Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Tradiții românești sau orientale, în Licitația de săbii și covoare

Pasiunea tăioasă a lui Nicolae Ceaușescu

Tradiții românești sau orientale, în Licitația de săbii și covoare

Pe lângă opere de artă de patrimoniu sau contemporană, obiectele de colecție completează alternativele investiționale în perioade instabile economic, precum este cea actuală.

Astfel, Casa de Licitații A10 by Artmark propune colecționarilor, pasionaților de istorie și design, dar și investitorilor, un mix echilibrat de obiecte de colecție și artă decorativă, care reprezintă o alternativă de păstrare a economiilor. Motiv pentru care, în premieră, săptămâna viitoare, marți, 17 noiembrie, sunt scoase la licitație o veritabilă colecție de săbii, precum și câteva colecții de covoare, ambele rarități pentru piața de profil din România. Dedicată colecționarilor de artefacte istorice și design, dar și iubitorilor de tradiții românești sau orientale, inedita Licitația de Săbii și Covoare prezintă aproximativ 200 de piese de colecție.
Armele, de-a lungul istoriei, au jucat un rol important în cadrul civilizațiilor din întreaga lume, fiind folosite în război, pentru apărare, în scopuri sportive, în ocazii ceremoniale, dar și la vânătoare. Fostul șef comunist de stat Nicolae Ceaușescu nu face excepție, manifestându-și frecvent pasiunea pentru vânătoare și colecționând, de-a lungul timpului, arme de vânătoare și trofee impresionante. Astăzi, o mică colecție Nicolae Ceaușescu de artefacte ce îndeplinesc ambele funcțiuni, adică o mică colecție de cuțite de vânătoare, dintre care patru, având mâner din corn de cerb, par a fi lucrate, de fabricanți locali, din chiar trofeele de cerb vânate de Nicolae Ceaușescu, este scoasă la licitație în seara de marți, 17 noiembrie, în cadrul Licitației Artmark de Săbii și Covoare. Mica colecție de cuțite de vânătoare, asamblată insolit, în cadrul unei mape, însoțită de certificate de proveniență R.A.A.P.P.S., va fi licitată plecând de la infimul preț de pornire de doar 250 de euro.
Un tip de armă preluată și în creația literară românească este baltagul, simbol lunar, cu trimitere la cele două tăișuri ale lunii, dar și ale oricărei puteri, și care se regăsește în Licitația de Săbii și Covoare în forma de ceremonie a unui baltag îmbrăcat în argint gravat și cizelat, provenind din zona Bucovinei. Arma, reprezentativă pentru istoria românilor. A fost realizată în secolul XIX și are un preț de pornire, în licitație, de doar 150 de euro.
Licitația de specialitate rezervă un capitol important armelor orientale și asiatice, între care poate cea mai valoroasă este sabia samuraiului, Katana (considerată, în lumea războiului, cel mai performant instrument de împuns și tăiat, superioară chiar reputatei săbii de Damasc). O piesă remarcabilă în licitația curentă este katana realizată și semnată de maestrul Bishu Osafune Kiyomitsu, datând din perioada Tenmon (august 1536 - așadar, în echivalent românesc, înainte de Mihai Viteazul). Sabia este într-o stare perfectă de conservare, provine dintr-o colecție olandeză de arme asiatice și are un preț de pornire de 4.000 de euro. Piesa de colecție este certificată de N.B.T.H.K., cea mai importantă autoritate în materie de Katane.
Pasionații de culoare și rarități textile au posibilitatea să achiziționeze și o mare varietate de covoare și scoarțe. Spre exemplu, o neașteptată și impresionantă apariție este un covor afgan, realizat în anii '50 ai secolului trecut, cu motive inspirate de război, care ilustrează cotidianul afgan nu doar în manieră tradițională, cu scene animaliere ori religioase, precum versete din Coran, ci și cu... tancuri.
Bogata colecție de săbii și covoare poate fi admirată de luni până duminică, în regim gratuit, la Palatul Cesianu-Racoviță, sediul Artmark, iar marți, 17 noiembrie, ora 19.00, licitată în regim online pe platforma Artmark Live.
Alina Panico

Trimite email
miercuri, 18 februarie 2026 la 11:48:28 Ora standard a Europei de Est