Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Ore remediale la materiile pentru Bacalaureat

În această vacanță, elevii din a XII-a de la Liceul Tehnologic ,,Horea” Marghita au beneficiat de

Ore remediale la materiile pentru Bacalaureat

Elevii de clasa a XII-a din cadrul Liceului Tehnologic ,,Horea" Marghita au beneficiat pe parcursul vacanței de ore remediale la materiile la care vor susține Examenul de Bacalaureat.

Profesorii de limba română - Susan Iulia Maria, de matematică - Pele Florin și Boroș Dorina și de geografie - Pap Camelia au ținut în permanență legătura cu elevii prin intermediul grupurilor și al platformei Google Classroom, au rezolvat teste de antrenament propuse de Ministerul Educației și au răspuns la întrebările și nelămuririle pe care elevii le-au avut.
Domnul director Sabău Remus Mircea a recomandat încă de la începutul anului școlar desfășurarea orelor de pregătire suplimentară, asigurând mijloacele logistice necesare unei bune organizări. De asemenea, domnul director a organizat întâlniri cu părinții în vederea motivării elevilor pentru învățare.
,,Felicit cadrele didactice pentru implicarea de care au dat dovadă pe tot parcursul vacanței. Este important să nu pierdem contactul cu elevii și să continuăm actul instructiv-educativ pe toată perioada încetării cursurilor pentru ca aceștia să nu își piardă motivația și ritmul de învățare", a spus domnul director Remus Mircea Sabău.
Elevii au apreciat munca profesorilor și au participat în număr mare la aceste ore.
,,Pe mine aceste ore suplimentare m-au ajutat ca să nu stagnez. Simplul efort al profesorilor de a preda în timpul liber a fost benefic si ne-au demonstrat faptul că fiecare oră de învățat în plus are un impact mare și poate să aducă, pentru noi, un pas mai aproape de a promova BAC-ul" - (S.M.G.).
,,Pe mine m-au ajutat foarte mult aceste ore de pregătire, să-mi readuc aminte de unele noțiuni pierdute, să exersez pe subiectele la care mă descurc mai slăbuț și să ies din starea aia de confort, pe care o provoacă vacanța. Apreciez foarte mult implicarea și tot efortul profesorilor, pentru că și-au luat din timpul lor liber, pentru a ne mai îndruma spre a învăța și că au fost la dispoziția noastră pentru a putea să le mai adresăm întrebări și nelămuriri. Nu în ultimul rând, am înțeles că nu pot avea rezultate bune fără multă muncă și că nu pot să aștept să iau o nota mare stând și așteptând să se întâmple fără niciun efort" - ( S.D.).
,,Profesorii chiar și-au dat interesul ca noi să înțelegem, iar pe mine chiar m-au ajutat aceste pregătiri. A fost chiar impresionant că profesorii au dorit să facă cu noi ore și în vacanță, a fost o experiență frumoasă și utilă pentru noi" - (I.S.).
Prof. Iulia Maria Susan

Trimite email
marți, 26 mai 2026 la 23:30:10 Ora de vară a Europei de Est