Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

,,Aqui se habla espanol”

Despre proiectul

,,Aqui se habla espanol”

Elevii secției bilingv spaniolă de la Colegiul Național „Iosif Vulcan" au călătorit, pentru câteva ore, prin America Latină și și-au exersat abilitățile de comunicare și de exprimare în limba spaniolă.

Urmare a unui parteneriat încheiat între Asociația Pro Bambini din Oradea și Colegiul Național „Iosif Vulcan" din Oradea, elevii de la secția filologie bilingv-spaniolă a unității de învățământ s-au întâlnit miercuri, 6 iulie 2022, cu jurnalistul chilian Patricio Morales Lizana. Directoarea Simona Martin, jurnalistul Patricio Morales și prof. Paula Dumea i-au ajutat pe liceeni să-și dezvolte cunoștințele lingvistice într-un mod antrenant și plăcut.
În cadrul proiectului „Aqui se habla espanol", acesta le-a prezentat elevilor date importante despre cultura și tradițiile din țara sa. Totodată, el le-a vorbit despre relieful, istoria, gastronomia și literatura țării sale.
Momente poetice
Astfel, ei au remarcat apropierea și strânsa legătură dintre conceptele legate de gastronomie, limbaj și literatură. La final, elevii au fost provocați de jurnalistul și poetul chilian să recite câte o poezie.
În acest fel, liceenii și-au exersat abilitățile de comunicare și exprimare în limba spaniolă și au descoperit noi informații despre cultura, civilizația, obiceiurile și gastronomia din Chile și din America Latină.
„A fost o activitate foarte frumoasă. Mă bucur că am avut un interesant dialog cu elevii, care cunosc bine cultura și limba spaniolă, cunosc cultura latino-americană. Aceasta demonstrează munca pe care profesorii și elevii o fac, cu seriozitate, în acest colegiu. Și pentru mine e o experiență minunată în Oradea", a spus Patricio Secundo Morales Lizana. Acesta a apreciat felul în care profesoara Paula Dumea stăpânește limba spaniolă și apropierea și încrederea pe care o are față de elevii săi.
Educație europeană
Colegiul Național „Iosif Vulcan" din Oradea este o școală cu tradiție în ceea ce privește limba spaniolă, fiind un liceu bilingv româno-spaniol.  Secția de bilingv spaniolă a fost inaugurată în anul 2008 de către Ambasadorul Spaniei la București, Excelența sa Juan Pablo García Berdoy, sub conducerea directorului instituției, prof. Simona Martin, și a profesoarei de limba spaniolă, Rodica Pop.
La activitate a fost prezentă și profesoara Simona Martin, directoarea Colegiului Național „Iosif Vulcan". Aceasta a apreciat această modalitate unică de exersare a limbii spaniole.
„Consider că întâlnirea cu un jurnalist și antreprenor din Chile, o țară cu populație hispanofonă, favorizează elevilor noștri exersarea limbii spaniole, cunoașterea unor elemente proprii unei culturi mai puțin cunoscută nouă. Colegiul nostru a primit în 2019 titlul de «Școală Europeană», datorită  promovării unei educații europene. Dorim ca tinerii noștri să aibă acea deschidere spre diversitatea culturală, astfel încât să se integreze oricând într-un mediu multilingvist. Studiul limbii și civilizației spaniole este, din această perspectivă, important, limba spaniolă fiind a doua limbă ca popularitate pe glob", a spus prof. Simona Martin.
Colegiul Național „Iosif Vulcan" oferă predarea limbii spaniole în regim bilingv la liceu, printr-un acord încheiat între Ministerul Educaţiei din România şi Ministerul Educaţiei din Spania.
Crina Dobocan

Trimite email
sâmbătă, 11 aprilie 2026 la 02:03:46 Ora de vară a Europei de Est