Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Povestea dragostei la români, sărbătorită la Centrul Multifuncțional Ioșia

Luni, 24 februarie

Povestea dragostei la români, sărbătorită la Centrul Multifuncțional Ioșia

În cadrul proiectului ,,Cetățeni activi la puterea a treia", cu ocazia Zilei de Dragobete, sărbătoarea iubirii la români, la Centrul Multifuncțional din Ioșia a avut loc o întâlnire cu seniorii din comunitate, cu sprijinul Uniunii Județene a Pensionarilor din Bihor și a distinsei doamne Miorița Săteanu, în colaborare cu Direcția de Asistență Socială Oradea.

    Despre însemnătatea dragostei la români le-a vorbit pe larg celor prezenți domnul Vasile Todicǎ, muzeograf, cercetător științific la Muzeul Țării Crișurilor. 
    Au fost prezentate tradițiile, datinile și obiceiurile populare locale, legate de sărbătoarea Dragobetelui, care simboliza și începutul anului agricol și debutul primăverii, s-au recitat poezii și au fost interpretate melodii de muzică populară. Poeziile au fost recitate din volumele proprii, de către arh. Florica Mera, ec. Hetes Pascu, prof. Nela Axinte, prof. Aurel Horgos, prof. Leontina Costrut, iar muzica a fost interpretată de prof. Maria Matei, alături de Corul ,,Margareta" și Corul ,,General Traian Moșoiu".
     ,,Acum, la început de primăvară, mă bucur că ați dat curs invitației noastre într-un număr atât de mare cu această ocazie frumoasă, când sărbătorim iubirea la români. Este bine să ne prețuim obiceiurile și tradițiile populare, să nu le lăsăm uitate, să marcăm aceste momente ori de câte ori avem ocazia și să le transmitem mai departe copiilor și urmașilor noștri, în spirit românesc!", a declarat directorul executiv al Direcției de Asistență Socială Oradea, doamna Anca Grama, prezentă la eveniment.

Trimite email
sâmbătă, 8 august 2026 la 17:32:01 Ora de vară a Europei de Est