Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Lecție de bunătate și solidaritate la „Henri Coandă” Oradea

În vizită la Adăpostul de Noapte din Oradea

Lecție de bunătate și solidaritate la „Henri Coandă” Oradea

Timp de câteva ore, persoanele aflate în nevoie de la Adăpostul de Noapte din Oradea, situat pe strada Gutenberg nr. 8, au avut parte de o experiență diferită - una plină de căldură, grijă și empatie.

Elevii din clasele a XI-a A și a XI-a B de la Liceul Teoretic „Henri Coandă" Oradea, împreună cu elevele de la cursul de coafură-frizerie din cadrul învățământului profesional, au mers să-i viziteze pe beneficiarii adăpostului, ducând cu ei pachete cu alimente și produse de igienă personală, dar și dorința sinceră de a ajuta.
Activitatea a fost completată de un moment educativ susținut de specialiști din domeniul medical, care le-au vorbit celor prezenți despre importanța igienei, prevenirea bolilor, inclusiv a celor transmisibile, și îngrijirea corectă a rănilor.
 Dr. Doina Cacuci, dr. Mircea Sabău și asistenta medicală Carolina Groza au oferit informații esențiale și sfaturi practice, într-o manieră deschisă și ușor de înțeles.
„Acțiunea se realizează printr-un parteneriat între Școala Postliceală Henri Coandă, Liceul Henri Coandă și DGASPC Bihor. Este foarte important că voluntarii noștri doresc să participe și se implică. Elevii află poveștile acestor persoane, văd cum ajung vulnerabile și învață din aceste exemple. Îi sensibilizăm. Pentru persoanele vulnerabile am pregătit pachete cu obiecte de igienă personală și alimente, iar elevii de la postliceală îi tund", a declarat Carmen Nemeș, directoarea Școlii Postliceale „Henri Coandă", care a mulțumit Fundației Culturale Umanitare „Henri Coandă" pentru sprijin.
La rândul său, Ioana Ghirdan, reprezentanta Adăpostului de Noapte, a subliniat importanța acestor inițiative:
„Adăpostul de noapte este un serviciu subordonat Direcției de Asistență Socială Oradea. Avem din când în când astfel de acțiuni și sunt binevenite. Acum sunt în jur de 50 de persoane, dar pe timp de iarnă avem și câte 80".
Atmosfera a fost una plină de emoție și recunoștință. Elevii au stat de vorbă cu beneficiarii, au oferit tunsori celor dornici și au demonstrat că faptele bune pornesc din inimă.
 Felicitări tuturor celor implicați - elevi, cadre didactice, personal medical și parteneri - pentru implicare, dăruire și exemplul frumos oferit comunității!

Trimite email
duminică, 16 august 2026 la 22:45:33 Ora de vară a Europei de Est