Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
7 aprilie 2026

Marius Andruh este noul președinte al Academiei Române

Chimistul a câștigat alegerile pentru funcția de președinte al Academiei cu 84 de voturi, față de 73 de voturi câte a cumulat contracandidatul său, filosoful Mircea Dumitru.
Cine este Marius Andruh, noul președinte al Academiei Române: primul oficial care a anunțat verdictul de plagiat în cazul premierului Victor Ponta, pe care l-a prezentat drept „plagiat de tip copy-paste”.
Alegerile pentru președinția Academiei Române s-au desfășurat astăzi, 7 aprilie 2026; votul a început la ora 10.00, moment din care membrii titulari, membrii corespondenți și membrii de onoare din România au început să-și exprime opțiunile la vot. Marius Andruh a câștigat alegerile pentru președinția Academiei Române cu 84 de voturi, din cele 157 de voturi exprimate.
„Alegerea președintelui se face cu două treimi din voturile membrilor participanți care trebuie să alcătuiască cvorumul, deci să fie și ei la rândul lor mai mult de două treimi plus unu prezenți sau să voteze online. Dacă nu se întrunesc voturile necesare, adică dacă din primul tur de scrutin niciun candidat nu obține două treimi din voturi, atunci se trece la al doilea tur. Și nu se poate valida decât dacă obține două treimi din voturi. Deci nu-i vorba de majoritate simplă (jumătate plus unu), ci două treimi”, a declarat fostul președinte al Academiei, Ioan Aurel Pop, pentru Edupedu.ro.
Marius Andruh a fost primul oficial care a constatat și a pronunțat apoi public verdictul de plagiat în cel mai sonor caz de încălcare a eticii academice din România: plagiatul fostului premier Victor Ponta. Concret, din funcția de președinte al CNATDCU, Marius Andruh a anunțat oficial pe 29 iunie 2012 că Victor Ponta a plagiat. Pe 20 iulie 2012, și Comisia de Etică a Universității din București a anunțat că Ponta a plagiat în lucrarea sa de doctorat. Anunțul a fost făcut în cadrul unei conferințe de presă prezidată de rectorul de atunci, Mircea Dumitru. Reamintim că Victor Ponta era premier la acea vreme și a încercat să scape de acest verdict inclusiv prin desființarea CNATDCU și reorganizarea consiliului chiar în ziua în care Andruh a anunțat plagiatul.
Chimistul Marius Andruh (72 de ani) a fost vicepreședinte al Academiei Române din 2022 și până în 2026, a fost președinte al Secției de științe chimice (2009 – 2026) și directorul Institutului de Chimie Organică și Supramoleculară „C. D. Nenițescu“ al Academiei Române (2021– 2026).
Academicianul Andruh este inițiatorul și gazda conferințelor „Ora de știință”, eveniment care contribuie la popularizarea științelor.
S-a născut la 15 iulie 1954 în comuna Smeeni, județul Buzău, într-o familie de profesori. A urmat cursurile școlii generale în satul natal. În anul 1973 a absolvit Liceul „B. P. Hasdeu“ din Buzău ca șef de promoție. În perioada studiilor liceale a participat la olimpiadele de chimie (premiul I la etapa națională în clasele a XI-a și a XII-a și premiul III la cea de a 5-a Olimpiadă Internațională de Chimie). Absolvent, în 1979, ca șef de promoție, al Facultății de Chimie a Universității din București, secția Chimie anorganică. În anul 1988 obține titlul de doctor în chimie, cu o teză elaborată sub coordonarea acad. Maria Brezeanu. Specializările postdoctorale la Paris (1991) și la Göttingen, în calitate de bursier al Fundației „Alexander von Humboldt“ (1992-1993).
Din 1984 este cadru didactic în Catedra de chimie anorganică a Facultății de Chimie, Universitatea din București, profesor titular începând cu anul 1996 și profesor emerit din anul 2019. Între anii 1994-1996 a fost profesor asociat la Université du Québec à Montréal. A colaborat cu universități din Europa și America de Sud în calitate de visiting professor: Universitatea din Bordeaux și Institut Universitaire de France (1998), Universitatea din Göttingen (2001), Universitatea din Brno (2001), Universitatea din Angers (2003, 2004, 2009), Universitatea „Pierre et Marie Curie“ din Paris (2005), Universitatea din Jena (2006), Universitatea din Manchester (2006), Universitatea „Paul Sabatier“, Toulouse (2007), Universitatea „Louis Pasteur“ din Strasbourg (2007, 2009), Universitatea din Valencia (2010); Unversidade Federal Fluminense Niteroi/Rio de Janeiro, (2012, 2013, 2014), Universitatea din Bordeaux (Centre de Recherche „Paul Pascal“, 2014)...

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
3 martie 2026

Ceremonie fulger - Totul a durat 2 minute și jumătate
Ceremonie fulger, fără nicio declarație din partea președintelui Nicușor Dan la depunerea jurământului ministrului Educației și Cercetării, Mihai Dimian / Guvernul a fost reprezentat doar de premierul Ilie Bolojan / Totul a durat 2 minute și jumătate


Ceremonia de depunere a jurământului de învestitură a lui Mihai Dimian în funcția de ministru al Educației și Cercetării a avut loc marți, la ora 16:00, în Sala Unirii a Palatului Cotroceni, în prezența președintelui României, Nicușor Dan. Acesta din urmă nu a avut nicio declarație. Noul ministru, la fel, nu a avut nicio declarație. Din partea Guvernului a fost prezent doar premierul Ilie Bolojan, conform imaginilor transmise de Administrația Prezidențială.

Evenimentul s-a încheiat imediat după rostirea jurământului și predarea documentului semnat de ministru către președinte. Nici președintele Nicușor Dan și nici noul ministru al Educației și Cercetării nu au susținut alocuțiuni sau intervenții publice la finalul ceremoniei, situație neobișnuită în contextul instalării unui nou membru al Guvernului. Totul a durat, cu tot cu imnul de stat, 2 minute și jumătate.

O nouă promoție de polițiști de frontieră este pregătită să își asume, cu onoare, misiunea profesională

Promoția 26 iunie 2026

O nouă promoție de polițiști de frontieră este pregătită să își asume, cu onoare, misiunea profesională

Ziua de 26 iunie marchează un moment deosebit pentru elevii Școlii de Pregătire a Agenților Poliției de Frontieră „Avram Iancu" Oradea, care își încheie cu succes perioada de pregătire și pășesc cu încredere spre începutul unei cariere dedicate siguranței și protejării cetățenilor.

Festivitatea de absolvire, avansare la primul grad profesional și depunerea jurământului de credință de cătrePromoţia de agenţi de poliţie de frontieră - 26 iunie 2026" s-a desfăşurat în Piața Unirii, din municipiul Oradea, în prezenţa subsecretarului de stat din Ministerul Afacerilor Interne, domnul Petru Bledea, a inspectorului general al Poliției de Frontieră Române, domnul chestor principal de poliție Cornel Laurian Stoica, precum și a reprezentanților autorităților locale şi ai structurilor de ordine publică din municipiu.  
Directorul școlii, doamna comisar şef de poliţie Felicia-Sanda Voicu, în cuvântul de deschidere, le-a urat absolvenților: ,,Pentru a putea să vă mențineți la nivelul standardelor europene va trebui să vă perfecționați continuu pregătirea, să studiați mereu pentru a fi cu adevărat profesioniști, pentru a face față situațiilor complexe din munca operativă. Vă cer să aveți mereu în minte și în suflet conștiința importanței pe care munca dumneavoastră o are pentru imaginea României în lume, pentru însăși destinele națiunii căreia îi sunteți datori să o slujiți.
De aceea, vă cer să aveți o conduită demnă, de onoare, în toate împrejurările, să dați dovadă de profesionalism și devotament în îndeplinirea misiunilor ce vă revin, să demonstrați că Poliția de Frontieră Română se află permanent în slujba cetățeanului și a comunității. Să vă păstrați integritatea, cinstea și corectitudinea în tot ceea ce veți face".
Absolvirea reprezintă nu doar finalul unei etape importante de formare, ci și începutul unei misiuni asumate cu devotament și onoare. În spatele acestei reușite se află multă muncă, disciplină, perseverență, dar și dorința sinceră de a servi comunitatea cu profesionalism și integritate. Aceste valori definesc profesia de polițist de frontieră și vor călăuzi pașii noii generații de absolvenți.
În discursul adresat absolvenţilor, domnul subsecretar de stat Petru Bledea le-a transmis un mesaj de încurajare şi responsibilitate privind profesia de poliţist de frontieră, subliniind importanţa integrităţii, a echilibrului şi a respectului faţă de cetăţean. În încheiere, acesta le-a adresat următoare urare: ,,De aceea, vă doresc să purtați această uniformă cu onoare, să exercitați autoritatea cu măsură, să vă păstrați omenia în cele mai dificile împrejurări și să nu faceți niciodată compromis cu integritatea".
Cu ocazia depunerii jurământului de credință, inspectorul general al Poliţiei de Frontieră Române, domnul chestor principal de poliție Cornel-Laurian Stoica, a transmis absolvenţilor un mesaj de felicitare şi responsabilitate, subliniind importanţa misiunii pe care o vor îndeplini în cadrul instituţiei şi rolul esenţial pe care îl au în asigurarea securităţii statului şi a spaţiului Schengen. În acest context, acesta a evidenţiat faptul că: „Ați ales o carieră care nu oferă întotdeauna confort, dar oferă un lucru mult mai valoros: posibilitatea de a servi România și cetățenii săi. Prin absolvirea acestei instituții de prestigiu deveniți membri ai unei structuri esențiale pentru securitatea statului român și a spațiului Schengen. Începând de astăzi, veți purta uniforma Poliției de Frontieră Române și veți reprezenta o instituție construită prin profesionalismul și sacrificiul generațiilor care v-au precedat".
            Le transmitem sincere felicitări tuturor absolvenților pentru determinarea de care au dat dovadă pe parcursul pregătirii, iar familiilor, instructorilor și tuturor celor care i-au sprijinit în această călătorie le adresăm mulțumiri.
            Mult succes în activitatea profesională!
             Agent principal de poliţie Raț Mădălina,
             purtător de cuvânt

Trimite email
sâmbătă, 27 iunie 2026 la 10:46:46 Ora de vară a Europei de Est