Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Noul ministru al Educației și Cercetării, Mihai Dimian, a depus jurământul la Palatul Cotroceni / Ministrul nu a adresat niciun discurs după învestire

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian, rectorul Universității Ștefan cel Mare din Suceava, a depus jurământul la Palatul Cotroceni. Dimian a fost propus și validat, în unanimitate, pentru funcția de ministru al Educației și Cercetării, în urmă cu o zi, în cadrul Biroul Politic Național al Partidului Național Liberal. Amintim, funcția de ministru al Educației a fost vacantă mai mult de 2 luni după demisia lui Daniel David din 22 decembrie 2025.

Mihai Dimian, noul ministru al Educației și Cercetării, are ca cercetător scoruri medii la impactul activității științifice, obținute mai ales prin articole de grup apărute în publicații controversate, potrivit unei analize Edupedu.ro

Noul ministru al Educației, Mihai Dimian a depus jurământul la Palatul Cotroceni, la ora 16, după ce astăzi, președintele României, Nicușor Dan, a semnat decretul de numire.

Mihai Dimian este al 32-lea ministru în ultimii 36 de ani.

Ceremonia a fost una scurtă: după intonarea imnului, Mihai Dimian a depus jurământul, fără să țină vreun discurs.


Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
9 februarie 2026

Ilie Bolojan, despre restricțiile pentru copii pe rețele sociale: E o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine, va fi o discuție în perioada următoare / Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri

Premierul Ilie Bolojan și-a reafirmat rezervele exprimate săptămâna trecută cu privire la interzicerea accesului copiilor sub 15-16 ani la rețele sociale și a arătat, într-un interviu acordat luni seară Digi24, că „asta va fi o discuție care se va lua (sic!) în perioada următoare”. El a precizat, însă, cu aceeași ocazie că subiectul reprezintă „o zonă pe care nu o stăpânesc foarte bine”.
Întrebat dacă există cineva în guvern care să „preia proiectul cu rețelele sociale” și eventuale restricții pentru copii, conform dezbaterilor din țările europene și din România, el a spus că a „încercat să fie ponderat”.

Amintim că, săptămâna trecută, el spunea despre limitări pentru accesul copiilor la social media: E greu să iei o măsură dar care, dacă nu o poți spune în practică, mai bine nu o iei (sic).
În interviul pentru Digi 24, el a revenit asupra opiniei că părinții pot avea un rol mai puternic în „a încerca un dialog” cu copiii despre dezinformare și manipulare: „Ce se poate face? O mai bună colaborare a părinților cu acești tineri. Nu spun în sensul supravegherii, dar în sensul de a-i lămuri, de a încerca un dialog cu ei, pentru a-i, oarecum, preveni vizavi de ce se întâmplă atunci când stai foarte mult pe rețele sau cum pot fi foarte ușor dezinformat și manipulat”.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...

28 ianuarie 2026

Știri
OFICIAL Din anul școlar 2026-2027, liceele pedagogice nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor / Noile specializări

De anul școlar viitor, liceele cu profil pedagogic nu mai organizează admitere pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, potrivit unui ordin publicat în Monitorul Oficial. Este vorba despre ordinul nr. 3008 din 8 ianuarie 2026, pentru aprobarea Regulamentului-cadru de organizare și funcționare a învățământului preuniversitar pedagogic. Potrivit regulamentului, noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.
Specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, care funcționează în baza Legii educației naționale nr.1/2011, nu se află în Legea învățământului preuniversitar nr. 198/2023, acesta fiind și motivul pentru care nu se mai organizează, din anul școlar 2026-2027, admitere pentru aceste specializări.
Art. 2. — „Pentru specializările învățător-educatoare și educator-puericultor, specializări care funcționează în baza Legii educației naționale nr. 1/2011, cu modificările și completările ulterioare, specializări pentru care nu se mai organizează admitere începând cu anul școlar 2026-2027, rămân valabile planurile-cadru și programele școlare aflate în uz la data admiterii și înscrierii elevilor de la aceste specializări în clasa a IX-a a studiilor liceale”, se arată în ordinul publicat în Monitorul Oficial.

În regulament se arată că noile specializări sunt următoarele: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară.

Art. 2. — „(1) Unitățile de învățământ în care se organizează învățământ vocațional pedagogic sunt unități de învățământ liceal, care au capacitatea de a organiza procesul de predare-învățare-evaluare și practica pedagogică pentru specializările din cadrul filierei vocaționale, profilul pedagogic, respectiv: educație timpurie, pedagogia învățământului primar, pedagogia generală, pedagogia educației nonformale și mediere școlară”.

Dialog instituțional pentru adaptarea standardelor de calitate

Luni, 15 decembrie, on-line

Dialog instituțional pentru adaptarea standardelor de calitate

Inspectoratul Școlar Județean Bihor este preocupat constant de consolidarea dialogului instituțional cu unitățile de învățământ particular de la nivelul județului pe componenta managementului calității și adaptării standardelor de evaluare externă la specificul acestui sector educațional.

În acest sens a fost organizată o întâlnire online, desfășurată luni, 15 decembrie 2025 care a reunit directorii unităților de învățământ particular din județul Bihor, în prezența inspectorului școlar general, prof. dr. Alin Serafim Ștefănuț, fiind coordonată de prof. dr. Simona-Violeta Ardelean, inspector școlar pentru învățământul particular și alternative educaționale, și beneficiind de participarea doamnei prof. dr. Virginia Marcus, reprezentant al Agenției Române de Asigurare a Calității în Învățământul Preuniversitar (ARACIP). „Cooperarea instituțională dintre Inspectoratul Școlar, unitățile de învățământ particular și ARACIP este esențială pentru construirea unui cadru de asigurare a calității coerent, aplicabil și orientat spre îmbunătățirea reală a procesului educațional", a subliniat în debutul întâlnirii, prof. dr. Simona-Violeta Ardelean.
Activitatea s-a înscris firesc în cadrul demersului inițiat în luna noiembrie 2025, cu ocazia cercului pedagogic al directorilor instituțiilor școlare particulare, organizat la Liceul „Don Orione" din Oradea.
Discuțiile au vizat clarificarea aspectelor legate de autonomia instituțională, responsabilitățile manageriale și aplicarea standardelor de calitate în unitățile de învățământ particular. Directorii unităților evaluate de ARACIP în acest an școlar au oferit feedback structurat privind experiența evaluării externe, evidențiind atât elementele funcționale ale procesului, cât și direcții de îmbunătățire, în special în ceea ce privește volumul documentelor solicitate și interpretarea unitară a cerințelor.
Un rezultat concret al întâlnirii îl reprezintă constituirea unui grup de lucru dedicat formulării de propuneri privind actualizarea și adaptarea standardelor de evaluare ARACIP, cu accent pe claritate, aplicabilitate și reducerea sarcinii administrative implicit obținerea unei liste de documente necesare mai scurtă. „În contextul procesului continuu de îmbunătățire a sistemului de management educațional din România și în vederea alinierii acestuia la cele mai înalte standarde de calitate, considerăm că formarea grupului de lucru de la nivelul județului Bihor privind standardele ARACIP reprezintă un pas important în reorganizarea și optimizarea acestora", a declarat prof. Alexandru Stoica, directorul Liceului „Don Orione" din Oradea.
Demersul confirmă importanța unui dialog constructiv între instituțiile de reglementare și unitățile de învățământ particular, orientat spre îmbunătățirea continuă a calității educației și adaptarea politicilor de evaluare la realitățile din teren.

Trimite email
marți, 7 aprilie 2026 la 12:33:31 Ora de vară a Europei de Est

Poza zilei

Îngerașii de la Grădi 52

Ne cântă și ne încântă:
Fiecare-şi are
Greutatea sa
Numai Tu, Iisuse,
Ne poţi mângâia!