Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Ziua Internaţională a Nonviolenţei în Şcoli, marcată şi de elevii Şcolii Gimnaziale ,,Miron Pompiliu” Ştei

Elevii şcolii noastre au învăţat despre bullying şi cyberbullying

Ziua Internaţională a Nonviolenţei în Şcoli, marcată şi de elevii Şcolii Gimnaziale ,,Miron Pompiliu” Ştei

Elevii Şcolii Gimnaziale ,,Miron Pompiliu" Ştei au marcat Ziua Internaţională a Nonviolenţei celebrată în fiecare an la data de 31 Ianuarie, ziua comemorării lui Mahatma Gandhi.

Astfel, elevii şcolii noastre au învăţat despre bullying şi cyberbullying în cadrul unor activităţi desfăşurate în cadrul Centrului de Documentare şi Informare în care elevii claselor a V-a A,B,C, a VII-a A,B au învăţat despre ce însemnă noţiunea de bullying, care sunt principalele caracteristici ale fenomenului de bullying, dar şi care sunt principalii actori implicaţi în acest fenomen şi care sunt caracteristicile fiecăruia dintre actorii implicaţi.
Tot în cadrul activităţii, elevii au clarificat noţiunea de cyberbullying şi au învăţat despre felul în care aceştia pot evita pericolele la care îi expune lumea virtuală.
Un alt moment deosebit de important al lecţiei, a fost acela în care în care profesor documentarist Andru Cristina le-a prezentat elevilor câteva soluţii prin care elevii pot să iasă din acest ,, joc" al bullying-ului.
Evaluarea activităţii s-a realizat prin metoda turul galeriei în care elevii au trebuit să numească trei soluţii prin care aceştia pot să iasă dintr-o situaţie de bullying, trei tipuri de copii care pot cădea victime ale acestui fenomen, motive pentru care agresorul manifestă un comportament violent, iar unul dintre echipaje a trebuit să joace rolul unui agresor, al unei victime şi al unui salvator, rol jucat sub forma unui teatru forum.
Tot cu ocazia acestei zile la Școala ,,Miron Pompiliu" Ștei, elevii claselor a VIII-a au luat parte la activitatea ,,Împreună pentru o școală sigură - Păpușa, poți fi tu!", susținută de prof. consilier școlar Andreea Bar. Activitatea face parte din Programul de prevenire și informare cu privire la bullying și cyberbullying desfășurat în școală pe parcursul anului școlar curent.
Activitatea a continuat cu jocul ,,Păpușa". Elevii au fost împărțiți în perechi, iar sarcina lor a fost de-a realiza un personaj care să reprezinte fiecare membru al echipei. Ulterior, prima echipă care a finalizat personajul a fost chemată în fața clasei, fiind solicitați să spună care este povestea din spatele personajului lor. Ceilalți colegi au  fost solicitați să își spună părerea despre personajul echipei. Pe măsură ce existau comentarii răutăcioase cu privire la aspectul ,,păpușii", s-a rupt foaia de hârtie. Ulterior, au încercat să o lipească, dar bineînțeles că nu a mai fost la fel.
Morala: în momentul în care adresăm cuvinte jignitoare, ne spunem părerea despre cei din jur doar pe baza a ceea ce vedem sau a ceea ce am auzit despre ei, nu facem altceva decât să fisurăm o bucățică din sufletul lor. Oricât de mult ne-am dori să reparăm răul făcut, rănile emoționale pot rămâne pe termen lung.
La finalul activităţii, elevii au conchis faptul că noi ar trebui să avem zero toleranţă la violenţă şi că: armonia, respectul şi nonviolenţa ar trebui să fie dezideratul şcolii noastre.
Au sprijinit realizarea acestui proiect: prof. Coroiu Emanuel Vasile, director, prof. Făşie Gheorghe Romulus, director adjunct, Ţoţa Felicia Gabriela, Todor Alina, Bar Andreea Ionela, Haidu Rodica, Pantea Simona, Toth Ioana și Andru Cristina, coordonator de proiect.
Andru Cristina & Bar Andreea Ionela
Găsiți mai multe poze în Galeria foto: Ziua Internaţională a Nonviolenţei în Şcolii, marcată şi de elevii Şcolii Gimnaziale ,,Miron Pompiliu” Ştei.

Trimite email
duminică, 15 februarie 2026 la 09:56:44 Ora standard a Europei de Est

Poza zilei

Bucurie sinceră!

Astăzi e 14 februarie!
Uraaaaaa!
Elle-Bella... cu siguranță, e îndrăgostită!
La Grădi 52, a făcut o nouă descoperire.
Liana i-a vrăjit din nou!