Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Examene în carieră și înscrieri pentru viitorul unei deveniri frumoase!

Vremuri, opțiuni și decizii capitale!

Examene în carieră și înscrieri pentru viitorul unei deveniri frumoase!

În luna lui Cuptor, când studenții absolvenți ai Universității ,,Agora" și masteranzii se pregătesc și își susțin examenele de licență și de disertație, dând, în parte, măsura pregătirii lor în carieră, alții, vin în valuri, spre noi, trecând pragul Universității, pentru a deveni studenți. Fiecare cu drumul său. Unii pleacă, mulțumiți de alegerea făcută în urmă cu trei sau patru ani, alții decid să mai rămână, ca masteranzi, să-și continue parcursul în desăvârșirea pregătirii în carieră, timp în care, cei mai mici în grad, schimbul de mâine, vin să le calce pe urme și să le ia locul în Aula Albastră, Aula Galbenă sau Aula Verde...

Cât e de frumos acest schimb de generații și destine!
E marea încercare a vieții în care luăm decizii capitale pentru viitor. Cu ochii mari deschiși, cu sufletul în palmă și cu multă convingere și motivație, liceenii optează pentru un viitor la înălțimea aspirațiilor înalte. Știu ce vor și merg pe calea pe care alții au pornit cu brio, dorind să-și împlinească visele. Vise și aspirații, opțiuni și decizii care creionează un parcurs important, care ne dau aripi și ne luminează urcușul, care ne ajută să deschidem porți și să continuăm povestea devenirii noastre. Rămâneți visători, dar fermi în a vă urma destinul cu mândrie. Vreau și pot! Sunt convins și trebuie să realizez! Eu am decis și trebuie să reușesc! Nimic nu este imposibil gândirii, imaginației și voinței de a acționa în direcția cea bună și dreaptă, dictată de inima și sufletul tău! Fii convins că și Dumnezeu va fi alături de tine! Cere și ți se va da! Luptă și vei învinge!
Noi te așteptăm cu brațele deschise, dragă prietene!
La ,,Agora" ți se oferă câteva oportunități în carieră. Alege facultatea și optează pentru o specializare sau alta. În timp, vei putea să urmezi și o a doua, tot la noi, care îți surâde sau care te-a motivat s-o îmbrățișezi, la absolvire.
Aici ai un tablou. Privește, alege și decide!
 
Licență
1.Facultatea de Științe Economice
*Management (3 ani, 180 ECTS, 60 locuri)
*Contabilitate și informatică de gestiune (3 ani, 180 ECTS, 100 locuri)
 
2.Facultatea de Științe Juridice și Administrative
*Administrație publică (3 ani, 180 ECTS, 90 locuri)
*Drept (4 ani, 240 ECTS, 75 locuri)
*Poliție locală (3 ani, 180 ECTS, 80 locuri)
 
Masterat
1.Facultatea de Științe Economice
*Management (Managementul resurselor umane): 2 ani, 50 locuri/domeniu
*Management (Managementul organizațiilor publice): 2 ani, 50 locuri/domeniu)
 
2.Facultatea de Științe Juridice și Administrative
*Drept (Științe penale și criminalistică -1 an - 50 de locuri);
 
Vă mulțumim!
(OviDan)

Trimite email
vineri, 5 decembrie 2025, 08:19:34 Ora standard a Europei de Est