Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Târgul ofertelor educaționale, împreună cu Bursa locurilor de muncă

Joi, la Sala Polivalentă ARENA Oradea, s-a desfășurat

Târgul ofertelor educaționale, împreună cu Bursa locurilor de muncă

Evenimentul a fost organizat, joi, 22 mai 2025, de către Inspectoratul Școlar Județean Bihor, în parteneriat cu A.J.O.F.M. Bihor, la Sala Polivalentă ARENA din Oradea.

Scopul declarat al organizatorilor vizează atât informarea cât și consilierea elevilor cu privire la oportunitatea de continuare a studiilor în învățământul profesional sau dual; creșterea nivelului de conștientizare cu privire la cerințele pieței muncii, susținerea unei alegeri informate privind traseul educațional și profesional al elevilor, în acord cu aptitudinile, interesele și oportunitățile existente, precum și la reducerea abandonului școlar prin oferirea unor perspective clare și motivate de carieră.
,,Noi ne dorim să-i atragem în zona aceasta de învățământ tehnic, profesional, în sistem dual sau nu"
,,Este un eveniment cu tradiție al celor două instituții partenere, după cum avea să sublinieze domnul profesor dr. Alin Serafin Ștefănuț, inspectorul școlar general al Inspectoratului Școlar Județean Bihor. Sunt prezente 17 unități de învățământ care școlarizează elevi în învățământul dual, profesional și tehnic, care și-au amenajat standuri aici, standuri la care vor veni elevi din clasele a VII-a și a VIII-a din toate colțurile județului Bihor, pentru ceea ce am putea numi orientare în carieră. Noi ne dorim să-i atragem în zona aceasta de învățământ tehnic, profesional, în sistem dual sau nu, întrucât considerăm că este nevoie de competențele acestor elevi la nivelul pieței forței de muncă la nivelul societății și în prezent și în anii care vor urma. Le mulțumesc tuturor partenerilor care au făcut posibilă organizarea acestui târg", a mai spus generalul Inspectoratului Școlar Județean Bihor, domnul profesor dr. Alin Serafim Ștefănuț.
,,Este un eveniment care continuă buna tradiție pe care am avut-o și o avem în continuare cu Inspectoratul Școlar Județean"
Este Bursa locurilor de muncă unde avem peste 40 de angajatori, cu peste 800 de locuri de muncă, din care peste 100 sunt pentru studii superioare și l-am coroborat cu un eveniment - Târgul ofertelor educaționale, sub oblăduirea Inspectoratului Școlar, avem 17 unități școlare, respectiv universitatea noastră, Universitatea din Oradea, care-și oferă oferta educațională. Este foarte important să aducem sub același acoperiș, atât oferta locurilor de muncă, cât și oferta educațională, ca cei aflați în căutarea unui loc de muncă, dar și tinerii, în primul rând, să poată vedea care sunt condițiile și cerințele pe piața forței de muncă, unde se pot angaja, care sunt condițiile pentru ocuparea posturilor, dar și să poată observa care este oferta educațională, astfel încât să poată să răspundă pozitiv la solicitările pieței muncii, extrem de dinamică", după cum remarca directorul executiv al A.J.O.F.M. Bihor, domnul Békési Csaba.
Totul a fost pașnic și normal până când au început să sosească, în valuri, elevii claselor a VII-a și a VIII-a care au ocupat tot intervalul dintre standurile firmelor și ale unităților de învățământ, dând impresia de aglomerație și haos, deși pe fețele vizitatorilor se citeau curiozitatea și interesul, bucurie chiar, văzând multe dulciuri pe standurile colegilor ofertanți. La rândul lor, firmele erau încântate văzând atâția elevi curioși și dornici să afle ce li se oferă tinerilor pe piața forței de muncă.
Ovidiu Dan

Trimite email
sâmbătă, 21 februarie 2026 la 01:31:24 Ora standard a Europei de Est