Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Stadiul lucrărilor la drumul Salonta - Tinca

Mulțumim Consiliului Județean Bihor..., că de prea mulți ani, am fost uitați!

Stadiul lucrărilor la drumul Salonta - Tinca

Lucrările de reabilitare pe drumul județean DJ795 Salonta - Tinca au ajuns la un stadiu de execuție de 60%. Primul strat de asfalt este finalizat în proporție de 88%, la fel și al doilea strat, în timp ce al treilea strat de asfalt a fost realizat în proporție de 26%.

În ceea ce privește trotuarele din localitățile Tulca, Gurbediu, Căuașd și Tinca, acestea sunt aproape de finalizare, fiind executate în proporție de 90%. Canalizarea pluvială din Salonta este realizată în proporție de 73%, iar lucrările continuă pentru finalizarea acesteia, împreună cu trotuarele și parcările din Salonta.
Începând de mâine, vor demara lucrările la acostamente, iar în paralel se vor executa lucrări la poduri, incluzând trotuare, scări și casiuri. De asemenea, se va interveni la podețele dalate, unde urmează realizarea pereurilor și aplicarea stratului de asfalt peste plăcile de suprabetonare. 
Drumul județean aflat în reabilitare are o lungime de 23,3 km. Firma care realizează lucrările este Diferit SRL Cluj-Napoca. Valoarea contractului este de 86 de milioane de lei, fără TVA, iar termenul de execuție este de 36 de luni. 
Finanțarea este asigurată din fonduri europene, prin Programul Regional Nord-Vest 2021 - 2027, Prioritatea de investiții 5: O regiune accesibilă, Obiectivul specific 3.2. 
Reabilitarea DJ 795 Salonta - Tinca face parte din proiectul „Construirea și reabilitarea legăturilor rutiere secundare către rețeaua rutieră și nodurile TEN-T din județul Bihor". Acesta cuprinde construirea a 37,6 kilometri de drumuri noi: (1) Centura Sântandrei - 5 km, (2) Centura Oșorhei - 5,8 km, (3) Centura Nojorid - 8,4 km, (4) Centura Biharia - 8,7 km, (5) Padiș - Ic Ponor - 9,7 km și reabilitarea a 36,1 kilometri de drumuri județene existente: (5) Salonta - Tinca - 23,3 km și (6) Oșorhei - Copăcel - 12,8 km. 

Mulțumim Consiliului Județean Bihor..., că de prea mulți ani, am fost uitați!
Cu aleasă prețuire,
Ovidiu Dan

Trimite email
duminică, 22 februarie 2026 la 10:23:05 Ora standard a Europei de Est