Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Tenorul ŞTEFAN von KORCH va cânta în America Centrală

În 9 şi 11 noiembrie, vorbim despre ,,Los Tres Tenores,

Tenorul ŞTEFAN von KORCH va cânta în America Centrală

Într-un sezon început la Filarmonica Arad şi continuat la Ateneul Român, tenorul ŞTEFAN von KORCH marchează o nouă premieră în parcursul său artistic, dând curs invitaţiei de a lua parte la concertele ,,LOS TRES TENORES" din America Centrală, alături de tenori din Spania şi Honduras. Evenimentele de gală, derulate alături de Filarmonica din San Pedro Sula, au loc în cele mai importante oraşe din Honduras.

Tenorul Ştefan von Korch spune: ,,A fi parte din asemenea spectacole de tradiţie - cum sunt cele de 3 Tenori şi de a onora prin actul artistic moştenirea numelor colosale ale genului, este o împlinire şi responsabilitate, în sensul bun al cuvântului, mai ales că mă regăsesc, iată în astfel de formule atât dincolo de granițe, cât şi în ţară. Sunt recunoscător pentru posibilitatea de a colabora cu artiştii din Honduras şi cu ceilalţi invitaţi şi pentru şansa de a explora un nou continent. Muzica va fi, ca de fiecare dată, liantul şi limbajul nostru universal".
Concertele sunt programate astfel: 9 noiembrie - la Tegucigalpa, iar în 11 noiembrie - la San Pedro Sula
Tenorul Ştefan von Korch va prezenta publicului arii de referinţă, reprezentative pentru vocalitatea sa, ca ,,La Donna e mobile"şi ,,Una furtiva lagrima," dar şi canzonete ca ,,O Sole Mio" sau ..Amapola" iar la revenirea în ţară, solistul va aduce bucuria aceluiaşi repertoriu sclipitor în concertele locale cu tipar similar, intitulate  ,,DUELUL TENORILOR" şi programate, în premieră, pe 17 noiembrie la Sibiu şi 21 noiembrie la Craiova.
Tradiţionala formulă de trio în care Ştefan von Korch va concerta în Hoduras va fi întregită de tenorii Eduardo Sandoval (Spania) şi Carlos Aguirre (Honduras) şi Orchestra Filarmonicii din San Pedro Sula, sub conducerea artistică a maestrului Oscar Barahona.
https://fb.watch/CVTQhf9vO5/
Ruxia Şandru

Trimite email
vineri, 6 martie 2026 la 00:23:53 Ora standard a Europei de Est