Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Noul ministru al Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a depus jurământul la Palatul Cotroceni / Ministrul nu a adresat niciun discurs după învestire

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian, rectorul Universității Ștefan cel Mare din Suceava, a depus jurământul la Palatul Cotroceni. Dimian a fost propus și validat, în unanimitate, pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în urmă cu o zi, în cadrul Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal. Amintim, funcția de ministru al Educației a fost vacantă mai mult de 2 luni după demisia lui Daniel David din 22 decembrie 2025.

Mihai Dimian, noul ministru al Educației și Cercetării, are ca cercetător scoruri medii la impactul activității științifice, obținute mai ales prin articole de grup apărute în publicații controversate, potrivit unei analize Edupedu.ro

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian a depus jurământul la Palatul Cotroceni, la ora 16, după ce astăzi, președintele României, Nicușor Dan, a semnat decretul de numire.

Mihai Dimian este al 32-lea ministru în ultimii 36 de ani.

Ceremonia a fost una scurtă: după intonarea imnului, Mihai Dimian a depus jurământul, fără să țină vreun discurs.


Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

A treia ediție a proiectului ,,Gusturi și tradiții de Bihor”

Sâmbătă şi duminică, în parcul Muzeului Ţării Crişurilor, se desfăşoară

A treia ediție a proiectului ,,Gusturi și tradiții de Bihor”

Evenimentul este organizat de Consiliul Județean Bihor, Agenția de Management al Destinației Bihor, Muzeul Țării Crișurilor Oradea Complex Muzeal, susținut de Visit Oradea, Centrul Național de Informare și Promovare Turistică Bihor, Centrul de Cultură al județului Bihor, Agenția de Dezvoltare Durabilă Bihor, Asociația „Prietenii Muzeului Țării Crișurilor", Teatrul „Regina Maria" Oradea și Asociația „Valea Ierului", iar rețetele după care sunt preparate produsele culinare pot fi găsite în volumul „Rețete tradiționale de Bihor", disponibil și on-line: https://www.cjbihor.ro/wp-content/uploads/2021/02/Retete-Traditionale-DEBIHOR-RO.pdf, după cum precizează organizatorii.

            „Gusturi și tradiții DE BIHOR este proiectul prin care aducem împreună bucătăria bihoreană, producătorii locali, meșteșugarii și artiștii din județ. E felul nostru de a pune în valoare munca oamenilor și identitatea Bihorului, cu respect pentru tradiție și cu gândul la dezvoltarea locală. Începând din acest an am extins în județ acest concept. În iulie a fost prima ediție în Ștei, urmează prima ediție din Beiuș și Marghita, în octombrie", după cum a precizat domnul Mircea Mălan, președintele Consiliului Județean Bihor, în Comunicatul de presă.
Astăzi (sâmbătă, 20 septembrie 2025), în prima zi, am trecut și noi pe la locul faptei, acolo unde s-au desfășurat ultimele ediții ale Târgului meșterilor populari din Oradea.
               Mai întâi, ne-am salutat prietenii de la Colegiul Tehnic ,,Mihai Viteazul", nelipsiți de la târgurile și evenimentele culinare, unde se pregătesc preparate după rețete tradiționale de Bihor. Echipa domnului director, prof. dr. Ruben Filimon, a fost la înălțime și de această dată, pregătind niște sarmale cu păsat ca la mama acasă, vorba Danei.
              Apoi, ne-a lansat o provocare domnul Dan Păcală, cu ,,Pita picurată, marcă înregistrată", ca să-l cităm pe interlocutorul nostru: Pita este pâine tradițională provenită de la C.A.P. Salonta, iar felia este acoperită cu ceapă și brânză... peste care se picură untură fierbinte de la porc rasa Mangalița...
Pe Facebook Ovidiu Moise Dan, veți putea viziona filmulețul realizat...
              În cele două zile, în intervalul orar 13.00 - 21.30, vizitatorii pot să cumpere legume și fructe de la producători locali, pot să achiziționeze obiecte de la meșteri populari și pot să guste preparate culinare tradiționale incluse în volumul „Rețete tradiționale de Bihor". Produsele culinare: Plăcintă pe fer, Plăcintă ca la Beiuș, Plăcintă țărănească (Pancove), Zacuscă de pitoance și ciuperci champignon, Supă de gulaș, Gulaș de fasole, Tocăniță de pui cu găluște, Sarmale cu păsat, Loște cu curechi (Tăieței cu varză), Varză cu carne (Toroș), Tocană de unghii de porc, Papricaș de pui cu găluște, Moșocoarne (Plăcintă cu prune), Scoverzi (Clătite)...
              În fiecare din cele două zile este organizat și un program artistic. Sâmbătă, între orele 18.30 - 20.00,  vor urca pe scenă: Ansamblul folcloric „Nuntașii Bihorului" din Oradea - coord. Ninu Mocan; Ansamblul folcloric slovac  „Datelinka" - coord. Kapusniak  Francisc; Ansamblul folcloric maghiar „Zajgo"  din Săcueni - coord. Beres Csilla.
 Duminică, între orele 18.30 - 20.30 în fața publicului vor veni: Ansamblul folcloric  Ardeleana din Tulca - coord. Pârge Monica; Ansamblul folcloric „Floarea Barcăului" din Marghita - coord. Sergiu Duca; Ansamblul folcloric din Măgești  - coord. Marius Ardelean; Ansamblul folcloric „Lioara"  din Oradea - coord. Mircea Dărăban.
              Dragi orădeni și bihoreni, poftiți de gustați și cumpărați produse culinare speciale, pregătite anume pentru acest eveniment!
Ovidiu DAN

Trimite email
miercuri, 25 martie 2026 la 20:33:46 Ora standard a Europei de Est