Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Serbarea de absolvire și festivitatea de premiere!

Zi de mare sărbătoare la Liceul Internațional ,,Agora

Serbarea de absolvire și festivitatea de premiere!

Sub razele mult așteptate ale soarelui, vineri, 3 iunie 2022, toate privirile părinților invitați au fost ațintite asupra copiilor lor, care, plini de inocență și emoții, ne-au încântat cu momente artistice prezentate pe scenă: dansuri, cântece, glume, momente de zumba, asezonate cu mici stângăcii care au făcut deliciul tuturor.

În partea a doua, toți elevii, începând cu absolvenții clasei a 8-a, continuând cu cei de liceu, gimnaziu și primar, au fost premiați, primind diploma și cadouri simbolice din partea școlii. Atracția evenimentului a constituit-o momentul sosirii pe scenă a elevilor din clasa a 8-a, coordonați de doamna dirigintă Drugaș Daniela, care, ascultând mesajul emoțional adresat lor de la microfon, au defilat în robe, fiind cei mai frumoși și delicați elevi, luându-și rămas bun de la colegii lor mai mici și mulțumind tuturor cadrelor pentru cei patru ani în care i-au îndrumat și învățat tot ce este mai bun pentru a reuși în viață.
Laura Pașca & Ovidiu Dan
Vedeți mai multe poze în Galeria foto: Serbarea de absolvire și festivitatea de premiere!

Trimite email
luni, 10 august 2026 la 03:09:35 Ora de vară a Europei de Est