Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Arina Moș, noul președinte al O.F.L. Bihor

Femeile liberale din județul Bihor și-au ales un nou birou politic județean

Arina Moș, noul președinte al O.F.L. Bihor

Vineri, 28 octombrie, sala Filarmonicii din Oradea a reunit peste 200 de femei liberale din întreg județul Bihor cu ocazia alegerii unui nou birou politic județean al Organizației Femeilor Liberale din Bihor.

Alături cele peste 200 de femei convocate pentru a alege noul birou politic, în cadrul evenimentului au fost invitați lideri județeni și locali precum: Ilie Bolojan, președinte P.N.L. Bihor, Dumitru Țiplea, secretar general al P.N.L. Bihor, Florin Birta, președinte P.N.L. Oradea, Mircea Mălan, prim-vicepreședinte al P.N.L. Bihor, Călin Gal, vicepreședinte al P.N.L. Bihor, Adrian Hatos, senator P.N.L., Ioan Cupșa deputat P.N.L., Vasile-Aurel Căuș, deputat P.N.L., dar și personalități ale vieții publice orădene precum: Gheorghe Carp, fost senator P.N.L., sau primari liberali din județ. Invitatele speciale au fost Garofița Popa, președinte al O.F.L. Arad (cea mai mare organizație O.F.L. la nivel național), precum și Dana Crișan, vicepreședinte O.F.L. la nivel național.
Au luat cuvântul: Ilie Bolojan, Dumitru Țiplea, Florin Birta, Mircea Mălan, Călin Gal, precum și cele două invitate din afara județului Garofița Popa, respectiv Dana Crișan. Toți aceștia și-au exprimat recunoștința față de efortul depus și implicarea femeilor în viața politică și administrativă a județului Bihor. Florica Cherecheș a transmis un mesaj femeilor, în calitate de președinte al O.F.L. România, iar doamna doctor Carmen Pantiș a prezentat raportul de activitate al precedentului birou O.F.L. Bihor, perioadă în care organizația a fost condusă de Lidia Popa.
Pentru funcția de președinte al O.F.L. Bihor a candidat senatorul P.N.L. Arina Moș, care a fost votată în unanimitate. Alături de ea, pentru funcțiile de prim-vicepreședinți au candidat și au fost alese doamnele Florica Cherecheș și Dorina Popa.
,,Reușim împreună"! 
,,Mi-am depus candidatura de președinte al organizației, în contextul în care, devenind senator al României, dar reprezentând atât interesele țării cât și interesele comunității bihorene, doresc să îmi asum mai multe responsabilități! O.F.L. Bihor este parte a P.N.L. Bihor, este despre femei prezente în comunitate, puternice, cu realizări profesionale, femei care doresc să schimbe în bine comunitățile din care provin, despre femei dornice să facă politică pentru oameni și nevoile lor! Mulțumesc pentru încrederea acordată! Reușim împreună!", a declarat Arina Moș în cadrul discursului de prezentare a candidaturii pentru funcția de președinte al O.F.L. Bihor.
Noua configurație a Biroului Politic Județean al O.F.L. Bihor
președinte - Arina Moș
2 prim-vicepreședinți: Cherecheș Florica și Popa Dorina
10 vicepreședinți: Pantiș Carmen, Erbașu Mihaela, Neaga Florica, Mateaș Ramona, Curpaș Mariana, Mihalca Georgeta, Afrusinei Ban Adela, Florea Sanda, Onița Ioana și Tomșe Iaruska
15 membri: Dulca Camelia, Chintovan Florica, Albu Adina, Man Florina, Chimerel Karmen, Copil Teodora, Balaj Alina, Părău Ramona, Cocerjiuc Dorina, Opre Ștefania, Lencar Maria, Vesa Monica, Jurca Crina, Minea Maria Ecaterina și Popa Zorița
președinte al Comisiei Județene de Regulament și Statut - Faur Nicoleta
președinte al Curții Județene de Arbitraj - Serte Georgia
trezorier - Blaga Valicec Rebeca

Trimite email
duminică, 17 mai 2026 la 18:17:12 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Invitație

Goran Bregovic & Wedding & Funeral Band,
La Sala Palatului, București
Vineri, 5 iunie, ora 19.00, acces de la 18.00