliul


Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării, potrivit surselor Edupedu.ro.
Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea, este cotat cu cele mai mari șanse de a prelua portofoliul cel mai dur lovit de măsurile de austeritate aplicate deja prin Legea Bolojan și cu un dosar fierbinte pe masă, și anume controversata programă de limbă română ce readuce cronicarii spre a fi studiați de elevii de 14-15 ani, la clasa a IX-a.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Hotărâri adoptate

Ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Bihor

Hotărâri adoptate

Vineri, 14 august 2020, a avut loc ședința Comitetului Județean pentru Situații de Urgență Bihor, sub conducerea prefectului Dumitru Țiplea.

În cadrul ședinței s-a decis desemnarea Secției de Boli Infecțioase a Spitalului Municipal Beiuș ca Secție exterioară a Spitalului Municipal ,,Dr. Gavril Curteanu Oradea" (SCMO). Secția de Boli Infecțioase din Beiuș are 24 de paturi și va deveni operațională ca Secție exterioară a SCMO începând cu data de 14.08.2020. Hotărârea a fost adoptată ca urmare a creșterii numărului de cazuri Covid-19 în Sudul județului Bihor, în decursul acestei luni.

Tot în contextul măsurilor de prevenție împotriva răspândirii Covid-19 la nivelul județului, a fost analizată situația centrului de bătrâni al Asociaţiei ,,Episcop Nicolae Popovici" din localitatea Băița, unde a fost confirmat un număr ridicat de cazuri pozitive. Pentru a preveni extinderea în comunitate a noului coronavirus, Direcția de Sănătate Publică Bihor va emite o dispoziție de carantinare individuală pentru fiecare din persoanele aflate în situația de carantină, rezidenți și angajați, conform prevederilor legale în vigoare.
Ultimul punct al ședinței a vizat aprobarea obiectivelor de investiții ale Administrației Bazinale de Apă Crișuri, necesare a fi efectuate în regim de urgență în vederea prevenirii unor eventuale pagube localităților riverane cursurilor de apă. Prin urmare, s-a aprobat suma de 100.000 de lei pentru lucrări pe cursul râului Crișul Negru, în raza comunei Lunca, localitatea Șuștiu, urmând ca prefectul județului Bihor să înainteze un proiect de Hotărâre de Guvern pentru alocarea acestor bani.
Cancelaria Prefectului
Județul Bihor

Trimite email
miercuri, 24 decembrie 2025 la 15:26:40 Ora standard a Europei de Est