Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Literatura, izvor nesecat de inspirație

Proiect regional de promovare a lecturii

Literatura, izvor nesecat de inspirație

Participarea în sine la un concurs este un motiv de bucurie împletit cu emoția pregătirii, realizării cerințelor și apoi satisfacția de a urca pe podium, de a primi premiul. Dacă participarea e dublată de faptul că am terminat de citit o carte ne dă satisfacție și imboldul de a continua să mai citim, să mai descoperim lumi ascunse și personaje noi.

Orice proiect început și dus la bun sfârșit, la nivel de excelență, ne validează competențele, ne bucură privirea și inima. Un astfel de pas tocmai am străbătut împreună cu echipa de proiect din care fac parte și eu împreună cu dna director, prof. Teodora Codău și prof. Florina Bărcan. Proiectul ,,Literatura, izvor nesecat de inspirație" include concursul regional de promovare a lecturii.  A ajuns la a VI-a ediție în acest an școlar 2023-2024 și are ca temă ,,Prieteni necuvântători în literatură". Este cuprins în CPEERI nr. 24593 din 1.02.2024, poziția 156. Concursul s-a desfășurat pe două secțiuni creații artistico-plastice și creații literare și s-a adresat elevilor din ciclul primar și gimnazial. Așadar, am dat sfoară în țară și am informat colegi din toată România despre intenția noastră. La proiect au participat 167 de cadre didactice din 89 de școli din 30 de județe ale țării și Republica Moldova, cel mai mare număr înregistrat până acum.
Comisia de evaluare a acordat o mulțime de premii iar luni, 31 mai 2024, am sărbătorit copiii, curajul lor, încercarea și reușita. Dorim să le aducem satisfacția reușitei în preajma zilei lor, 1 Iunie, zi a inocenței, fericirii, frumosului.
În sala de pedagogie muzeală a Muzeului Țării Crișurilor s-a desfășurat premierea concursului. Au participat o mulțime de copii din Oradea și județul Bihor, însoțiți de profesori coordonatori. I-am provocat pe copii să pătrundă în lumea necuvântătoarelor, fie ele animăluțe simpatice sau gâze curajoase. Au fost prezente doamnele director, prof. Teodora Codău și director adjunct, prof. Beata Balint. Dânsele au felicitat copiii și profesorii coordonatori și i-au încurajat pe toți cei prezenți să îndrăznească, să fie perseverenți și gata oricând să învețe.
Prof. Sabo Liana Teodora,
clasa a IV-a C

Trimite email
duminică, 15 februarie 2026 la 09:53:36 Ora standard a Europei de Est

Poza zilei

Bucurie sinceră!

Astăzi e 14 februarie!
Uraaaaaa!
Elle-Bella... cu siguranță, e îndrăgostită!
La Grădi 52, a făcut o nouă descoperire.
Liana i-a vrăjit din nou!