Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
28 ianuarie 2026

Viitorul ministru al Educației și Cercetării urmează să fie stabilit vineri, 30 ianuarie, în ședința Biroului Politic Național (BPN) al Partidului Național Liberal (PNL), potrivit surselor Edupedu.ro.

Ședința Biroului Politic Național al liberalilor se va desfășura vineri pentru că prim-ministrul Ilie Bolojan este de la începutul săptămânii în vizită de lucru în Germania, iar joi are loc ședință de Guvern.



În acest moment, ministerul Educației și Cercetării este condus interimar de peste două săptămâni de prim-ministrul Ilie Gavril Bolojan, după demisia din 22 decembrie 2025 a lui Daniel Ovidiu David, întors rector la Universitatea Babeș-Bolyai din Cluj-Napoca.

Săptămâna aceasta ar trebui să fie propus noul ministru al Educației, potrivit declarațiilor premierului Ilie Bolojan. Pe 13 ianuarie, prim-ministrul a precizat, pentru TVR 1, că s-a mers pe varianta în care „până la sfârșitul acestei luni să venim cu o propunere pentru un ministru care să preia acest portofoliu al educației”.

„Demisia domnului ministru David s-a suprapus cu perioada de final de an, deci cu partea de sărbători. Aveam două posibilități: să găsim o formulă rapidă sau să recurgem la varianta clasică, existând un interimat. Am mers pe această a doua variantă, în așa fel încât până la sfârșitul acestei luni să venim cu o propunere pentru un ministru care să preia acest portofoliu al educației, în așa fel încât împreună cu ceilalți colegi din guvern să poată lucra la pregătirea bugetului care ar urma să fie adoptat în a doua jumătate a lunii februarie”, a precizat prim-ministrul, pe 13 ianuarie, pentru TVR 1.
Marți, 13 ianuarie, Guvernul a anunțat oficial, printr-un anunț de presă, că premierul Ilie Bolojan i-a transmis președintelui Nicușor Dan propunerea de revocare a lui Daniel David din funcția de ministru al Educației și Cercetării, ca urmare a demisiei, și preluarea interimatului de către prim-ministrul României.



În acest context, Iolanda Cătinean, președintele Sindicatului din Învățământ „Spiru Haret” Mureș, a declarat, pentru Edupedu.ro, că viitorul ministru al Educației trebuie „să fie o persoană care să dea dovadă de empatie, să-și iubească meseria de cadru didactic”. „În momentul în care tu, ca profesor, iubești ceea ce faci, nu poți să faci rău colegilor tăi”, a menționat aceasta.
Întrebat de ce crede că nu se înghesuie nimeni să preia Ministerul Educației și Cercetării, consilierul prezidențial pentru educație, Sorin Costreie, a afirmat că „în zona politică, sunt mulți care vor să fie acolo, la butoane, dar e important să fie cine trebuie și să-și asume ce are de făcut”. Declarațiile au fost făcute în emisiunea Info Edu, de pe 18 ianuarie.

Sorin Costreie a declarat în exclusivitate pentru Edupedu.ro, pe 13 ianuarie, că „nu se înghesuie nimeni” să fie ministrul Educației pentru că primează tăierile și reducerile și atunci e greu să faci lucruri cu impact pe termen lung. E nevoie de un ministru din sistem, dar cu soliditate academică.

Demisia ministrului Educației și Cercetării, Daniel-Ovidiu David, a fost anunțată public pe 22 decembrie și constatată oficial abia pe 14 ianuarie, după 23 de zile de amânare. Acum, premierul Ilie Bolojan spune că Guvernul speră ca „până la sfârșitul acestei luni (n. red. ianuarie 2026)” să vină cu o propunere pentru un nou ministru, invocând încă din 3 ianuarie discuții la PNL pentru găsirea unui titular.

Potrivit surselor Edupedu.ro, printre variantele luate în calcul de PNL și de premierul Ilie Bolojan pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în discuțiile de la începutul lunii ianuarie, s-au aflat în ultima perioadă rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea – al cărui nume a suscitat însă numeroase critici privind acuzația de plagiat semnalată într-o anchetă publicată de Pressone.ro, semnată de Emilia Șercan – și consiliera de stat la Cancelaria prim-ministrului, Luciana Antoci, potrivit surselor Edupedu.ro; de asemenea, conform acelorași surse, la finalul lunii decembrie 2025 a fost vehiculat în PNL și numele Măriucăi Talpeș, variantă care a picat.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

,,Bine-ați venit sub cupola academică a Universității ,,Agora”!

Miercuri, Aula Albastră a Universității ,,Agora” a găzduit deschiderea noului an academic

,,Bine-ați venit sub cupola academică a Universității ,,Agora”!

La Universitatea ,,Agora" din municipiul Oradea, deschiderea noului an universitar a avut loc, miercuri, 1 octombrie 2025, în Aula Albastră. După intonarea celor trei imnuri (,,Odă bucuriei", ,,Deșteaptă-te, române" și ,,Gaudeamus"), doamna președinte, profesor univ. dr. Adriana Manolescu, a adresat salutul de bun venit studenților și cadrelor didactice în noul an universitar și a prezentat membrii conducerii instituției, aflați în prezidiu: doamna conf. univ. dr. Alina Angela Manolescu - rectorul Universității ,,Agora", doamna conf. univ. dr. Gabriela Bologa - prorector, domnul lector univ. dr. Felix Popescu - prorector, doamna conf. univ. dr. Ramona Mihaela Urziceanu - președintele Senatului universitar și domnul conf. univ. dr. Casian Butaci - decanul Facultății de Științe Economice.

În mesajele adresate studenților, membrii conducerii Universității ,,Agora" le-au spicuit din misiunea și responsabilitatea pe care le au în fruntea instituției, vorbindu-le, totodată, și despre oportunitățile pe care le au ca studenți sau masteranzi ai Facultății de Științe Juridice și Administrative ori ai Facultății de Științe Economice, îndemnându-i să se implice și să descopere frumusețea și beneficiile participării la multiple activitățile extrașcolare, la proiectele și programele Erasmus derulate la Universitatea ,,Agora".
,,Rolul universității noastre este să transformăm ideile în soluții, să transformăm creativitatea, curiozitatea voastră în progres și inovare"...
În cuvântul său, doamna rector, conf. univ. dr. Alina Angela Manolescu, a vorbit despre rolul universității și câștigul beneficiarilor săi.
,,Rolul universității acesta este: atunci când ai acces la informație, trebuie să știi unde să o cauți și cum să o cauți; să știi ce să faci cu ea; să știi să o verifici dacă e corectă și dacă e adecvată pentru ce o cauți tu, și să faci pasul următor: să legi informația pe care ai primit-o și să creezi informație. Iar partea aceasta de creare de informație și de evoluție nu ai cum să o primești nici de la inteligența artificială, nici din cărți și nici de unul singur. Tocmai aceasta este esența universității. Astăzi, mai mult decât oricând, ăsta este rolul pe care trebuie să-l aibă universitatea și acesta este angajamentul pe care noi, Universitatea ,,Agora", continuăm să-l luăm față de studenții noștri și față de colegii noștri: să ne îndeplinim misiunea de antrenori ai discernământului în fața tuturor informațiilor cu care ne vom întâmpina, de loc în care cercetarea este adecvată domeniilor cheie de interes, de interesul vostru, nu al nostru...
Ăsta este rolul universității noastre să transformăm ideile în soluții, să transformăm creativitatea, curiozitatea voastră... în progres și inovare și să avem cercetare de calitate, care să poată să fie măsurabilă și cu rezultate concrete și relevante", a conchis doamna rector, conf. univ. dr. Alina Angela Manolescu.
După deschiderea în plen, a urmat întâlnirea studenților și masteranzilor de la Facultatea de Științe Economice cu decanul și celelalte cadre didactice...
Studenții și masteranzii de la Facultatea de Științe Juridice și Administrative urmează să aibă o întâlnire de lucru astăzi, de la ora 16.00, în Aula Albastră!
Tuturor studenților, masteranzilor și cadrelor didactice, mult succes în noul an universitar!
Pe Facebook OviDan, pagină de educație și evenimente, am publicat și un moment video din debutul evenimentului...
Moise-Ovidiu DAN

Trimite email
marți, 3 februarie 2026 la 11:00:51 Ora standard a Europei de Est