Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

La ERA Park se deschide Padel Arena, cel mai nou și mai distractiv sport de echipă al momentului

Premieră în Oradea

La ERA Park se deschide Padel Arena, cel mai nou și mai distractiv sport de echipă al momentului

Încearcă-l gratuit!

ERA Park, cel mai mare parc comercial din Oradea, având o suprafață închiriabilă de 64.000 mp, vine cu o altă noutate atractivă în orașul de pe Criș. Padel Arena, locul unde poți practica cel mai nou și mai distractiv sport de echipă al momentului-Padel, se deschide aici, în premieră, pe data de 25 martie 2022, la ora 19.
„Vino și tu cu prietenii sau familia să vezi cât de distractiv este! În perioada 25 - 30  martie te așteptăm zilnic să joci Padel gratuit! Programul de funcționare este de la ora 8 la ora 23, iar rezervări se pot face la telefon 0738.770-755", transmit reprezentanții Padel Arena.
Padel Arena pune la dispoziție șase terenuri de Padel tenis omologate, pe o suprafață de 1.900 mp, în interiorul centrului comercial, fiind cea mai mare arena de padel indoor din România. Pe lângă vestiarele separate pentru bărbați și femei, aici puteți găsi și un bar și o zonă de relaxare.
Proiectul Padel Arena a fost dezvoltat de Spyridon Baltsavias, promotorul minifotbalului în România. Aflat la intersecția dintre tenis și squash, Padel este un sport de echipă, dinamic și, mai ales, foarte distractiv. Padel se joacă în echipe de câte două persoane. Oricine îl poate învăța în doar câteva ore.
Cumpărături și distracție
Padel Arena este unul dintre proiectele strategice de dezvoltare ale ERA Park Oradea. Centrul comercial din Calea Aradului nr. 62 a sărbătorit recent 13 ani de existență, fiind principala destinație locală de distracție în familie. De-a lungul anilor, complexul a reușit să aducă împreună shopping-ul, familia și entertainment-ul, oferind, pe lângă plăcerea cumpărăturilor, și evenimente unice pentru orădeni.
„Această deschidere va mări considerabil posibilitățile de petrecere a timpului liber, alături de clubul de tenis de masă, sala de taekwondo, cursurile de Kangoo Jump și va consolida totodată și mixul existent de chiriași, ce include retaileri importanți, precum: Carrefour, Brico Depot, Altex, Mobexpert, KFC, English Home și alte branduri importante, care oferă o varietate mare de bunuri și servicii", transmit reprezentanții ERA Park.
Astfel, centrul comercial a ajuns la un grad de ocupare de 96%.
„Deși pandemia Covid-19 a influențat dinamica pieței, proiectul ERA Park Oradea rămâne atractiv pentru retailerii care doresc să se dezvolte în continuare. Am concretizat discuțiile și cu alți retaileri internaționali care vor deschide în curând în centrul nostru, au declarat reprezentanții ERA Park Oradea.
Andrea Stan

Trimite email
joi, 9 aprilie 2026 la 18:30:58 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Noul preşedinte al Academiei

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat marţi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate...
Citeşte mai multe la rubrica ŞTIRI
Prima coloană din stânga
Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...