Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

Grădina zoologică va fi relocată în Sânmartin, într-un complex de agrement de peste 50 de hectare

A fost aprobat proiectul pentru noul Zoopark

Grădina zoologică va fi relocată în Sânmartin, într-un complex de agrement de peste 50 de hectare

Consiliul Local Oradea a aprobat, în ședința de astăzi (25 iunie 2026), proiectul de hotărâre privind declararea interesului public local pentru investiția „Înființare Zoopark Oradea - Natură și Aventură", precum și inițierea procedurilor necesare pentru realizarea acesteia.

Proiectul vizează realizarea unei noi grădini zoologice pe teritoriul administrativ al comunei Sânmartin, în zona pădurii din Cihei, pe un teren în suprafață de 534.500 mp, identificat prin număr cadastral 76239.
În cursul acestei dimineți, la amplasamentul viitoarei investiții a avut loc o conferință de presă susținută de primarul municipiului Oradea, Florin Birta, și primarul comunei Sânmartin, Cristian Laza, în care au fost prezentate principalele etape și obiective ale proiectului.
Primarul Florin Birta a explicat că realizarea noului zoo este strâns legată de construirea stadionului din Oradea, care presupune relocarea actualei grădini zoologice. În acest context, administrația locală a analizat mai multe variante de amplasament, fiind luate în calcul în special zone de pădure, considerate potrivite pentru dezvoltarea unei grădini zoologice moderne. Varianta din zona Nojorid a fost abandonată pentru a nu limita pe termen lung dezvoltarea Aeroportului Oradea, iar soluția din zona Cihei a fost aleasă ca fiind cea mai potrivită, atât din punct de vedere al amplasării, cât și al perspectivei de dezvoltare.
Edilul a arătat că terenul identificat, aflat în proprietatea statului și administrarea Romsilva, are o suprafață de aproximativ 53 de hectare și este situat într-o zonă aflată în proximitatea municipiului Oradea și a stațiunii Băile Felix, ceea ce creează premise favorabile pentru dezvoltarea unui obiectiv turistic important.
Totodată, primarul Oradei a prezentat structura viitorului complex, care va include nu doar grădina zoologică, ci și o zonă de agrement de tip parc de aventură și alte facilități complementare. Din suprafața totală, aproximativ jumătate va fi destinată grădinii zoologice, iar restul va fi utilizat pentru activități recreative și pentru dezvoltarea unor zone dedicate copiilor și agrementului în natură.
Investiția este estimată, potrivit studiului de prefezabilitate aprobat astăzi, la 260.166.007,21 lei (inclusiv TVA), urmând a fi finanțată din bugetul local și din alte surse de finanțare care vor fi identificate în perioada următoare.  
Primarul Florin Birta a subliniat că amplasarea noului zoo într-o zonă frecventată de turiști va contribui la creșterea atractivității turistice a întregii zone Oradea - Băile Felix. În prezent, în această zonă se concentrează cea mai mare parte a fluxului turistic din județul Bihor, iar integrarea unui astfel de obiectiv într-un cadru natural este de natură să ducă la creșterea numărului de vizitatori față de nivelul actual al grădinii zoologice.
La rândul său, primarul comunei Sânmartin, Cristian Laza, a evidențiat colaborarea dintre cele două administrații locale, arătând că proiectul este rezultatul unui dialog constant și al unui consens privind dezvoltarea zonei. Acesta a subliniat că investiția va deservi atât locuitorii comunei și ai municipiului Oradea, cât și turiștii care ajung în stațiune.
În sprijinul realizării proiectului, administrația locală din Sânmartin a anunțat intenția de a realiza o parcare de aproximativ 300 de locuri în imediata apropiere a amplasamentului, investiție care va fi suportată din bugetul local și care va deservi viitoarea grădină zoologică și zona de agrement. Totodată, au fost evidențiate avantajele de accesibilitate ale zonei, generate de Inelul Metropolitan și de viitoarele conexiuni de transport, inclusiv proiecte de mobilitate care vor facilita legătura rapidă cu Oradea și Băile Felix.
Prin hotărârea adoptată astăzi, Consiliul Local Oradea a declarat interesul public local al investiției, a aprobat studiul de prefezabilitate și a dispus inițierea demersurilor pentru scoaterea definitivă, fără compensare, din fondul forestier național a terenului necesar realizării proiectului. De asemenea, a fost mandatat primarul municipiului Oradea să continue procedurile administrative și legale pentru implementarea investiției.
În perioada următoare vor fi parcurse etapele necesare obținerii avizelor, inclusiv cele de mediu, elaborării documentațiilor urbanistice și transferului terenului în proprietatea municipiului Oradea, astfel încât proiectul să poată intra în faza de proiectare și execuție. 

Trimite email
vineri, 26 iunie 2026 la 11:19:22 Ora de vară a Europei de Est