Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 ianuarie 2026

Viitorul ministru al Educației și Cercetării urmează să fie stabilit vineri, 30 ianuarie, în ședința Biroului Politic Național (BPN) al Partidului Național Liberal (PNL), potrivit surselor Edupedu.ro.

Ședința Biroului Politic Național al liberalilor se va desfășura vineri pentru că prim-ministrul Ilie Bolojan este de la începutul săptămânii în vizită de lucru în Germania, iar joi are loc ședință de Guvern.



În acest moment, ministerul Educației și Cercetării este condus interimar de peste două săptămâni de prim-ministrul Ilie Gavril Bolojan, după demisia din 22 decembrie 2025 a lui Daniel Ovidiu David, întors rector la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Săptămâna aceasta ar trebui să fie propus noul ministru al Educației, potrivit declarațiilor premierului Ilie Bolojan. Pe 13 ianuarie, prim-ministrul a precizat, pentru TVR 1, că s-a mers pe varianta în care „până la sfârșitul acestei luni să venim cu o propunere pentru un ministru care să preia acest portofoliu al educației”.

„Demisia domnului ministru David s-a suprapus cu perioada de final de an, deci cu partea de sărbători. Aveam două posibilități: să găsim o formulă rapidă sau să recurgem la varianta clasică, existând un interimat. Am mers pe această a doua variantă, în așa fel încât până la sfârșitul acestei luni să venim cu o propunere pentru un ministru care să preia acest portofoliu al educației, în așa fel încât împreună cu ceilalți colegi din guvern să poată lucra la pregătirea bugetului care ar urma să fie adoptat în a doua jumătate a lunii februarie”, a precizat prim-ministrul, pe 13 ianuarie, pentru TVR 1.
Marți, 13 ianuarie, Guvernul a anunțat oficial, printr-un anunț de presă, că premierul Ilie Bolojan i-a transmis președintelui Nicușor Dan propunerea de revocare a lui Daniel David din funcția de ministru al Educației și Cercetării, ca urmare a demisiei, și preluarea interimatului de către prim-ministrul României.



În acest context, Iolanda Cătinean, președintele Sindicatului din Învățământ „Spiru Haret” Mureș, a declarat, pentru Edupedu.ro, că viitorul ministru al Educației trebuie „să fie o persoană care să dea dovadă de empatie, să-și iubească meseria de cadru didactic”. „În momentul în care tu, ca profesor, iubești ceea ce faci, nu poți să faci rău colegilor tăi”, a menționat aceasta.
Întrebat de ce crede că nu se înghesuie nimeni să preia Ministerul Educației și Cercetării, consilierul prezidențial pentru educație, Sorin Costreie, a afirmat că „în zona politică, sunt mulți care vor să fie acolo, la butoane, dar e important să fie cine trebuie și să-și asume ce are de făcut”. Declarațiile au fost făcute în emisiunea Info Edu, de pe 18 ianuarie.

Sorin Costreie a declarat în exclusivitate pentru Edupedu.ro, pe 13 ianuarie, că „nu se înghesuie nimeni” să fie ministrul Educației pentru că primează tăierile și reducerile și atunci e greu să faci lucruri cu impact pe termen lung. E nevoie de un ministru din sistem, dar cu soliditate academică.

Demisia ministrului Educației și Cercetării, Daniel-Ovidiu David, a fost anunțată public pe 22 decembrie și constatată oficial abia pe 14 ianuarie, după 23 de zile de amânare. Acum, premierul Ilie Bolojan spune că Guvernul speră ca „până la sfârșitul acestei luni (n. red. ianuarie 2026)” să vină cu o propunere pentru un nou ministru, invocând încă din 3 ianuarie discuții la PNL pentru găsirea unui titular.

Potrivit surselor Edupedu.ro, printre variantele luate în calcul de PNL și de premierul Ilie Bolojan pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în discuțiile de la începutul lunii ianuarie, s-au aflat în ultima perioadă rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea – al cărui nume a suscitat însă numeroase critici privind acuzația de plagiat semnalată într-o anchetă publicată de Pressone.ro, semnată de Emilia Șercan – și consiliera de stat la Cancelaria prim-ministrului, Luciana Antoci, potrivit surselor Edupedu.ro; de asemenea, conform acelorași surse, la finalul lunii decembrie 2025 a fost vehiculat în PNL și numele Măriucăi Talpeș, variantă care a picat.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Un nou aparat pentru tratamentul fibroamelor uterine la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor

Premieră medicală în sistemul public de sănătate

Un nou aparat pentru tratamentul fibroamelor uterine la Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor

Începând cu data de 25 aprilie, Spitalul Clinic Județean de Urgență Bihor marchează un progres semnificativ în domeniul sănătății feminine, prin introducerea unui echipament medical de ultimă generație - un aparat de ablație cu radiofrecvență, destinat tratamentului fibroamelor uterine și anumitor forme de adenomioză.

Este, la ora actuală, singurul dispozitiv de acest tip disponibil într-o unitate sanitară publică din România, în cadrul specializării ginecologie. Procedura va fi accesibilă tuturor pacientelor care prezintă indicație medicală pentru această intervenție.
Noua tehnologie oferă o alternativă modernă și minim invazivă la chirurgia clasică, permițând tratarea afecțiunilor fără incizii, cu durate reduse de spitalizare și o recuperare rapidă, având un impact minim asupra activităților zilnice ale pacientelor. Un beneficiu esențial, în special pentru femeile tinere sau cele care își doresc să devină mame, este faptul că tratamentul prin radiofrecvență susține păstrarea fertilității, devenind astfel o soluție eficientă și blândă, adaptată nevoilor și planurilor de viață ale pacientelor.
Fibroamele uterine reprezintă cele mai frecvente tumori benigne localizate la nivelul uterului. În absența unui tratament adecvat și la timp, aceste formațiuni pot atinge dimensiuni considerabile, ajungând, în unele cazuri, să ocupe aproape în întregime cavitatea abdominală. Manifestările clinice pot fi variate și adesea severe: sângerări menstruale abundente sau prelungite, dureri pelvine, senzație de presiune în zona abdominală, tulburări de tranzit intestinal, urinare frecventă și dificultăți de concepție. Toate acestea pot influența profund calitatea vieții, atât din punct de vedere fizic, cât și emoțional.
Adenomioza, considerată o formă de endometrioză localizată la nivelul uterului, este o altă afecțiune ginecologică complexă care afectează numeroase femei. Boala se manifestă prin dureri pelvine cronice, menstruații abundente sau extrem de dureroase, sângerări neregulate și, în multe cazuri, infertilitate. Frecvent, adenomioza coexista cu fibroamele, accentuând simptomatologia și complicând diagnosticul și tratamentul.
În acest context, ablația cu radiofrecvență (RF) a fibroamelor uterine se conturează ca o metodă modernă și minim invazivă, ce utilizează energia termică pentru distrugerea țesutului fibromatos. Este o alternativă eficientă la intervențiile chirurgicale clasice, precum histerectomia sau miomectomia, fiind recomandată în special pacientelor care doresc să evite excizia uterului și să își păstreze fertilitatea.
Această tehnologie inovatoare deschide perspective importante în gestionarea afecțiunilor ginecologice, oferind soluții personalizate, sigure și adaptate stilului de viață al femeii moderne, în special celor care doresc să evite intervențiile chirurgicale majore și să își păstreze integritatea anatomică și funcțională a uterului.
În ceea ce privește adenomioza uterină, tratamentul prin radiofrecvență devine o opțiune viabilă în formele focale ale bolii. Deși această abordare terapeutică este încă relativ recentă și nu a atins același grad de standardizare ca în cazul fibroamelor uterine, rezultatele preliminare sunt promițătoare. În situații atent selecționate, ablația cu radiofrecvență poate conduce la o ameliorare semnificativă a simptomelor - în special reducerea durerii pelvine cronice și a sângerărilor menstruale excesive.
Această metodă reprezintă un pas important spre o medicină personalizată și mai puțin invazivă, care prioritizează nu doar eficiența terapeutică, ci și calitatea vieții pacientelor. Într-un context medical în continuă evoluție, integrarea acestor soluții tehnologice avansate în practica clinică susține obiectivul major al ginecologiei moderne: tratamente eficiente, dar cât mai blânde, pentru femei aflate în toate etapele vieții lor reproductive.
Cum funcționează: Sub ghidaj imagistic (ecografie trans vaginală combinata sau nu cu abordul laparoscopic), o sondă specială de radiofrecvență este introdusă direct în fibrom. Energia degajată de radio frecvență produce o distrugere termică a țesutului fibromatos/adenomioza fără afectarea țesutului sănătos înconjurător. În următoarele luni, fibromul se va reduce în dimensiuni cu 60-80%, iar simptomatologia se ameliorează treptat pânî la dispariție.
Indicații actuale pentru acesta intervenție:
Fibroame simptomatice (menoragii, dureri pelvine, compresiuni vezicale sau rectale)
Femei care doresc conservarea uterului
Adenomioză focală simptomatică
Cazuri în care tratamentele hormonale au eșuat sau nu sunt tolerate
Cazuri în care alte opțiuni (embolizare, chirurgie) sunt contraindicate
Recuperarea post intervențională este rapida, cu posibila simptomatologie dureroasa pelvina minima, reintegrare sociala si familială imediata. Majoritatea cazurilor nu necesita o internare de peste 24 de ore.
Pentru asigurarea unui nivel ridicat de competență în utilizarea acestui echipament de ultimă generație, o echipă de medici din cadrul Maternității (Staționarul III al spitalului) a participat la un program de formare în cadrul Spitalului Santa Maria Nuova din Florența. Dr. Florin Szasz, medic primar obstetrică-ginecologie și șeful Secției Clinice OB I, alături de Dr. Samuel Geza, medic primar obstetrică-ginecologie și medic coordonator al blocului de nașteri, au fost cei care și-au însușit abilitățile necesare realizării acestor intervenții le cel mai vechi spital din Europa cu activitate medicală neîntreruptă încă din anul 1288.
Astăzi, au fost abordate în premieră 4 cazuri de paciente tinere din Oradea, aflate la vârstă reproductivă și diagnosticate cu fibroame uterine cu dimensiuni între 3-7 cm. Intervențiile au fost realizare de către cei doi medici cu competență în utilizarea acestei tehnologii, Dr. Florin Szasz și Dr. Samuel Geza, cu sprijinul direct al doamnei Dr. Ida Ferrara, medic specialist din Italia, cu vastă experiență în aplicarea acestei proceduri.
Ceea ce conferă acestui proiect un caracter cu adevărat remarcabil este povestea din spatele realizării sale: implicarea activă și profundă a comunității locale. Achiziția aparatului a fost posibilă datorită contribuției generoase a mediului de afaceri din Oradea, precum și a unor oameni care au înțeles cât de esențial este accesul la tratamente inovatoare în sistemul public de sănătate. Este un gest de încredere, un simbol al solidarității și, totodată, o investiție concretă în sănătatea femeilor din întreaga regiune. Acest aparat a fost pus în funcțiune cu sprijinul conducerii spitalului, care a direcționat resurse financiare pentru a putea susține costurile asociate intervențiilor și consumabilelor aferente.
Echipei medicale, condusă de către Dr. Florin Szasz, îi revine nu doar onoarea de a beneficia de acest sprijin, ci și responsabilitatea de a răspunde cu profesionalism, empatie și excelență. Ne propunem ca fiecare pacientă care pășește pragul maternității să simtă că se află într-un loc în care medicina este practicată cu știință, grijă și profund respect pentru ființa umană. Dincolo de tehnologie și protocoale, stă o echipă care își face meseria cu suflet și cu devotament.
Le mulțumim tuturor celor care au făcut posibil acest demers: comunității locale pentru generozitate, iar pacientelor pentru încredere. Spitalului Clinic Județean de Urgență Bihor îi revine misiunea de a transforma acest gest într-un angajament continuu - pe care, cu susținerea indispensabilă a conducerii, îl vom onora zi de zi, cu responsabilitate, demnitate și dedicare.
Lisa Crăiuț, purtător de cuvânt

Trimite email
vineri, 30 ianuarie 2026 la 01:21:39 Ora standard a Europei de Est