Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
21 august 2026

Portofoliul profesional al cadrelor didactice, disponibil acum ca modul în platforma Edus (P)

De peste 10 ani, Edus urmărește îndeaproape cerințele care apar în sistemul de învățământ și le integrează, pe măsură ce apar, în aceeași platformă. Edus nu mai este demult doar un catalog electronic. Modulul de burse, raportările MATE și chestionarele SASAT, butonul roșu, modulele SCIM și CEAC pentru control intern și asigurarea calității au fost adăugate în timp, pe măsură ce școlile au avut nevoie de ele. Numai de la începutul acestui an, platforma a primit 23 de actualizări, cu funcții noi și îmbunătățiri.

Cel mai recent pas este un modul dedicat portofoliului profesional al cadrelor didactice, răspuns la obligația introdusă prin Ordinul nr. 3.858/2026. Modulul este disponibil acum în Edus.

Ce rezolvă modulul pentru conducerea școlii

Metodologia aprobată prin Ordinul nr. 3.858/2026 stabilește obligații atât pentru cadrele didactice, cât și pentru unitatea de învățământ. Fiecare școală are obligația să își elaboreze o procedură internă proprie pentru gestionarea portofoliilor, iar responsabilitatea implementării revine conducerii.

În practică, directorul are nevoie să vadă care cadre didactice și-au depus portofoliul, să poată aproba sau returna un portofoliu depus și să poată prezenta situația organizat la un control. Modulul din Edus acoperă acest flux.

Portofoliile depuse sunt vizibile conducerii într-o secțiune dedicată, accesibilă din meniul principal, iar directorul poate aproba un portofoliu sau îl poate respinge cu un motiv, caz în care cadrul didactic redobândește accesul pentru a-l corecta.

Cum funcționează pentru cadrul didactic

Cadrul didactic își construiește portofoliul pe cele cinci secțiuni prevăzute de metodologie: date de identificare, activitatea de predare, învățare și evaluare, activități complementare, managementul clasei și evoluția în cariera didactică.

Documentele se încarcă în librăria proprie și se asociază secțiunilor corespunzătoare. Fiecare adăugare sau eliminare se reflectă automat în opisul portofoliului, care rămâne mereu actualizat. Declarația de autenticitate, obligatorie pentru fiecare portofoliu, se semnează electronic direct în platformă. La final, portofoliul se poate descărca structurat, cu opis, declarație și documente organizate pe secțiuni, sau se poate depune către școală.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

„Trec prin lume cântând” (la Parlament)

Miercuri, la Parlamentul României, a fost lansată cartea Floricăi Bradu

„Trec prin lume cântând” (la Parlament)

Miercuri, 18 octombrie 2023, Florica Bradu, interpreta de muzică populară din Bihor, a lansat noua sa carte, „Trec prin lume cântând", în Palatul Parlamentului din București.

Organizat de Consiliul Județean Bihor și Centrul de Cultură al județului Bihor, evenimentul a fost prilejul prin care au fost promovate tradițiile, cântul și portul popular din Bihor și, totodată, a reprezentant un gest de mulțumire adresat doamnei Bradu pentru întreaga sa carieră și contribuție la păstrarea și promovarea culturii județului nostru.
Parcurgând paginile acestei cărți, am constatat talentul și spiritul critic, precum și acuitate extraordinară cu care Florica Bradu și-a exprimat impresii, gânduri, aprecieri devenite judecăți de valoare. Contactul nemijlocit al artistei cu astfel de melodii și poezii populare i-au dat posibilitatea să dezvăluie cititorilor și ascultătorilor ceva din complexa și profunda lor semnificație", a precizat Elise Stan, etnomuzicolog.
Lansarea de carte a făcut parte din seria de evenimente dedicate doamnei Bradu, alături de concertul aniversar „Florica Bradu, Lioara Bihorului" din 3 octombrie și lansarea cărții „Trec prin lume cântând" de la Muzeul Țării Crișurilor - Complex Muzeal din 28 septembrie.
Am continuat seria evenimentelor pe care comunitatea noastră le dedică marii artiste de muzică populară Florica Bradu, prin organizarea unei lansări de carte la Palatul Parlamentului. ,,Trec prin lume cântând" este titlul cărții care conține valorosul repertoriu al doamnei Florica Bradu și reprezintă filosofia de viață a unui artist care ne face cinste. Mulțumesc colegilor parlamentari Ioan Cupșa, Kiss Janos, Arina Moș și Adrian Hatos pentru implicarea în organizarea acestui eveniment", a precizat Mircea Mălan, vicepreședintele Consiliului Județean Bihor.
La București, artista a fost susținută de Liviu Buțiu, managerul Centrului de Cultură al județului Bihor, și șase dansatori din județul nostru. La lansarea de carte au participat parlamentarii bihoreni: Ioan Cupșa, Adrian Hatos, Janos Kiss, Arina Moș, Ioan Mang, Szabó Ödön și Adrian Merka, președintele interimar al Camerei Deputaților, Alfred Simonis, și mulți alți deputați și senatori din țară. La final, Florica Bradu le-a oferit câte un exemplar cu autograf.

Trimite email
sâmbătă, 29 august 2026 la 02:34:18 Ora de vară a Europei de Est