Menu

Arhiva

Din:

Pana in:

Stiri

Ce aflăm de la Edupedu, care publică știri la zi despre educație...
27 iulie 2026

Programele pentru opționalele de Astronomie la nivel de liceu au fost publicate și se aplică din anul școlar 2026-2027. Patru discipline care urmăresc aceleași competențe generale: „Cerul mai aproape”, „Universul în mișcare”, „Stelele sub lupă”, „Universul și omul – o călătorie existențială”

Programele școlare pentru opționalele de Astronomie care vor fi disponibile la nivel de liceu au fost adoptate printr-un ordin al ministrului Educației și Cercetării, publicat luni în Monitorul Oficial. Programele, introduse pentru clasa a IX-a, a X-a, a XI-a și a XII-a, se aplică începând cu anul școlar 2026-2027.

Programele adoptate sunt pentru discipline incluse în Curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ), anume:
„Astronomie. Cerul mai aproape” – clasa a IX-a
„Astronomie. Universul în mișcare” – clasa a X-a
„Astronomie. Stele sub lupă” – clasa a Xi-a
„Astronomie. Universul și omul – o călătorie existențială” – clasa a XII-a

Potrivit documentului adoptat, „ca disciplină nouă, conform Planurilor-cadru pentru învățământul liceal, cu frecvență zi, aprobate prin OMEC nr. 4350/2025, aceasta se regăsește, ca disciplină de tip opțional ce poate fi inclusă în oferta națională, în Anexa nr. 2 din OMEC nr. 4350/2025 filiera teoretică, profilul real, specializarea matematică-informatică, clasele a IX-a – a XII-a la Note specifice, partea 2) Precizări privind curriculumul la decizia elevului din oferta școlii (CDEOȘ) și în Anexa nr. 3 din același ordin, filiera teoretică, profilul real, specializarea științe ale naturii, clasele a IX-a – a XII-a.
Toate cele patru discipline urmăresc formarea acelorași competențe generale, anume:

Formularea de explicații argumentate pe baza rezultatelor investigării fenomenelor și proceselor cosmice
Analizarea de modele explicative referitoare la structura și evoluția sistemelor în ansamblul Universului
Corelarea de concepte și legi ȘTIAM pentru rezolvarea de probleme și situații-problemă din domeniul astronomiei.
Formularea de opinii argumentate referitoare la explorarea responsabilă a spațiului cosmic...
Citiți mai multe pe Edupedu...

Campusul școlar... un Făt-Frumos care crește, crește, crește!

Lucrările la unitățile de învățământ sunt în grafic

Campusul școlar... un Făt-Frumos care crește, crește, crește!

În cadrul conferinței de presă de azi (joi, 2 septembrie 2010), viceprimarul Biro Rozalia a prezentat situația lucrărilor care s-au desfășurat în unitățile de învățământ, înainte de începerea noului an școlar.

Până în prezent, s-au finalizat lucrări de reparații capitale și investiții la cinci unități de învățământ, iar la alte două unități, lucrările sunt în curs, urmând a fi finalizate până în 13 septembrie.
Lucrări de reparații curente s-au finalizat până în prezent la 20 de unități, la nouă unități lucrările fiind în curs.
Totodată, municipalitatea a alocat sume de bani pentru continuarea lucrărilor la Campusul școlar.
„Conform graficului de execuție a lucrărilor la Campusul școlar, până la sfârșitul acestui an, o clădire cu 24 de săli de clasă va fi ridicată în roșu, montându-se ușile și geamurile, astfel încât pe perioada iernii să se poata lucra în interior”, a spus viceprimarul Biro Rozalia în cadrul conferinței de presă.
Descentralizarea unităților de învățământ
Municipalitatea intenționează să descentralizeze unitățile de învățământ pe care le gestionează, iar în acest sens a început o serie de demersuri. Reprezentanții Administrației Imobiliare Oradea au făcut o statistică pe consumuri în unitățile de învățământ care a relevat pierderi și cheltuieli nejustificate.
Astfel, se intenționează să se aloce fiecărei unități de învățământ o sumă de bani pentru cheltuieli cu utilitățile și fiecare să își gestioneze suma respectivă. Începând de anul viitor se va constitui o comisie mixtă care va verifica modul în care se consumă apa și curentul și cum vor fi gestionate aceste sume de bani.
„În plan financiar dorim să le dăm posibilitatea să gestioneze sumele din buget în mod autonom, în ceea ce privește cheltuielile de funcționare, având posibilitatea să utilizeze și veniturile proprii”, a declarat dl Cristian Beltechi, directorul AIO. (B. P.)

Trimite email
sâmbătă, 8 august 2026 la 17:32:53 Ora de vară a Europei de Est