Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Noul cămin al Universității din Oradea se apropie de finalizare. Studenții vor putea fi cazați începând cu 1 octombrie

„PNRR: Fonduri pentru România modernă și reformată!”

Noul cămin al Universității din Oradea se apropie de finalizare. Studenții vor putea fi cazați începând cu 1 octombrie

Universitatea din Oradea, în calitate de beneficiar prezintă stadiul implementării proiectului „Campus pentru studenți - cămin și cantină la Universitatea din Oradea", cod e-PNRR 678480857, finanțat prin Planul Național de Redresare și Reziliență (PNRR), Componenta 15 - Educație, Investiția 17 - Asigurarea infrastructurii universitare.

Lucrările la noul cămin și la cantina studențească din Campusul Universității din Oradea avansează într-un ritm accelerat, investiția fiind în etapa finală de implementare. În această perioadă sunt continuate lucrările de finisare, amenajare și dotare a spațiilor, astfel încât noul cămin să fie pregătit să își primească studenții începând cu 1 octombrie 2026.
Noul cămin, cu o suprafață desfășurată de 3.837,99 mp, va avea o capacitate totală de 153 de locuri de cazare. Proiectul prevede camere duble și triple, precum și camere adaptate persoanelor cu dizabilități. Clădirea va dispune și de spălătorii, săli de lectură, oficii și săli pentru activități.
 O parte dintre camere sunt deja mobilate și oferă o imagine concretă asupra condițiilor de cazare de care vor beneficia studenții. Camerele sunt luminoase și amenajate cu mobilier nou, fiecare loc de cazare având pat, spațiu individual pentru studiu cu birou și scaun, noptieră și spații generoase pentru depozitare. Fiecare unitate de cazare dispune de grup sanitar propriu.
    ,,Suntem foarte aproape de momentul în care această investiție va deveni parte din viața de zi cu zi a studenților noștri. Ne dorim ca, începând cu 1 octombrie, studenții să găsească aici un spațiu modern, confortabil și funcțional, în care să se simtă bine pe parcursul anilor de studiu. Noul cămin și cantina reprezintă o investiție directă în calitatea vieții studențești și în dezvoltarea Campusului Universității din Oradea", a declarat prof. univ. dr. habil. Constantin Bungău, rectorul Universității din Oradea.
Proiectul „Campus pentru studenți - cămin și cantină la Universitatea din Oradea" este implementat în cadrul apelului PNRR/2023/C15/MEDU/I17 „Construcția infrastructurii universitare pentru campusurile studențești ale viitorului", Pilonul VI - Politici pentru noua generație, Componenta C15 - Educație, Investiția 17 - Asigurarea infrastructurii universitare (cămine, cantine, spații de recreere).
Perioada de implementare: 8.07.2024 - 31.08.2026.
Valoarea totală a proiectului este de 41.443.841,51 lei, din care:
39.269.829,32 lei reprezintă valoarea acordată în cadrul Contractului de finanțare;
33.025.793,16 lei - valoare eligibilă nerambursabilă din PNRR;
6.244.036,16 lei - TVA;
2.174.012,19 lei - valoare neeligibilă.

Trimite email
vineri, 14 august 2026 la 05:41:13 Ora de vară a Europei de Est