Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 februarie 2025

Pregătire gratuită pentru Bacalaureat 2025 la toate disciplinele și platformă cu materiale și resurse didactice pentru elevii din toată țara, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara, UVT. Prima sesiune are loc sâmbătă, 1 martie
Universitatea de Vest din Timișoara, UVT, începe sâmbătă, 1 martie, ediția din acest an a programului de pregătire pentru examenul de Bacalaureat 2025, la toate cele 14 discipline, pentru elevii din întreaga țară. Sesiunile se vor desfășura săptămânal, sâmbăta, în format online, până în data de 7 iunie 2025 și participarea este gratuită.
Exemple de materiale oferite pe platforma bac.uvt.ro:
Pregătire pentru Bacalaureat 2025. Scrierea cu unu, cu doi sau cu trei de „i” / Explicații pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Textul argumentativ pentru Bacalaureat 2025. Structură, conectori – explicații și model de rezolvare pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Sesiunile de pregătire se organizează pentru toate cele 14 discipline pentru care elevii urmează să susțină probe scrise:
Disciplina aferentă probei 1: limba și literatura română;
Disciplinele aferente probei 2: matematică nivel M1 și M2, istorie;
Disciplinele aferente probei 3: biologie, chimie, economie, filosofie, fizică, geografie, informatică, logică, argumentare și comunicare, psihologie și sociologie.
Înscrierea pentru participarea la programul de pregătire se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR și este gratuită, iar detaliile complete sunt disponibile aici: https://bac.uvt.ro/
Informații și orar
Orarul modulelor de pregătire, pentru fiecare zi de sâmbătă din perioada 01.03 – 07.06.2025, este următorul, fiind stabilit în așa fel încât să permită elevilor participarea la programul de pregătire pentru toate disciplinele la care urmează să susțină proba scrisă în cadrul examenului de bacalaureat:
9.00 – 10.30 – Limba și literatura română;
10.45 – 12.15 – Matematică (nivel M1 și M2) și Istorie;
12.30 – 14.00 – Biologie, Chimie, Economie, Filosofie, Fizică, Geografie, Informatică, Logică, argumentare și comunicare, Psihologie, Sociologie.
De asemenea, pe platforma bac.uvt.ro elevii din întreaga țară și pot găsi, pe lângă informații despre programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de UVT la toate disciplinele și celelalte oportunități din cadrul programului UVT pentru elevi, și materiale didactice suport realizate de cadre didactice din cadrul UVT cu conținuturile teoretice pentru fiecare disciplină de la examenul de bacalaureat și instrumente de testare, precum și lecții video (deocamdată doar pentru disciplina Limba și literatura română).
Programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de Universitatea de Vest din Timișoara face parte din amplul program de sprijin intitulat UVT pentru elevi, care cuprinde, totodată, concursuri dedicate elevilor, webinare de dezvoltare personală, consiliere individuală în carieră și școala de vară West Summer University (WSU).
Infomații suplimentare:
Seria de webinare de dezvoltare personală dedicate elevilor, susținute de echipa Serviciului de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) din UVT va începe pe data de 12 martie 2025 cu webinarul Secretul unei vieți împlinite, urmând ca timp de 9 săptămâni, în fiecare miercuri, de la ora 15.00, să fie abordată o nouă tematică, până la momentul ulterior susținerii examenul de bacalaureat când programul se încheie cu al 2-lea webinar despre alegerea programului de studii potrivit.

Înscrierea pentru participarea la webinarele de dezvoltare personală se realizează prin completarea formularului, iar detaliile complete sunt disponibile pe site-ul universității.

UVT, prin facultățile componente, a pregătit și un număr de 26 de concursuri pentru elevi, din 16 domenii de studii, o parte dintre acestea oferind condiții speciale în procesul de admitere la UVT elevilor care obțin distincții. Regulamentele de organizare și desfășurare a concursurilor, dar și alte detalii, sunt disponibile pe site-ul universității.

Consilierea în carieră
Serviciul de de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) al UVT pune la dispoziția elevilor care au nevoie de suport pentru alegerea traseului educațional și profesional și sesiuni individuale de consiliere în carieră, pentru care aceștia se pot programa prin completarea formularului. O altă resursă de care elevii pot beneficia, în scopul unei mai bune orientări spre un anumit traseu educațional și profesional, este platforma YTM, un instrument de testare psiho-vocațională dezvoltat de Universitatea de Vest din Timișoara. Mai multe detalii despre serviciile de consiliere în carieră și despre platforma YTM sunt disponibile pe site-ul universității.

Festivalul de colinde ,,Noi umblăm a colinda” a debutat cu Parada portului popular

Ediția 2024

Festivalul de colinde ,,Noi umblăm a colinda” a debutat cu Parada portului popular

Miercuri (4 decembrie 2024), s-a desfășurat, la Oradea, cea de-a XVIII-a ediție a Festivalului de colinde ,,Noi umblăm a colinda", în cadrul proiectului județean ,,Bihorul colindă".

Cele 47 de grupuri selectate pentru ediția din acest an s-au adunat pe strada Republicii, zona pietonală, de la Biroul de Evidență a Populației, iar la ora 11.00, au pornit încolonați, Parada portului popular, pe Calea Republicii, cântând colinde, pe traseul spre strada Vasile Alecsandri, spre Casa de Cultură a Sindicatelor, până la Catedrala Episcopală ,,Învierea Domnului" Oradea. În catedrală, preț de o jumătate de oră, grupurile reunite au colindat, iar părintele profesor Florin Negruțiu, inspector școlar al Inspectoratului Școlar județean, coordonatorul festivalului le-a adresat salutul de bun venit și l-a rugat pe Preasfințitul Părinte Episcop Sofronie să le adreseze un Cuvânt de învățătură și de binecuvântare, ,,în catedrala cu soare a Oradiei, Catedrala Învierii Domnului (Iisus Hristos). Catedrala este a Lui și El vă cheamă pe toți, vă așteaptă și vă primește. Este Fiului lui Dumnezeu, singurul și adevăratul Mesia, care a venit în lume să ne salveze pe toți, pe toți urmașii lui Adam... din robia păcatului și a morții"... (Cuvântul de învățătură și alte trei secvențe video de la Parada portului popular le vom publica pe Facebook OviDan, pagină de educație).
Festivalul de colinde a început la ora 14.30, pe scena Casei de Cultură a Sindicatelor, unde cele 47 de grupuri de colindători și-au prezentat repertoriul în fața juriului, la cele două secţiuni: Colinde bihorene inedite (culese de la colindători) - sub formă de concurs şi, cea de-a doua, Colinde de largă circulaţie.
,,Această manifestare, devenită un eveniment de suflet aduce împreună copii și tineri din toate zonele județului pentru a marca Praznicul Naşterii Domnului, dar și pentru a evidenția faptul că generațiile de copii, elevi și tineri sunt preocupate de identificarea, conservarea și promovarea tezaurului cultural și spiritual local, a zestrei de cântece, tradiţii şi obiceiuri care trebuie transmise mai departe, în stare nealterată", după cum a precizat pr. prof. Florin Negruțiu, inspector școlar, coordonatorul evenimentului.
Ovidiu Dan

Trimite email
joi, 1 mai 2025, 18:15:03 Ora de vară a Europei de Est