Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Noul ministru al Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a depus jurământul la Palatul Cotroceni / Ministrul nu a adresat niciun discurs după învestire

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian, rectorul Universității Ștefan cel Mare din Suceava, a depus jurământul la Palatul Cotroceni. Dimian a fost propus și validat, în unanimitate, pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în urmă cu o zi, în cadrul Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal. Amintim, funcția de ministru al Educației a fost vacantă mai mult de 2 luni după demisia lui Daniel David din 22 decembrie 2025.

Mihai Dimian, noul ministru al Educației și Cercetării, are ca cercetător scoruri medii la impactul activității științifice, obținute mai ales prin articole de grup apărute în publicații controversate, potrivit unei analize Edupedu.ro

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian a depus jurământul la Palatul Cotroceni, la ora 16, după ce astăzi, președintele României, Nicușor Dan, a semnat decretul de numire.

Mihai Dimian este al 32-lea ministru în ultimii 36 de ani.

Ceremonia a fost una scurtă: după intonarea imnului, Mihai Dimian a depus jurământul, fără să țină vreun discurs.


Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

,,Aventurile lui Agrafă și Creion”, romanul de debut al lui Andrei Popovici

Lansare inedită de carte, la Oradea!

,,Aventurile lui Agrafă și Creion”, romanul de debut al lui Andrei Popovici

Entuziasm, energie și o atmosferă pozitivă au dominat lansarea cărții tânărului Andrei Popovici, care și-a prezentat, joi, 30 mai 2024, romanul său de debut ,,Aventurile lui Agrafă și Creion", la Librăria Compas.

Evenimentul a debutat cu ritmurile unei melodii special compusă pentru această ocazie, transpunând participanții în atmosfera misterioasă din Rechizitoza. Andrei și-a făcut intrarea pe scenă alături de colegii și prietenii săi, captivând audiența. „În viața reală sunt Andrei, dar în lumea rechizitelor sunt cunoscut drept detectiv Creion. Alături de mine e partenerul meu de investigații, alias, Detectiv Agrafă", a spus el, pregătindu-i pe toți să exploreze universul fascinant al rechizitelor. Publicul a răspuns cu entuziasm la provocare. Ulterior, Andrei și prietenii săi au interpretat o scenă din roman, captivând atenția tuturor. Sesiunea de întrebări și răspunsuri a fost plină de interacțiune și curiozitate, iar Andrei a răspuns cu plăcere la fiecare întrebare venită din partea publicului. Lansarea s-a încheiat într-o atmosferă de bucurie și entuziasm, cu o sesiune de autografe și poze.
            Aventura și misterul se întrepătrund într-un oraș inedit, o lume creată din hârtie și metal, cu personaje100% originale, care aduc unicitate acestei povești pline de acțiune - romanul intitulat ,,Aventurile lui Agrafă și Creion".
Descoperă și tu Rechizitoza alături de superdetectivii Agrafă și Creion, care se confruntă cu provocarea de a dezlega misterul dispariției clovnului iubit, Pălărioară. Pe măsură ce dezvăluie acest mister, altele ies la iveală, complicând intrigant povestea. Duo-ul carismatic format din Agrafă și Creion se completează perfect, asigurând că ordinea și liniștea sunt menținute în Rechizitoza. Prinde-te în plasa acestei povești captivante, unde aventura, misterul și umorul se împletesc pentru a crea o experiență de neuitat.
            „Ziua lansării cărții mele a fost una dintre cele mai frumoase din viața mea. Am trăit fiecare moment intens, în compania familiei, prietenilor și a invitaților.
Le sunt recunoscător tuturor celor care mi-au fost alături și au împărtășit emoțiile și bucuria mea. Acum, Aventurile lui Agrafă și Creion așteaptă să fie descoperite și de alți cititori pasionați. Mulțumesc din suflet Librăria Compas pentru sprijinul acordat în organizarea evenimentului de lansare a cărții mele!, ne-a împărtășit Andrei".
 
Felicitări, Andrei!
Un debut furtunos... cu un roman alegoric la această vârstă?
Suntem curioși să aflăm ce urmează și ce ai pe masa de lucru! (OviDan)

Trimite email
duminică, 5 aprilie 2026 la 19:28:30 Ora de vară a Europei de Est