Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 ianuarie 2026

Viitorul ministru al Educației și Cercetării urmează să fie stabilit vineri, 30 ianuarie, în ședința Biroului Politic Național (BPN) al Partidului Național Liberal (PNL), potrivit surselor Edupedu.ro.

Ședința Biroului Politic Național al liberalilor se va desfășura vineri pentru că prim-ministrul Ilie Bolojan este de la începutul săptămânii în vizită de lucru în Germania, iar joi are loc ședință de Guvern.



În acest moment, ministerul Educației și Cercetării este condus interimar de peste două săptămâni de prim-ministrul Ilie Gavril Bolojan, după demisia din 22 decembrie 2025 a lui Daniel Ovidiu David, întors rector la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Săptămâna aceasta ar trebui să fie propus noul ministru al Educației, potrivit declarațiilor premierului Ilie Bolojan. Pe 13 ianuarie, prim-ministrul a precizat, pentru TVR 1, că s-a mers pe varianta în care „până la sfârșitul acestei luni să venim cu o propunere pentru un ministru care să preia acest portofoliu al educației”.

„Demisia domnului ministru David s-a suprapus cu perioada de final de an, deci cu partea de sărbători. Aveam două posibilități: să găsim o formulă rapidă sau să recurgem la varianta clasică, existând un interimat. Am mers pe această a doua variantă, în așa fel încât până la sfârșitul acestei luni să venim cu o propunere pentru un ministru care să preia acest portofoliu al educației, în așa fel încât împreună cu ceilalți colegi din guvern să poată lucra la pregătirea bugetului care ar urma să fie adoptat în a doua jumătate a lunii februarie”, a precizat prim-ministrul, pe 13 ianuarie, pentru TVR 1.
Marți, 13 ianuarie, Guvernul a anunțat oficial, printr-un anunț de presă, că premierul Ilie Bolojan i-a transmis președintelui Nicușor Dan propunerea de revocare a lui Daniel David din funcția de ministru al Educației și Cercetării, ca urmare a demisiei, și preluarea interimatului de către prim-ministrul României.



În acest context, Iolanda Cătinean, președintele Sindicatului din Învățământ „Spiru Haret” Mureș, a declarat, pentru Edupedu.ro, că viitorul ministru al Educației trebuie „să fie o persoană care să dea dovadă de empatie, să-și iubească meseria de cadru didactic”. „În momentul în care tu, ca profesor, iubești ceea ce faci, nu poți să faci rău colegilor tăi”, a menționat aceasta.
Întrebat de ce crede că nu se înghesuie nimeni să preia Ministerul Educației și Cercetării, consilierul prezidențial pentru educație, Sorin Costreie, a afirmat că „în zona politică, sunt mulți care vor să fie acolo, la butoane, dar e important să fie cine trebuie și să-și asume ce are de făcut”. Declarațiile au fost făcute în emisiunea Info Edu, de pe 18 ianuarie.

Sorin Costreie a declarat în exclusivitate pentru Edupedu.ro, pe 13 ianuarie, că „nu se înghesuie nimeni” să fie ministrul Educației pentru că primează tăierile și reducerile și atunci e greu să faci lucruri cu impact pe termen lung. E nevoie de un ministru din sistem, dar cu soliditate academică.

Demisia ministrului Educației și Cercetării, Daniel-Ovidiu David, a fost anunțată public pe 22 decembrie și constatată oficial abia pe 14 ianuarie, după 23 de zile de amânare. Acum, premierul Ilie Bolojan spune că Guvernul speră ca „până la sfârșitul acestei luni (n. red. ianuarie 2026)” să vină cu o propunere pentru un nou ministru, invocând încă din 3 ianuarie discuții la PNL pentru găsirea unui titular.

Potrivit surselor Edupedu.ro, printre variantele luate în calcul de PNL și de premierul Ilie Bolojan pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în discuțiile de la începutul lunii ianuarie, s-au aflat în ultima perioadă rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea – al cărui nume a suscitat însă numeroase critici privind acuzația de plagiat semnalată într-o anchetă publicată de Pressone.ro, semnată de Emilia Șercan – și consiliera de stat la Cancelaria prim-ministrului, Luciana Antoci, potrivit surselor Edupedu.ro; de asemenea, conform acelorași surse, la finalul lunii decembrie 2025 a fost vehiculat în PNL și numele Măriucăi Talpeș, variantă care a picat.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

„Săptămâna naţională a siguranţei rutiere” a fost marcată de polițiști, alături de copii

În județul Bihor

„Săptămâna naţională a siguranţei rutiere” a fost marcată de polițiști, alături de copii

Patrulele școlare de circulație au acționat, sub îndrumarea polițiștilor din Bihor, pentru siguranța celor mici în trafic, ca pietoni și bicicliști responsabili.
Lecții și exerciții de siguranță rutieră, alături de copii, în cadrul „Săptămânii naţionale a siguranţei rutiere".

Începând cu anul 2025, în cea de a treia săptămână a lunii mai, la nivel național a fost instituită „Săptămâna naţională a siguranţei rutiere".
Pentru a marca „Săptămâna naţională a siguranţei rutiere", care va fi derulată, în acest an, în perioada 19-25 mai, la nivel național vor fi organizate evenimente educative, științifice, cultural artistice, consacrate conștientizării și informării cetățenilor despre importanței siguranței în trafic.
În acest context, joi, 15 mai a.c., polițiștii Serviciului Rutier Bihor, alături de polițiștii Compartimentului de Analiză și Prevenire a Criminalității și de polițiștii Biroului pentru Siguranță Școlară, au organizat un eveniment de deschidere a „Săptămânii naționale a siguranței Rutiere" în județul Bihor, dedicat patrulelor școlare, care a avut ca obiectiv creșterea gradului de siguranță rutieră în rândul celor mai tineri participanți la trafic.
Astfel, începând cu ora 11.00, la Liceul Ortodox „Episcop Roman Ciorogariu" Oradea, polițiștii rutieri, polițiștii de la prevenire și cei de la siguranță școlară au fost în mijlocul copiilor din clasele I - VIII, cu o serie de activități menite să sporească siguranța în trafic a celor mici.
În prima parte a evenimentului, polițiștii au derulat o activitate preventivă, în care au fost implicați peste 150 de elevi, care au participat activ, învățând, de la polițiștii de la prevenire și de la cei rutieri, regulile de bază ale circulației și importanța unui comportament responsabil în trafic.
În cadrul întâlnirii, polițiștii de la prevenire, alături de polițiștii Serviciului Rutier și de cei de la siguranță școlară le-au prezentat celor mici regulile de circulație pentru pietoni și bicicliști, i-au învățat despre comportamentele preventive și riscurile nerespectării legii, dar și despre importanța colaborării cu părinții și cadrele didactice.
Adaptându-se vârstei și nivelului de înțelegere al copiilor, polițiștii de la prevenire și cei rutieri au structurat activitățile preventive pe categorii de vârstă. Astfel, copiii din clasele I - IV au avut ocazia de a afla informații utile despre traversarea corectă a carosabilului, despre semnele de circulație, dar și despre rolul polițistului rutier și importanța purtării centurii de siguranță. De asemenea, copiii din clasele gimnaziale au aflat informații utile despre regulile de circulație pentru bicicliști, pasageri și pietoni. A fost abordată și atenția în trafic, în special în referință la utilizarea telefonului mobil.
Activitățile au continuat în curtea instituției de învățământ, unde copiii au avut ocazia să exerseze practic noțiunile teoretice despre circulația rutieră, dobândite de-a lungul timpului, în cadrul activităților preventive la care au participat, alături de polițiștii bihoreni.
În cea de-a treia parte a evenimentului, au fost activate patrulele școlare de circulație din cadrul unității de învățământ, iar la trecerea de pietoni din proximitatea școlii, sub atenta supraveghere și îndrumare a polițiștilor, elevii au avut ocazia de a transpune în practică, în condiții reale de trafic, cunoștințele privind circulația pe drumurile publice, însușite în timpul activităților educative cu tematică rutieră, derulate de-a lungul timpului alături de polițiștii din Bihor.
De asemenea, polițiștii i-au implicat pe elevii în activități desfășurate în Laboratorul mobil de educație rutieră, cu exerciții aplicate și simulări de situații reale și vizionări de filme educative cu tematică rutieră.
Totodată, au fost distribuite materiale educative atractive, adaptate pe niveluri de vârstă, precum și legitimații de „Polițist pentru o zi", apreciate de copiii implicați în eveniment.
Pe parcursul derulării „Săptămânii naționale a siguranței rutiere", polițiștii din Bihor vor organiza o serie de activități menite să conștientizeze diferite categorii de participanți la trafic cu privire la importanței siguranței în trafic și a respectării regulilor de circulație, pentru a preveni victimizarea prin accidente rutiere.

Trimite email
marți, 3 februarie 2026 la 16:31:43 Ora standard a Europei de Est