Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Colegiul Tehnic Nr. 1 Vadu Crișului, printre cele 10 licee din România selectate în proiectul național RECRED

Inițiativa este derulată de Ministerul Educației și Cercetării

Colegiul Tehnic Nr. 1 Vadu Crișului, printre cele 10 licee din România selectate în proiectul național RECRED

S-a finalizat procedura de selecție la nivel național a unităților de învățământ pilot implicate în proiectul „Reglementări noi pentru un curriculum relevant și educație deschisă" - RECRED (cod SMIS 321024).

Inițiativa este derulată de Ministerul Educației și Cercetării, în calitate de beneficiar, în parteneriat cu Centrul Național pentru Curriculum și Evaluare (CNCE).
În urma evaluării dosarelor depuse la nivel național, Colegiul Tehnic Nr. 1 Vadu Crișului a fost selectat să facă parte dintr-un grup restrâns de 10 licee la nivel național ce vor derula Subactivitatea A5.1: „Pilotarea unor strategii de adaptare curriculară la nivelul unor licee cu număr ridicat de elevi în risc de excluziune".
Fiecare din cele 10 licee va beneficia de sprijinul și expertiza a trei experți dedicați, responsabili cu coordonarea și implementarea noilor abordări metodologice.
În mod direct, cel puțin 30 de elevi/liceu aflați în risc de abandon sau excluziune vor beneficia de planuri de învățare adaptate și măsuri de sprijin individualizat.
Acțiunile derulate în perioada următoare în cadrul proiectului RECRED vor urmări trei direcții majore:
*Mai întâi, se va dezvolta un cadru metodologic dedicat liceelor, conceput să ofere echipelor manageriale instrumentele practice necesare adaptării curriculumului la nevoile elevilor din categorii vulnerabile.
*În al doilea rând, aceste strategii vor fi testate direct în cele 10 școli pilot, proces coordonat îndeaproape de 30 de experți în pilotare (câte trei experți repartizați fiecărui liceu).
*Nu în ultimul rând, proiectul va avea un impact direct asupra elevilor, vizând sprijinirea a cel puțin 300 de tineri (în medie 30 de elevi per liceu), care vor beneficia de intervenții educaționale adaptate pentru prevenirea riscului de excluziune".
Activitățile de la nivelul școlilor vor debuta odată cu începerea noului an școlar 2026-2027.
Această oportunitate oferă Colegiului Tehnic Nr. 1 Vadu Crișului acces direct la resurse educaționale inovatoare, formare de calitate și o poziție de pionierat în reformarea învățământului liceal incluziv din Bihor și din România.
Lista oficială cuprinzând cele 10 unități de învățământ selectate la nivel național urmează să fie publicată.

Trimite email
sâmbătă, 8 august 2026 la 19:54:08 Ora de vară a Europei de Est