Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
6 mai 2025

Studenții, masteranzii și doctoranzii ar putea primi burse de studiu în străinătate, printr-un concurs național organizat de Ministerul Educației – proiect de Hotărâre de Guvern

Tinerii români interesați să studieze în afara țării ar putea să primească burse finanțate din bugetul de stat și din fonduri speciale ale Ministerului Educației și Cercetării, potrivit unui proiect de Hotărâre de Guvern pus în consultare publică. Bursele sunt destinate pentru licență, masterat, doctorat, dar și pentru cercetare sau cursuri de vară și vor fi acordate prin concurs național, prevede proiectul.
Fondul de burse „se poate constitui atât din sume de la bugetul de stat cât și din veniturile proprii ale Ministerului Educației și Cercetării provenite din procentul de 5% din încasările în valută aferente taxelor percepute de instituțiile de învățământ superior de stat de la studenții și cursanții străini”, este menționat în proiectul de hotărâre.
Bursele în străinătate pot acoperi, total sau parțial, cheltuielile cu taxele de școlarizare, cazare, hrană, întreținere în străinătate etc.
Potrivit notei de fundamentare, bursele vor fi disponibile pentru:
studii universitare complete și parțiale de licență, de masterat și de doctorat;
studii postuniversitare și postdoctorale;
stagii de cercetare/specializare;
stagii de formare postuniversitară și postdoctorală;
cursuri de vară.
Bursele se vor obține prin concurs național organizat de Ministerul Educației și Cercetării, iar regulamentul de concurs urmează să fie elaborat.
Numărul de luni de bursă, tipurile de bursă, domeniile pentru care se acordă bursele, precum și cuantumul bursei lunare, în euro, pe țări/pe tip de bursă se vor stabili anual prin ordin al ministrului Educației și Cercetării, care se publică în Monitorul Oficial al României.
Mai mult, „Ministerul Educației și Cercetării asigură o sumă necesară acoperirii
asigurării medicale, doar în cazul în care aceasta nu este acoperită de regulamentele
europene în vigoare, precum și transportul internațional din România până la locul de
stagiu și retur, o singură dată pe an universitar, dacă acesta nu este asigurat de partea
primitoare”, mai este menționat în documentul oficial.
Domeniile de interes pentru România, pentru care vor fi acordate bursele, sunt următoarele:
energie; bioeconomie; tehnologia informațiilor și a comunicațiilor; spațiu și securitate; mediu și schimbări climatice; eco-nano-tehnologii și materiale avansate; sănătate…

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 februarie 2025

Pregătire gratuită pentru Bacalaureat 2025 la toate disciplinele și platformă cu materiale și resurse didactice pentru elevii din toată țara, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara, UVT. Prima sesiune are loc sâmbătă, 1 martie
Universitatea de Vest din Timișoara, UVT, începe sâmbătă, 1 martie, ediția din acest an a programului de pregătire pentru examenul de Bacalaureat 2025, la toate cele 14 discipline, pentru elevii din întreaga țară. Sesiunile se vor desfășura săptămânal, sâmbăta, în format online, până în data de 7 iunie 2025 și participarea este gratuită.
Exemple de materiale oferite pe platforma bac.uvt.ro:
Pregătire pentru Bacalaureat 2025. Scrierea cu unu, cu doi sau cu trei de „i” / Explicații pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Textul argumentativ pentru Bacalaureat 2025. Structură, conectori – explicații și model de rezolvare pentru elevii de liceu, oferite de Universitatea de Vest din Timișoara
Sesiunile de pregătire se organizează pentru toate cele 14 discipline pentru care elevii urmează să susțină probe scrise:
Disciplina aferentă probei 1: limba și literatura română;
Disciplinele aferente probei 2: matematică nivel M1 și M2, istorie;
Disciplinele aferente probei 3: biologie, chimie, economie, filosofie, fizică, geografie, informatică, logică, argumentare și comunicare, psihologie și sociologie.
Înscrierea pentru participarea la programul de pregătire se realizează prin completarea ACESTUI FORMULAR și este gratuită, iar detaliile complete sunt disponibile aici: https://bac.uvt.ro/
Informații și orar
Orarul modulelor de pregătire, pentru fiecare zi de sâmbătă din perioada 01.03 – 07.06.2025, este următorul, fiind stabilit în așa fel încât să permită elevilor participarea la programul de pregătire pentru toate disciplinele la care urmează să susțină proba scrisă în cadrul examenului de bacalaureat:
9.00 – 10.30 – Limba și literatura română;
10.45 – 12.15 – Matematică (nivel M1 și M2) și Istorie;
12.30 – 14.00 – Biologie, Chimie, Economie, Filosofie, Fizică, Geografie, Informatică, Logică, argumentare și comunicare, Psihologie, Sociologie.
De asemenea, pe platforma bac.uvt.ro elevii din întreaga țară și pot găsi, pe lângă informații despre programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de UVT la toate disciplinele și celelalte oportunități din cadrul programului UVT pentru elevi, și materiale didactice suport realizate de cadre didactice din cadrul UVT cu conținuturile teoretice pentru fiecare disciplină de la examenul de bacalaureat și instrumente de testare, precum și lecții video (deocamdată doar pentru disciplina Limba și literatura română).
Programul de pregătire pentru examenul de bacalaureat organizat de Universitatea de Vest din Timișoara face parte din amplul program de sprijin intitulat UVT pentru elevi, care cuprinde, totodată, concursuri dedicate elevilor, webinare de dezvoltare personală, consiliere individuală în carieră și școala de vară West Summer University (WSU).
Infomații suplimentare:
Seria de webinare de dezvoltare personală dedicate elevilor, susținute de echipa Serviciului de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) din UVT va începe pe data de 12 martie 2025 cu webinarul Secretul unei vieți împlinite, urmând ca timp de 9 săptămâni, în fiecare miercuri, de la ora 15.00, să fie abordată o nouă tematică, până la momentul ulterior susținerii examenul de bacalaureat când programul se încheie cu al 2-lea webinar despre alegerea programului de studii potrivit.

Înscrierea pentru participarea la webinarele de dezvoltare personală se realizează prin completarea formularului, iar detaliile complete sunt disponibile pe site-ul universității.

UVT, prin facultățile componente, a pregătit și un număr de 26 de concursuri pentru elevi, din 16 domenii de studii, o parte dintre acestea oferind condiții speciale în procesul de admitere la UVT elevilor care obțin distincții. Regulamentele de organizare și desfășurare a concursurilor, dar și alte detalii, sunt disponibile pe site-ul universității.

Consilierea în carieră
Serviciul de de Consiliere și Sprijin pentru Studenți (SCSS) al UVT pune la dispoziția elevilor care au nevoie de suport pentru alegerea traseului educațional și profesional și sesiuni individuale de consiliere în carieră, pentru care aceștia se pot programa prin completarea formularului. O altă resursă de care elevii pot beneficia, în scopul unei mai bune orientări spre un anumit traseu educațional și profesional, este platforma YTM, un instrument de testare psiho-vocațională dezvoltat de Universitatea de Vest din Timișoara. Mai multe detalii despre serviciile de consiliere în carieră și despre platforma YTM sunt disponibile pe site-ul universității.

Din culisele aniversării deosebite de la Filarmonica de Stat

La ceas aniversar... lăzărist!

Din culisele aniversării deosebite de la Filarmonica de Stat

La ceas aniversar al Liceului Teoretic „Aurel Lazăr", la Filarmonica de Stat din Oradea s-au strâns reprezentanții celor care iubesc muzica, frumosul și cultura, ei fiind spectatori din rândul oficialităților, alături de foștii și actualii elevi însoțiți de părinți, precum și foștii profesori care au predat, alături de corpul profesoral și personalul nedidactic care își desfășoară în prezent activitatea la acest liceu.

Pe scenă elevi și cadre didactice ale liceului și-au dat concursul ca prin momente artistice de diverse stiluri muzicale să capteze perimetrul vizualului și al auditivului participanților.  Adresându-ne unui public atât de divers, cuprinzând primarul, prefectul, inspectori, adulți, cât și elevi, echipa organizatoare s-a orientat ca toți cei prezenți să aibă parte de o experiență deosebită timp de câteva ore, prin contribuția amatorilor și a profesioniștilor din domeniul muzical, care să satisfacă cu talent gustul tuturor categoriilor de melomani. Dorința mărturisită de colegi și elevi de a mă vedea revenind pe scenă cântând la pian poate în altă ipostază decât în cadrul unui concert, prima dată am primit-o cu oarecare reținere, deși la finele anului trecut am dat concerte caritabile și în străinătate. Mi s-a părut un vis frumos care spre a deveni realitate avea însă multe obstacole de trecut, deoarece la începutul acestui an schimbările aduse de minister cu privire la examenul de bacalaureat ne-a afectat pe toți, având în vedere că timp de mai multe zile în liceu se derulaseră competențele, ceea ce ne-a limitat timpul repetițiilor. Doamna director Băguț Mihaela însă, scurt și punctual nu obosea să transmită că are încredere în noi și că avem tot sprijinul conducerii liceului pentru a ne pregăti. Timp de o săptămână programul liceului era special, deoarece până la prânz se țineau cursuri, ca apoi după preferințe elevii să participe la diverse activități alături de cadre didactice și foști absolvenți. Deoarece ultima zi a săptămânii, 14 februarie urma să fie cea în care programul cultural-artistic să aibă loc la Filarmonica de Stat, s-a alocat un timp repetițiilor, însă cum se știe că elevii de la liceul nostru sunt foarte conștiincioși, dacă aveau de învățat pentru orele care se desfășurau pe durata săptămânii aniversare, uneori veneau la repetiții că le stătea capul la ce au de învățat pentru ziua următoare și n-a fost deloc ușor să se debaraseze de aceasta. Mulțumită efectului revigorant al muzicii, s-a simțit cum totuși zi de zi a avut loc reproiectarea problemelor încât să nu fie jenant a repeta de câteva ori același punct până a suna plăcut. Fără a cădea în cultul personalității, totuși amintesc că, de-a lungul carierei mele în calitate de profesor la acest liceu la care am început ca debutant și m-am perfecționat de-a lungul anilor, liceul a avut directori care erau protectori ai artei. Domnul director Micu Ioan a fost cel care în urma unei donații a dotat liceul cu un pian. Domnul director Tirla Gheorghe a fost cel care ne-a susținut concursul județean muzical „Mozart, geniu muzical" al cărui coordonator am fost, să aibă loc la noi în liceu. Doamna director Chira Carmen prin experiența dânsei în proiecte internaționale nu a stat departe de a ne implica, pe considerent că muzica este un grai universal. Doamna director Băguț Mihaela este persoana care deși nu operează cu noțiuni din sfera lingvistico-muzicală, niciodată nu a întârziat să vină cu încurajări și aprecieri punctuale, dovedind că-i pasă mult de frumosul artistic. De fapt, fiecare cadru didactic al liceului și-a dorit să implice clasele de elevi căutând tinere talente pe care apoi să le ghideze spre a avea curaj să aducă o anumită contribuție în programul cultural-artistic aniversar, înțelegând că avem nevoie de muzică, avem nevoie de cultură și mai ales avem nevoie de copii pentru a duce mai departe valorile culturale universale.
Nu în ultimul rând aș dori să menționez suportul gazdei programului nostru aniversar, care ne-a pus la dispoziție tot ce aveam nevoie pentru a concerta pe scenă, dar nu numai, ci și spațiile anexe unde într-un cadru adecvat am putut desfășura repetițiile pentru a face față provocării de a concerta live în stil clasic. La noi în oraș, pe lângă teatru, filarmonica reprezintă instituția culturală care prin concerte educative are menirea de a forma tânăra generație spre a înțelege mai bine arta, pentru a deveni adulți cu o cultură artistică de valoare într-o societate dominată, din păcate, de subcultură și kitch.
Ne bucurăm că Dumnezeu ne-a ținut până în prezent ca familia lăzăristă să poată aniversa 35 de ani navigând în oceanul nesfârșit al sonosferei, aidoma navigatorilor, ghidați de busola filarmonicii.
Prof. Bondar Zita

Trimite email
luni, 16 iunie 2025, 16:28:35 Ora de vară a Europei de Est