Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Dublă lansare de carte, având ca tematică experiența carcerală din perioada comunistă

Joi, 16 noiembrie, ora 17.00,

Dublă lansare de carte, având ca tematică experiența carcerală din perioada comunistă

Muzeul Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal, în parteneriat cu Consiliul Județean Bihor, Primăria Municipiului Oradea, Centrul de Studii în Istorie Contemporană, Asociația Cei 40 de Mucenici și Clubul Monarhiștilor Bihor, organizează, în 16 noiembrie 2023, de la ora 17.00, o dublă lansare de carte având ca tematică experiența carcerală din perioada comunistă.

Cele două volume, „Morfologia (ne)vinovăției. Alfabetul detenției feminine în comunism", de Constantin Vasilescu, Clara Mareș, Florin S. Soare, Alin Mureșan, Constantin Petre și „Ultimul cuvânt. Retrăind fenomenul Pitești", de Alin Mureșan, vor fi lansate în prezența președintei Asociației Foștilor Deținuți Politici din România, doamna Niculina Moica.
„Ultimul cuvânt. Retrăind fenomenul Pitești" (2021) este nu doar o colecție valoroasă de mărturii ale victimelor, ci și o incursiune în laboratoarele muncii de cercetare. Volumul cuprinde 17 dialoguri tulburătoare despre violențele macabre din penitenciarul Pitești și aduce detalii surprinzătoare despre destinul multor personaje, dar conturează totodată și portretele profund umane ale celor care i-au căzut victime.
„Morfologia (ne)vinovăției. Alfabetul detenției feminine în comunism" (2022) reprezintă cea mai consistentă cercetare profesionistă a fenomenului carceral din perspectivă feminină. Elaborat pe parcursul mai multor ani de zile de către un colectiv de cinci cercetători, îmbină nouă studii tematice (despre destinul tipic al victimelor și sistemul carceral, dar și despre scriitoare, victimele colectivizării ori legionare) cu un dicționar al celor peste 3.500 de femei închise de către regimul comunist. Volumul este nominalizat la Premiul Monica Lovinescu, acordat de Fundația Humanitas „Aqua Forte", și la Premiul PEN România.
Niculina „Nina" Moica s-a născut în anul 1943, la Ploiești, a fost arestată la 15 ani, fiind acuzată că ar fi făcut parte din „Uniunea Tineretului Liber din România". Niculina „Nina" Moica a primit o condamnare la 20 de ani de muncă silnică, fiind închisă la penitenciarele Târgu Mureș, Jilava, Botoșani, Arad și Oradea, de unde a și fost eliberată pe data de 23 iunie 1964. 
Alin Mureșan (n. 1983, Oradea) este istoric, președinte al Centrului de Studii în Istorie Contemporană (2012 - prezent) și fost angajat al Institutului de Investigare a Crimelor Comunismului și Memoria Exilului Românesc (2007-2020). Specializat în istoria represiunii comuniste, a publicat peste zece volume, de autor și colective, cel mai cunoscut fiind monografia fenomenului Pitești - „Pitești. Cronica unei sinucideri asistate", apărut în trei ediții.
Evenimentul de lansare a celor două cărți va fi găzduit de secția Muzeul Orașului Oradea (Cetatea Oradea), joi, 16 noiembrie, ora 17.00. Moderatorul manifestării va fi prof. univ. dr. Gabriel Moisa, managerul Muzeului Țării Crișurilor Oradea - Complex Muzeal. Vor lua cuvântul Niculina Moica, președinta Asociației Foștilor Deținuți Politici din România; Alin Mureșan, președintele Centrului de Studii în Istorie Contemporană; dr. Cristina Liana Pușcaș, muzeograf, Muzeul Orașului Oradea.
Intrarea este liberă!

Trimite email
duminică, 7 decembrie 2025 la 12:14:17 Ora standard a Europei de Est