Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Oradea omagiază personalitatea Cardinalului Iuliu Hossu printr-un eveniment cultural dedicat Anului 2025 – „Anul Cardinal Iuliu Hossu”

Marți, 25 noiembrie,

Oradea omagiază personalitatea Cardinalului Iuliu Hossu printr-un eveniment cultural dedicat Anului 2025 – „Anul Cardinal Iuliu Hossu”

Anul 2025 a fost declarat de Parlamentul României drept „Anul Cardinal Iuliu Hossu", o recunoaștere solemnă acordată uneia dintre figurile luminoase ale istoriei și spiritualității românești. În acest context, Biblioteca Județeană „Gheorghe Șincai" Bihor, în parteneriat cu Episcopia Română Unită cu Roma, Greco-Catolică Oradea, vă invită la un eveniment cultural de mare încărcătură simbolică: „Iuliu Hossu - credință, curaj, demnitate. Un model pentru tineri".

        Evenimentul va avea loc marți, 25 noiembrie 2025, de la ora 11.30, la sediul Bibliotecii Județene, Str. Armatei Române nr. 1/A, corp C, loc în care sunt așteptați toți cei care doresc să redescopere o personalitate a cărei viață a fost o mărturie neclintită a adevărului, a iubirii de țară și a demnității umane.
Un om care a făcut istorie prin credință și curaj
        Cardinalul Iuliu Hossu, vestitor al Marii Uniri și martir al credinței în timpul regimului comunist, rămâne un exemplu moral pentru generațiile de astăzi și de mâine. De aceea, evenimentul își propune nu doar să prezinte repere istorice și culturale, ci și să readucă în atenția publicului figura unui om care a trăit și a suferit cu noblețe, convins că „credința noastră este viața noastră".
Invitați de prestigiu, dedicați evocării memoriei cardinalului
         La întâlnire vor participa personalități academice și ecleziastice de renume:
Preafericitul Claudiu Lucian Pop, Arhiepiscop Major al Bisericii Române Unite cu Roma,
Prof. univ. dr. Ruxandra Cesereanu,
Ing. Gelu Hossu,
Prof. univ. dr. Ovidiu Ghitta.
          Evenimentul va fi deschis de Ancuța Florina Șchiop, directorul Bibliotecii Județene Bihor, și de PS Virgil Bercea, episcop greco-catolic de Oradea, ale căror cuvinte de salut vor introduce atmosfera de reculegere și respect față de memoria cardinalului.
Expoziție documentară, conferințe și lansări de carte
         Publicul va putea vizita o expoziție documentară realizată cu grijă de dr. Silviu Sana, care va susține și o conferință menită să aducă la lumină momente esențiale din viața și activitatea cardinalului.
          De asemenea, vor fi lansate două lucrări editoriale importante, apărute în 2025:
*„Ieșirea", de Ruxandra Cesereanu, editată la Galaxia Gutenberg, un volum cu puternice rezonanțe istorice și interioare,
*„Iuliu Hossu și Marea Unire. Drumul rezoluției", de Gelu Hossu, apărut la Editura Viața Creștină, care reconstituie cu acuratețe parcursul cardinalului în anii premergători Marii Uniri.
Un omagiu adus unui simbol al demnității românești
          Evenimentul își propune să ofere publicului nu doar informație, ci și trăire: o reîntâlnire cu un destin care a luminat istoria României. Într-o lume în care valorile sunt adesea puse la încercare, modelul cardinalului Iuliu Hossu rămâne o chemare la curaj moral, la verticalitate și la credință.
         Organizatorii îi invită cu drag pe toți orădenii să participe la acest moment de omagiu și reflecție! (B.P.)

Trimite email
joi, 14 mai 2026 la 10:45:51 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Invitație

Fabienne Erni (Eluveitie, Illumishade)
duminică, 17 mai, ora 21.00
la Hard Rock Cafe, București