Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Olimpicii noștri și două mențiuni naționale cu care ne mândrim!

Bihorul și... o nouă performanță olimpică

Olimpicii noștri și două mențiuni naționale cu care ne mândrim!

Zilele acestea, municipiul Ploiești a fost gazda etapei naționale a prestigiosului Concurs Național de Chimie „Petru Poni". Competiția, dedicată elevilor de liceu, a reunit cei mai pasionați elevi de științele exacte din țară, iar județul Bihor a fost reprezentat cu cinste de doi tineri remarcabili.

Performanța bihoreană din acest an poartă amprenta a două instituții de învățământ din Oradea: Colegiul Național „Iosif Vulcan" și Colegiul Tehnic „Mihai Viteazul".
Pasiune, muncă și rezultate de excepție
De la Colegiul Național „Iosif Vulcan", eleva Bughiu Ana-Iulia a demonstrat o pregătire riguroasă, fiind îndrumată îndeaproape de doamnele profesoare Bondor Gabriela și Groze Alina.
De cealaltă parte, Colegiul Tehnic „Mihai Viteazul" a fost reprezentat cu succes de elevul Buzle Rareș clasa a XI-a E, de la calificarea de Tehnician analize produse alimentare. Succesul său a fost clădit sub coordonarea domnului profesor Vințeler Doru Lucian.
Găzduit de Universitatea Petrol și Gaze din Ploiești, concursul a testat limitele și cunoștințele participanților prin două probe extrem de exigente: una teoretică și una practică. Dovedind o perspicacitate deosebită, stăpânire de sine și spirit analitic, ambii elevi bihoreni au reușit o performanță remarcabilă, fiind recompensați cu Mențiune Specială.
În spatele acestor rezultate strălucite stau ore nenumărate de studiu intens, experimente de laborator și o dedicare profundă. Totuși, pasiunea curată pentru chimie și perseverența acestor tineri au făcut ca efortul să fie resimțit ca o călătorie frumoasă, iar perioada intensă de pregătire să treacă mult mai ușor.
Pe tot parcursul acestei experiențe la Ploiești, elevii nu au fost singuri. Ei au fost susținuți și însoțiți de cadrele didactice prof. Molnar Ioana și prof. ing. Molnar Mihai.
Această nouă reușită demonstrează încă o dată potențialul uriaș al învățământului bihorean și confirmă faptul că munca în echipă - formată din elevi ambițioși și profesori dedicați - este întotdeauna rețeta perfectă pentru excelență.
Felicitări elevilor și profesorilor coordonatori pentru excelența în educație!

Trimite email
joi, 20 august 2026 la 06:39:34 Ora de vară a Europei de Est