Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
22 decembrie 2025

SURSE: Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării / Marilen Pirtea – în pole position pentru a prelua portofoliul


Daniel David și-a dat demisia din funcția de ministru al Educației și Cercetării, potrivit surselor Edupedu.ro.
Rectorul Universității de Vest din Timișoara, Marilen Pirtea, este cotat cu cele mai mari șanse de a prelua portofoliul cel mai dur lovit de măsurile de austeritate aplicate deja prin Legea Bolojan și cu un dosar fierbinte pe masă, și anume controversata programă de limbă română ce readuce cronicarii spre a fi studiați de elevii de 14-15 ani, la clasa a IX-a.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
19 noiembrie 2025

Sindicatul din educație avertizează profesorii:
Nu semnați actele adiționale propuse de școli la contractele de muncă, este o tentativă de diminuare a veniturilor

Sindicatul Independent al Profesorilor Argeș – SIPA „Muntenia” avertizează că școlile, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, potrivit unui comunicat primit de Edupedu.ro. SIPA Muntenia transmite profesorilor, printre altele, să nu semneze actele adiționale propuse și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.
„Conducerile unităților de învățământ, la presiunea factorului politic, intenționează să modifice unilateral contractele individuale de muncă, schimbând baza de calcul a sporului de suprasolicitare neuropsihică, fapt ce duce la diminuarea salariului”, se arată în comunicat.

Conform sursei citate, această modificare este ilegală, deoarece decizia ICCJ nr. 7/2021 stabilește că gradația de merit, dirigenția, învățământul simultan / special, indemnizațiile specifice (contabili) sunt majorări ale salariului de bază, iar sporul neuropsihic se calculează la salariul de bază majorat, nu la salariul din grilă.

Sindicatul transmite profesorilor să nu semneze actele adiționale propuse, să nu accepte diminuarea bazei de calcul a sporului neuropsihic și să nu permită modificarea unilaterală a Contractului de muncă.

„Orice presiune sau amenințare din partea angajatorilor trebuie comunicată imediat sindicatului”, conform informării SIPA Muntenia.

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 noiembrie 2025

Dacă înveți 20 de tipuri de exerciții, poți lua peste 9 la Evaluarea Națională, la Matematică – analiză

Evaluarea Națională continuă să dirijeze învățarea în România, asta arată noile modele de subiecte publicate pentru 2026 de Ministerul Educației și Cercetării. Analiza Edupedu.ro asupra itemilor care construiesc testul arată același tip de șablon cu probleme repetitive și previzibile. Asta deși toți specialiștii și practicienii – de la profesori, la cercetători, până la OCDE – avertizează de ani de zile că Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a în forma actuală întreținută deliberat de Centrul Național de Curriculum și Evaluare și Ministerul Educației și Cercetării menține aceleași rutine care duc elevii doar spre memorare, algoritmi, pregătire pentru notă, nu pentru înțelegere.
Reamintim, Evaluarea Națională pentru elevii clasei a VIII-a (EN VIII) reprezintă modalitatea de evaluare externă sumativă a competențelor dobândite pe parcursul învățământului gimnazial. Examenul se desfășoară, anual, într-o singură sesiune, iar în ultimul an a existat și o sesiune specială. Atât candidații proveniți din învățământul de stat, cât și cei din învățământul particular au dreptul să susțină examenul fără taxă, potrivit Ministerului Educației.
O analiză comparativă făcută de Edupedu.ro asupra subiectelor oficiale date la Evaluarea Națională de la finalul clasei a VIII-a între anii 2022–2025, în care am inclus și modelul publicat de minister pe 3 noiembrie pentru EN 2026, arată că fiecare exercițiu din testul propus este o reluare fidelă a unuia anterior. În cinci ani, examenul nu a introdus niciun tip nou de problemă, nicio cerință de gândire, nicio situație aplicată. Practic, cine identifică și rezolvă intensiv aceste câteva tipuri de exerciții poate lua lejer o notă peste 9, potrivit analizei Edupedu.ro.

Cel mai important târg de turism din Austria

Oradea, prezentă la Ferien-Messe Wien 2026,

Cel mai important târg de turism din Austria

Ferien-Messe Wien reprezintă cel mai important târg de turism din Austria și un reper pentru industria de profil din Europa Centrală, reunind anual expozanți din întreaga lume, zeci de mii de vizitatori, jurnaliști și profesioniști ai industriei turistice.
La ediția din 2026, organizată în perioada 15-18 ianuarie, Oradea este prezentă prin Asociația pentru Promovarea Turismului din Oradea și Regiune (Visit Oradea), pentru a promova destinația și a consolida prezența orașului la nivel internațional.

Despre Ferien-Messe Wien
Ediția din acest an reunește peste 430 de expozanți din peste 70 de țări, de pe cinci continente, și atrage mai mult de 71.000 de vizitatori, printre care turiști individuali, agenții de turism, jurnaliști și profesioniști din industrie.
În cadrul standului României, Oradea participă la Ferien-Messe Wien alături de Visit Timiș, HORETIM, Consiliul Județean Arad și Visit Sibiu, într-un demers comun de consolidare a vizibilității destinațiilor urbane românești pe piața austriacă.
Visit Oradea prezintă oferta turistică a orașului pentru anul 2026, punând accent pe patrimoniul arhitectural Art Nouveau, experiențele urbane, agenda culturală și evenimentele majore ale orașului. Vizitatorii au la dispoziție materiale promoționale dedicate, reviste și broșuri de prezentare, concepute astfel încât cei interesați să poată păstra o parte din povestea Oradiei și să descopere mai ușor orașul ca destinație de city break.
Importanța participării Oradiei la Ferien-Messe Wien este subliniată și de conducerea Visit Oradea.
„Participarea la Ferien-Messe Wien este un demers firesc și necesar pentru Visit Oradea. Este o piață importantă pentru turismul urban și balnear, iar prezența constantă la astfel de evenimente ne permite să ne facem datoria de a promova Oradea ca destinație atractivă și competitivă. Ne bucurăm să fim din nou la Viena și să prezentăm oferta turistică a orașului nostru pentru anul 2026, alături de județele Timiș, Arad și Sibiu", a spus Alexandru Chira, director general Visit Oradea.
Prin participarea la Ferien-Messe Wien 2026, Visit Oradea susține dezvoltarea turismului local și promovarea orașului pe piețele internaționale, contribuind la creșterea vizibilității Oradiei ca destinație de top pentru city break-uri în Europa Centrală.

Trimite email
luni, 19 ianuarie 2026 la 00:30:41 Ora standard a Europei de Est